Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.03.2022

Panele Słoneczne

Każdy właściciel domu prędzej czy później stanie przed koniecznością modernizacji lub naprawy swojego dachu. Zazwyczaj będzie się to wiązało z wynajęciem wykwalifikowanej ekipy, która ma doświadczenie przy pracach na wysokości. Czy chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o bezpieczeństwie podczas prac na dachu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Coraz częściej spotykamy się z ofertami różnych firm, które świadczą usługi montażu paneli fotowoltaicznych. Bardzo popularne rozwiązanie, które w części odciąży Twój budżet związany z kosztami za prąd. Atrakcyjne dofinansowania sprawiły, że wielu Polaków zdecydowało się na tego typu rozwiązanie.

Najważniejszy jest sprzęt w doskonałym stanie
W zależności od konstrukcji dachu oraz jego stromizny może okazać się niezbędny dźwig, z którego fachowcy będą montować kolejne panele. Praca na wysokości to nie tylko zdolności akrobatyczne i odpowiednie lonże asekuracyjne. Bardzo ważne jest, aby sprzęt, z którego korzysta ekipa monterska, był w nienagannym stanie. Regularnie wymieniane części takie jak profesjonalne filtry hydrauliczne John Deerejonalne filtry hydrauliczne John Deere to podstawa do prawidłowego funkcjonowania każdego dźwigu. Wprawne operowanie koszem z pracownikami ma także niebagatelne znaczenie.

Niezależnie czy montowane będą panele fotowoltaiczne, ogrzewanie solarne, czy wymiana dachówek, niezbędne jest zabezpieczenie na najwyższym poziomie. Nie ma mowy o rezygnacji z odpowiedniego sprzętu, który może uratować nam życie.

Techniki bezpieczeństwa ratujące życie
Istnieje wiele form zabezpieczeń podczas pracy na skośnym dachu. Pierwszym z nich jest drabina, do której powinno się mocować liny i pasy od naszej uprzęży asekuracyjnej. Jest to jedna z najskuteczniejszych form, chroniących przed upadkiem. Niestety, wiele osób z niej rezygnuje, ponieważ w pewnym stopniu ogranicza ruchy i sprawność pracy.

Bardzo często stawia się rusztowanie do wzniosu dachu. Oprócz zabezpieczenia poprawia ono komfort prac, których moglibyśmy nie przeprowadzić na pochyłym dachu. Docinanie belek, czy zmiana narzędzi staje się wtedy dużo łatwiejsza. W przypadku łatwiejszych prac używa się także ruchomych platform, dzięki którym nie musimy rozkładać ciężkiego rusztowania.

W sytuacjach, kiedy klasyczne zabezpieczenia nie mogą być zastosowane, używa się pompowane podkłady amortyzujące lub wypełnione specjalną pianką. W dachach, gdzie istnieje taka możliwość, częstą praktyką jest montaż siatki zabezpieczającej przed upadkami. To sprawia, że dekarz czy elektromonter może oddać się pracy i mniej przejmować niebezpieczeństwem danego miejsca. Oczywiście nieustanna czujność jest wskazana, ale nie będzie już tak bardzo kolidować z danym zadaniem.

Prawidłowe zabezpieczenie stanowiska to sprawniej wykonywana praca
Bardzo często zadania o wyjątkowym poziomie skomplikowania i ryzyka, powierzane są firmom z uprawnieniami alpinistycznymi. Zabezpieczenia i technika asekuracji sprawia, że realizują powierzone im prace z gracją, jakby byli tylko metr nad ziemią. Oczywiście, nietypowe kwalifikacje to także znacznie wyższy koszt, ale przecież ludzkiego życia nie można kupić. Warto postawić na profesjonalizm.

Praca na dachu wiąże się z dużym ryzykiem, szczególnie gdy brak doświadczenia przeplata się z brakiem odpowiednich zabezpieczeń. Należy pamiętać, że odpowiednie narzędzia przy takich pracach to podstawa. Właściwie zamocowana drabina, zahaczona za kalenicę sprawi, że bezpiecznie wykonasz swoją pracę.

Odpowiednio dobrana uprząż jest niesłychanie ważna. Nie ma tutaj mowy o niepoprawnym jej zapięciu lub złym dopasowaniu. Ogromne znaczenie ma także dobranie oprzyrządowania spełniające normy alpinistyczne. Właściwy udźwig i wytrzymałość na zrywanie to kluczowe parametry, od których będzie zależeć życie pracujących na wysokości ludzi.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył zagadnienie bezpieczeństwa podczas prac na dachu. Wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad, a z pewnością będzie można nazwać taki fach względnie bezpiecznym. Nie oszczędzajmy na sprzęcie i szkoleniu pracowników wykonujących pracę w tak trudnych warunkach.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

PR-imo

Rosnący trend na rynku pracy – zamiast na umowę będą zatrudniać na...

Wywołane pandemią spowolnienie gospodarcze szerokim echem odbija się na kondycji polskiego rynku pracy. Te firmy, które chcą utrzymać się swoje...

PR-imo

Wielkopolska fabryka sushi podwaja moce i zwiększa zatrudnienie

Na ponad 10 mln zł szacowana jest wartość fabryki dań gotowych Sushi Factory z podpoznańskiego Robakowa. Przedsiębiorstwo właśnie zainwestowało kolejne...

PR-imo

Recepta na programistę, czyli TOP 7 cech, które trzeba posiadać,...

Dyplomowany matematyk, informatyk lub inżynier automatyki i robotyki - czy tak wygląda profil współczesnego programisty? Zdecydowanie nie. Skoro nie...

Waluta euro w jakich jest krajach

Jakie kraje mają walutę euro i dlaczego?

Dzisiejsze światowe systemy finansowe, mają swój początek (lub uległy znacznym przeobrażeniom) w okresie dwóch wielkich wojen światowych, jakie...

brc-szkolenia

Certyfikat BRC- gwarancja bezpieczeństwa

Z czasem BRC zyskał na zaufaniu innych krajów i obecnie jest wykorzystywany na całym świecie.

CPV-klient-zamawiajacy

CPV - aby zamawiający mógł porozumieć się z wykonawcą

Wspólny Słownik Zamówień (Common Procurement Vocabulary, CPV) to ujednolicona klasyfikacja zamówień publicznych. Jej podstawowym zadaniem jest...

dotPR

Technologiczne wsparcie dla polskiego eksportu

Ważne miejsce w polskim eksporcie zajmują produkty rolno-spożywcze – stanowią one 13,2% sprzedaży wszystkich towarów za granicę.* Ich transport,...

Kona MMCars

Hyundai Kona – zasługuje na pozycję bestsellera?

Kona to jeden z najlepiej sprzedających się crossoverów na europejskim rynku. Trzeba przyznać, że koreański producent idealnie odczytał trendy i trafił...