Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.06.2021

KW_TAGS

Inwestowanie aktywne i pasywne

CFD czyli kontrakty na różnice kursowe oraz ETF czyli fundusze inwestycyjne to dwie najczęściej wybierane opcje handlu dostępne na światowym rynku. Czym różnią się od siebie te instrumenty finansowe? Sprawdź, którą warto wybrać?

ETF i CFD - definicje

Co różni CFD od ETF? Kontrakt na różnice kursowe czyli CFD to produkt lewarowany o wysokim ryzyku. Fundusz giełdowy najczęściej śledzi indeks bazowy i przez inwestorów jest uważany za produkt o stosunkowo niskim poziomie ryzyka. Z kolei fundusz ETF jest przedmiotem obrotu giełdowego i występuje jako skuteczny oraz mało ryzykowny sposób uzyskania dostępu do określonych rynków.

ETF a CFD

Jakie są różnice najważniejsze pomiędzy ETF a CFD? ETFy uważa się za niskokosztowe inwestycje, gdyż istnieje tylko nieznaczna roczna opłata za zarządzanie nimi. Nie istnieją również bieżące opłaty odsetkowe, gdyż fundusze własne są zobligowane do inwestowania w ETFy.

CFD versus ETF wymagają jedynie inwestowania pewnej określonej sumy depozytu zabezpieczającego, a w sytuacji przetrzymywania ich przez noc, naliczane są odsetki od uzyskanej w ten sposób dźwigni finansowej.

ETF vs CFD, pozwalają na uzyskanie dostępu do produktu, który na bieżąco śledzi cenę instrumentu bazowego. Ogólnie rzecz ujmując, inwestorzy nie otrzymają kredytu.

Inwestowanie aktywne a pasywne

CFD to kontrakt, który zapewni kupno lub sprzedaż za cenę początkową śledzonego składnika aktywów. Potem następuje odwrócenie i zamknięcie kontraktu z dokładnie przeciwną sprzedażą lub zakupem na tym samym instrumencie. Zwykle, jeśli inwestor chce zwiększyć dźwignię finansową, używa kontraktów CFD, stosując tak zwane inwestowanie aktywne. Tym sposobem pożycza większą kwotę na transakcję i zwiększa potencjalne zyski bądź oczywiście straty.

Jako produkt pochodny wysokiego ryzyka, CFD idealne nadają się do stosowania strategii krótkoterminowych. Można także zastosować CFD do zabezpieczania ekspozycji w ETF-ach, lecz nie można tego samego powiedzieć w odwrotnej sytuacji.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w te instrumenty finansowe, sprawdź który broker CFD zapewnia do nich dostęp przy najniższych spreadach i prowizjach, a następnie otwórz konto demo i sprawdź swoją wiedzę w praktyce.

Jeden z największych minusów funduszy ETF sprawia, że można za ich pomocą uzyskać ekspozycję na wybrane sektory lub nawet cały rynek akcji, ale generalnie nie ma zbyt dużego wyboru ekspertów w portfelu aktywów.

Jedna z największych różnic pomiędzy kontraktami CFD a ETF to fakt, że te pierwsze są z reguły częściej wykorzystywane do spekulacji. Z kolei te drugie idealnie pasują do inwestycji długoterminowych. Jako produkty lewarowane, tradycyjne kontrakty CDF są przedmiotem obrotu dziennego.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

PR-imo

Najgroźniejsze cyberprzestępstwa przeciw domenom w 2017 roku

Cybersquatting, typosquatting, phishing i… napad z bronią w ręku – Hekko.pl wskazuje na najpopularniejsze taktyki przestępców działających przeciw...

instore marketing

7 błędów popełnianych w komunikacji in-store.

Odpowiednie dopasowanie komunikatów, mechanik promocyjnych i formatów komunikacji może znacząco wpłynąć na wzrost sprzedaży.

Czy emigracja jeszcze się opłaca?

Tuż po wejściu do Unii Europejskiej Polacy masowo wyjeżdżali z kraju, głównie do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie lata ten trend wyraźnie...

Kobieta aktywna zawodowo - Infografika, [GUS]

Aktywność zawodowa kobiet dynamicznie zmieniała się na przestrzeni lat. Na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności Główny Urząd Statystyczny...

Porady_RODO

Umowa powierzenia przetwarzania danych dla małżonka pomagającego w...

Niejednokrotnie zdarza się, że w prowadzeniu działalności gospodarczej pomaga małżonek przedsiębiorcy, który nie ma zawartej z przedsiębiorcą umowy o...

Ile kosztuje paleciak

Ile kosztuje paleciak? Cena, rodzaje i najważniejsze dane - sprawdź...

Paleciak może stanowić znaczne ułatwienie codziennej pracy nawet na niewielkiej przestrzeni magazynowej czy sklepowej. Załadunek i rozładunek towarów, a...

Comunicativo

Taras w salonie, a salon na tarasie – dzięki drzwiom tarasowym...

Granica między tarasem a salonem to już przeszłość. Teraz te dwa światy mogą z sobą współgrać. Wszystko za sprawą nowoczesnych drzwi przesuwnych T-Slide...

Sektor finansowy inwestuje w big data, chmurę i rozwiązania mobilne

Według najnowszych danych IDC, globalne instytucje finansowe wydały w 2015 r. 114 miliardów dolarów na big data, chmurę i rozwiązania mobilne.