Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 17.04.2021

KW_TAGS

Działalość gospodarcza

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej daje poczucie niezależności. Oczywiście wiąże się również z większą odpowiedzialnością niż praca u kogoś, ponieważ sami decydujemy o losach firmy i pracujemy na jej zyski. Podjęcie decyzji o założeniu własnej działalności może być jednak pierwszym krokiem do życiowego sukcesu. Czym jest działalność gospodarcza? Kto i w jakiej formie może ją prowadzić? W niniejszym artykule znajdują się odpowiedzi na te i inne pytania.

Co to jest działalność gospodarcza?

W polskim prawie działalność gospodarcza jest definiowana przez różne ustawy. I tak między innymi, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej za działalność tę uznaje się zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, czy też poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż oraz działalność zawodową, która wykonywana jest w sposób ciągły i zorganizowany. Natomiast ustawa Prawo Przedsiębiorców określa ją jako zorganizowaną działalność zarobkową, która wykonywana jest we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Zgodnie z przepisami prawa działalność gospodarcza w Polsce może być prowadzona w trzech głównych formach, takich jak:

  • Jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • Spółka cywilna,
  • Spółki handlowe - gdzie wyróżnia się:
  • spółki kapitałowe , czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna,
  • spółki osobowe, czyli spółka jawna, komandytowa, partnerska, komandytowo- akcyjna.

Co odróżnia od siebie wymienione formy działalności? Przede wszystkim jest to sposób rozliczania podatków i rodzaj prowadzenia księgowości. Inny jest również kapitałem minimalnym wymagany do założenia działalności.

Kto może prowadzić działalność gospodarczą?

Zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców podejmowanie i wykonywanie oraz zakończenie działalności jest dla każdego wolne oraz na równych prawach. Każda osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a także ukończyła 18 lat, ma prawo do prowadzenia działalności. Istnieje jednak pewna grupa osób, które nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Zalicza się do nich funkcjonariuszy publicznych oraz osoby, które na mocy prawomocnego wyroku otrzymały zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak sprawa wygląda w przypadku cudzoziemców? Obywatel UE może założyć i prowadzić działalność tak samo jak obywatele polscy. Natomiast cudzoziemiec, który nie jest obywatelem państwa członkowskiego może podejmować oraz wykonywać działalność na terytorium naszego kraju, wyłącznie wtedy, gdy posiada odpowiednie dokumenty uprawniające do pobytu na terytorium RP. Obcokrajowiec, który nie spełnia tych warunków, czyli nie jest obywatelem państwa członkowskiego oraz nie posiada odpowiednich zezwoleń na pobyt w Polsce może wykonywać działalność w formie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, akcyjnej oraz z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka osoba nie musi posiadać prawa do pobytu na terytorium RP, gdyż jego obecność w Polsce nie jest wymagana. Jeżeli przepisy na to pozwalają może zarejestrować działalność przez Internet lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Czego potrzebujemy do rejestracji?

Założenie własnej działalności gospodarczej wymaga złożenia odpowiedniego wniosku o rejestrację firmy do właściwego urzędu lub rejestru. Miejsce złożenia wniosku zależy od formy zakładanej działalności. I tak, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej należy złożyć wniosek w Urzędzie Gminy o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Działalność w formie spółki należy natomiast zarejestrować w Głównym Urzędzie Statystycznym (rejestr REGON). Warto zaznaczyć, że w przypadku spółki cywilnej jej wspólnicy powinni być zarejestrowani w CEIDG. Decydując się natomiast na prowadzenie spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, czy z o.o. niezbędna jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym. Więcej na ten tamat przeczytasz w artykule: https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/dzialalnosc-gospodarcza-w-polsce-przepisy/.

Podstawowym dokumentem do złożenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest wniosek CEIDG-1, czyli wniosek o wpis do CEIDG. Należy w nim określić między innymi nazwę firmy, datę rozpoczęcia działalności, dane do ubezpieczenia, kody PKD, formę opodatkowania podatkiem dochodowym oraz to, kto będzie prowadził dokumentację firmy – należy tutaj określić, czy prowadzeniem firmy zajmie się biuro rachunkowe, czy tez sami podejmujemy się prowadzenia dokumentacji. W formularzu należy wskazać również rachunek bankowy, który będzie powiązany z prowadzaną firmą. Wniosek CEIDG jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS, KRUS, GUS i naczelnika Urzędu Skarbowego.

Polskie prawo daje dużą swobodę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Własna firma to doskonała decyzja dla osób, które są pracowite i nie boją się wyzwań. W zamian otrzymują nienormowany czas pracy i większą swobodę działania, co może przełożyć się na dużo wyższe dochody.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

PR-imo

Co drugi pracownik, który nie dostał podwyżki, w 2020 roku zmieni...

Nie dałeś pracownikowi podwyżki? To musisz liczyć się z groźbą jego odejścia. Aż 61% osób wśród tych, którym nie podniesiono w ubiegłym roku...

Ponowne otwarcie galerii

Ponowne otwarcie galerii – ulga dla branży handlu i usług

Pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na funkcjonowanie państw na całym świecie, również na sytuację w naszym kraju. Wprowadzane w związku z nią...

Szkolenie Fabryka SEO

Jak poprawić efektywność swojej firmy w sieci?

Obecność firmy w sieci w XXI wieku to już standard. Jednak samo posiadanie strony internetowej to często za mało – warto także zadbać o jej promocję,...

Praca przemysł motoryzacyjny

Kogo potrzebuje przemysł motoryzacyjny?

Samochody towarzyszą nam od ponad 100 lat. Ich produkcja na dobre rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki pod koniec XIX wieku. W początkowym...

Kasy fiskalne online

Kasy online - zmiany przepisów w 2021

Kasy fiskalne online staną się w tym roku obowiązkowe dla kolejnych grup przedsiębiorców, sprawdź dla których!

PR-imo

Tak się tworzy programistów. Wrocławski startup podbija rynek usług...

700 proc. wzrost przychodów, 2. miejsce w rankingu najlepiej zarabiających firm informatycznych w Polsce i zagraniczna ekspansja. Szkoła programowania...

Elektronicy i embeddowcy pilnie poszukiwani

„Rynek pracy dla programistów jest obecnie bardzo korzystny” – mówi Lehmann. „Dobre płace i warunki to tylko jedna strona benefitów.

Consulting and more

Prosty przepis na idealną promocję konsumencką

Czy istnieje przepis na idealną promocję konsumencką? Oczywiście! Wystarczą: szczypta wiedzy, łyżka dobrej organizacji, garść pomysłów, 1kg atrakcyjnych...