Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.01.2020

KW_TAGS

Rejestracja do VAT

Aby wyeliminować przedłużające się oczekiwanie, możesz kupić gotową spółkę, będącą czynnym podatnikiem VAT. Dlaczego warto to zrobić?

Do końca 2016 roku wpis do ewidencji podatników VAT odbywał się na podstawie złożonego w urzędzie skarbowym wniosku VAT-R. Od początku 2017 roku zasady rejestracji diametralnie się zmieniły. A przedsiębiorcy czekają na wpis do rejestru nawet kilka miesięcy. Dlaczego?

Konieczność weryfikacji przedsiębiorcy

Aby uszczelnić system podatkowy i zmniejszyć ryzyko wyłudzenia podatku od towarów i usług, rząd wprowadził nowe zasady rejestracji do podatku VAT. Od 2017 roku urzędnicy skarbowi muszą zweryfikować każdą firmę, ubiegającą się o status podatnika VAT. Niestety, prawo nie definiuje jakie działania powinna obejmować weryfikacja. Jak pokazuje praktyka, urzędnicy często odwiedzają siedzibę firmy lub proszę właściciela o dostarczenie dokumentów, poświadczających prawo do lokalu. Jeśli przedsiębiorca na co dzień przebywa w siedzibie, istnieje spora szansa, że weryfikacja przebiegnie stosunkowo szybko. Gorzej, jeśli prowadzi działalność zdalnie lub dużo podróżuje.

Pan Marcin zarejestrował spółkę z o.o. pod koniec stycznia. Wtedy również złożył wniosek o rejestrację do podatku VAT. Kilka tygodni później dostał od jednego ze swoich klientów niepokojącą wiadomość. Kontrahent twierdził, że firma pana Marcina nie figuruje w rejestrze podatników VAT. Zaniepokojony mężczyzna skontaktował się z urzędem skarbowym, aby wyjaśnić sprawę. Co się okazało? Ze względu na specyfikę swojej działalności, pan Marcin sporo podróżuje. Podczas ostatniej nieobecności jego mieszkanie (i siedzibę firmy) odwiedził przedstawiciel urzędu skarbowego. Aby dokonać obowiązkowej weryfikacji, urzędnik chciał sprawdzić, czy pod wskazanym adresem rzeczywiście znajduje się firma. Nie zastawszy pana Marcina, nie sfinalizował całego procesu i co za tym idzie, nie wpisał firmy do rejestru czynnych podatników VAT.

Gdyby nie sygnał od klienta, mężczyzna nie miałby świadomości, że jego firma nie figuruje w rejestrze. A to mogłoby negatywnie wpłynąć na jego wizerunek i pociągnąć za sobą długofalowe, nieprzyjemne konsekwencje.

 

Nie chcesz czekać na rejestrację do VAT? Kup gotową spółkę

Jak pokazuje praktyka, średni czas oczekiwania na rejestrację VAT w 2018 roku wynosił około 3 miesięcy. Dla osoby, która chce rozpocząć działalność z dnia na dzień, to zdecydowanie zbyt długo. Alternatywą do samodzielnej rejestracji firmy i długiego oczekiwania na rejestrację w US jest kupno gotowej spółki.

Czym są gotowe spółki z o.o.?

Gotowe spółki z o.o. to spółki zarejestrowane kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Wyposażone w umowę spółki, numer NIP i REGON oraz szerokie PKD pozwalają rozpocząć działalność z dnia na dzień. Większość takich podmiotów ma status podatnika VAT/VAT-UE. Kupując gotową spółkę, nie będziesz więc musiał jej rejestrować, ale również zgłaszać do podatku od towarów i usług. Całą żmudną i kłopotliwą pracę wykona więc za Ciebie ktoś inny.

Ile trwa proces zakupu gotowej spółki?

Jeśli znajdziesz sprawdzonego, kompetentnego sprzedawcę, proces zakupu spółki potrwa nie dłużej niż 1-2 dni robocze. Jeśli zdecydujesz się na kupno spółki, będziesz mógł więc rozpocząć działalność bardzo szybko. Choć po zawarciu umowy konieczne będzie dopełnienie kilku formalności w sądzie rejonowym, będziesz mógł reprezentować spółkę, wystawiać faktury i podpisywać dokumenty już w dniu transakcji.

Samodzielna rejestracja czy kupno gotowej spółki?

Nawet najbardziej przychylni i prężnie działający urzędnicy skarbowi nie dadzą Ci gwarancji, że proces rejestracji do VAT-u przebiegnie szybko i bez przeszkód. Jeśli zależy Ci na czasie, kupno gotowej spółki będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy program MdM to europejskie kuriozum?

Wszystko wskazuje na to, że dotacje w ramach Mieszkania dla Młodych będą kontynuowane przez trzy kolejne lata. Program MdM podobnie jak wcześniejsza...

Praca na produkcji

Praca na produkcji - czy to się opłaca?

Jednym z najczęstszych powodów zmiany pracodawcy jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia. Osoby, które planują rozpocząć nową pracę zwracają uwagę na...

Kamerki samochodowe

Nagranie z kamery samochodowej. Dowód w wielu sytuacjach

Kamera samochodowa może być bardzo przydatnym urządzeniem w wielu drogowych sytuacjach. Posiadanie kamery przynosi zdecydowanie więcej korzyści...

Agregat do wody lodowej

Agregat wody lodowej - czym są i jak je dobrać?

Umożliwiają schłodzenie określonych elementów układu, czego celem jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu, chłodni, lub urządzeniu. Na skalę...

manager zintegrowany styl zarzadzania

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania,

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania, a firmy produkcyjne korzystają z pomysłów własnych pracowników

PR-imo

Dwa razy więcej deepfake’ów w internecie. Eksperci alarmują - to...

W ciągu ostatniego roku w internecie pojawiło się dwa razy więcej filmów wykorzystujących technologię deepfake niż jeszcze rok wcześniej. Są też...

Kosze_prezentowe

Luksusowe kosze delikatesowe. Podarunek firmowy w dobrym stylu

Wypełnione markowymi produktami gourmet food kosze delikatesowe to jeden z najpopularniejszych podarunków firmowych. Co można w nich znaleźć?

Ocena ryzyka maszyn

Ocena ryzyka maszyn

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania maszyn zależy zarówno od ich producentów, jak i użytkowników. Spełnianie określonych parametrów dotyczących...