Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.04.2019

KW_TAGS

Stłuczka autem firmowym

Jeżdżenie na co dzień autem służbowym to bardzo wygodna opcja, z której korzysta obecnie wielu pracowników różnych firm. Jednak z takim rozwiązaniem wiąże się też spora odpowiedzialność — jeśli dojdzie do wypadku lub stłuczki, w niektórych sytuacjach możesz zostać obciążony naprawdę wysokimi kosztami. Dowiedz się więcej na temat tego, kto zapłaci za szkody związane z kolizją samochodu firmowego.

Odszkodowanie z OC sprawcy

Każdy samochód musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC — jest ono obowiązkowe. Dlatego zarówno auto służbowe, którym się poruszasz, jak też pojazd potencjalnego sprawcy prawie na pewno będą je posiadać. Oznacza to możliwość wypłacenia odszkodowania z OC, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku.

Jeśli stłuczkę spowodowała osoba trzecia, koszt naprawy służbowego auta, a także koszt wynajęcia samochodu zastępczego, pokryte zostaną z OC sprawcy. Nie musisz się więc niczym martwić (sprawdź szczegółowe informacje: „Co z odszkodowaniem za stłuczkę autem firmowym?”).

Jeżeli to Ty byłeś sprawcą kolizji lub wypadku, sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Wprawdzie ubezpieczenie OC pozwoli na pokrycie kosztów związanych z wypłatą odszkodowania za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, co jednak z naprawą Twojego służbowego auta czy wynajęciem samochodu zastępczego?

Samochód służbowy z autocasco

Twój służbowy samochód posiada ubezpieczenie autocasco? To duży plus, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z Twojej winy. Pomimo tego, czasem konieczne będzie pokrycie przynajmniej części kosztów — wiele zależy tu od posiadanego wariantu ubezpieczenia oraz od ustaleń z pracodawcą, dotyczących zasad użytkowania auta służbowego. Często zdarza się, że pracownik musi pokryć tzw. udział własny, czyli część wartości odszkodowania. Nieraz konieczne jest też wynajęcie na własny koszt samochodu zastępczego.

Z pewnością musisz liczyć się z kosztami, jeśli stłuczka była ewidentnie z Twojej winy (np. byłeś pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających) lub jeśli nie przestrzegałeś ustalonych z pracodawcą zasad (np. auto prowadziła nieupoważniona osoba, a Ty byłeś jedynie pasażerem).

Samochód służbowy bez autocasco

W najgorszej sytuacji znajdujesz się, jeśli spowodowałeś kolizję lub wypadek, a auto służbowe nie posiadało ubezpieczenia AC. Wówczas jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z naprawą pojazdu. Na szczęście istnieją tu pewne ograniczenia kwotowe, jeśli wina była nieumyślna. O ile pracodawca nie udowodni Ci umyślnego działania, zapłacisz kwotę nie wyższą niż trzykrotność Twojego wynagrodzenia.

Kto zapłaci, gdy auto służbowe zostanie ukradzione?

Jeżeli auto jest ubezpieczone, prawdopodobnie posiada również polisę chroniącą je na wypadek kradzieży. W takiej sytuacji nie musisz się obawiać, że zostaniesz obarczony odpowiedzialnością finansową.

Jest jednak jedno „ale” — zasada ta nie działa, jeśli do kradzieży doszło przez Twoje zaniedbanie. Jeżeli zostawiłeś w aucie kluczyki, nie zamknąłeś go odpowiednio czy w inny sposób zaniedbałeś swoje obowiązki, musisz liczyć się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Cyberprzestępstwo - okup wart 325 mln USD?

Przychody z okupów w ramach jednej kampanii cyberprzestępców sięgnęły 325 mln USD. Nowy raport McAfee Labs

Ocena ryzyka maszyn

Ocena ryzyka maszyn

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania maszyn zależy zarówno od ich producentów, jak i użytkowników. Spełnianie określonych parametrów dotyczących...

manager zintegrowany styl zarzadzania

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania,

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania, a firmy produkcyjne korzystają z pomysłów własnych pracowników

dotPR

SMS połączony z Excelem

Microsoft Excel, najpopularniejszy na świecie arkusz kalkulacyjny, został właśnie zintegrowany z Platformą SerwerSMS.pl. Excel to pomocne narzędzie w...

Konkursu dla startupów CODE_n

Przez trzy dni w ramach festiwalu CODE_n wybrani pionierzy, wizjonerzy, naukowcy, zespoły ds. innowacji z czołowych firm oraz zainteresowani goście będą...

Stłuczka autem firmowym

Stłuczka autem firmowym — kto i kiedy płaci za szkody?

Jeżdżenie na co dzień autem służbowym to bardzo wygodna opcja, z której korzysta obecnie wielu pracowników różnych firm. Jednak z takim rozwiązaniem...

PR-imo

Tak się tworzy programistów. Wrocławski startup podbija rynek usług...

700 proc. wzrost przychodów, 2. miejsce w rankingu najlepiej zarabiających firm informatycznych w Polsce i zagraniczna ekspansja. Szkoła programowania...

Polacy wysyłają o 88 proc. więcej paczek za granicę

Rok 2015 okazał się przełomowym dla usług KEP, obejmujących przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe.