Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.04.2019

KW_TAGS

Stłuczka autem firmowym

Jeżdżenie na co dzień autem służbowym to bardzo wygodna opcja, z której korzysta obecnie wielu pracowników różnych firm. Jednak z takim rozwiązaniem wiąże się też spora odpowiedzialność — jeśli dojdzie do wypadku lub stłuczki, w niektórych sytuacjach możesz zostać obciążony naprawdę wysokimi kosztami. Dowiedz się więcej na temat tego, kto zapłaci za szkody związane z kolizją samochodu firmowego.

Odszkodowanie z OC sprawcy

Każdy samochód musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC — jest ono obowiązkowe. Dlatego zarówno auto służbowe, którym się poruszasz, jak też pojazd potencjalnego sprawcy prawie na pewno będą je posiadać. Oznacza to możliwość wypłacenia odszkodowania z OC, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku.

Jeśli stłuczkę spowodowała osoba trzecia, koszt naprawy służbowego auta, a także koszt wynajęcia samochodu zastępczego, pokryte zostaną z OC sprawcy. Nie musisz się więc niczym martwić (sprawdź szczegółowe informacje: „Co z odszkodowaniem za stłuczkę autem firmowym?”).

Jeżeli to Ty byłeś sprawcą kolizji lub wypadku, sprawa wygląda bardziej skomplikowanie. Wprawdzie ubezpieczenie OC pozwoli na pokrycie kosztów związanych z wypłatą odszkodowania za szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, co jednak z naprawą Twojego służbowego auta czy wynajęciem samochodu zastępczego?

Samochód służbowy z autocasco

Twój służbowy samochód posiada ubezpieczenie autocasco? To duży plus, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z Twojej winy. Pomimo tego, czasem konieczne będzie pokrycie przynajmniej części kosztów — wiele zależy tu od posiadanego wariantu ubezpieczenia oraz od ustaleń z pracodawcą, dotyczących zasad użytkowania auta służbowego. Często zdarza się, że pracownik musi pokryć tzw. udział własny, czyli część wartości odszkodowania. Nieraz konieczne jest też wynajęcie na własny koszt samochodu zastępczego.

Z pewnością musisz liczyć się z kosztami, jeśli stłuczka była ewidentnie z Twojej winy (np. byłeś pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających) lub jeśli nie przestrzegałeś ustalonych z pracodawcą zasad (np. auto prowadziła nieupoważniona osoba, a Ty byłeś jedynie pasażerem).

Samochód służbowy bez autocasco

W najgorszej sytuacji znajdujesz się, jeśli spowodowałeś kolizję lub wypadek, a auto służbowe nie posiadało ubezpieczenia AC. Wówczas jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów związanych z naprawą pojazdu. Na szczęście istnieją tu pewne ograniczenia kwotowe, jeśli wina była nieumyślna. O ile pracodawca nie udowodni Ci umyślnego działania, zapłacisz kwotę nie wyższą niż trzykrotność Twojego wynagrodzenia.

Kto zapłaci, gdy auto służbowe zostanie ukradzione?

Jeżeli auto jest ubezpieczone, prawdopodobnie posiada również polisę chroniącą je na wypadek kradzieży. W takiej sytuacji nie musisz się obawiać, że zostaniesz obarczony odpowiedzialnością finansową.

Jest jednak jedno „ale” — zasada ta nie działa, jeśli do kradzieży doszło przez Twoje zaniedbanie. Jeżeli zostawiłeś w aucie kluczyki, nie zamknąłeś go odpowiednio czy w inny sposób zaniedbałeś swoje obowiązki, musisz liczyć się z ryzykiem poniesienia odpowiedzialności.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Sektor finansowy inwestuje w big data, chmurę i rozwiązania mobilne

Według najnowszych danych IDC, globalne instytucje finansowe wydały w 2015 r. 114 miliardów dolarów na big data, chmurę i rozwiązania mobilne.

Freelancer - zawód przyszłości?

w Polsce przybywa osób decydujących się na rozwój swoich pomysłów biznesowych. W naszym kraju zarejestrowane jest niemal 3 mln. jednoosobowych...

PR-imo

Czy zabraknie pracy dla programistów? - prognoza na 2020 rok

Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze...

Jaki DELL wybrać

Laptopy Dell – jaki model poleasingowy wybrać?

Dell jest jednym z najpopularniejszych producentów notebooków, komputerów, tabletów i monitorów. Rozwiązania technologiczne dostarczane przez...

LIFETUBE I FANTASY EXPO

LifeTube, największa sieć partnerska YouTube w regionie CEE i Fantasy Expo, najszybciej rosnąca agencja gamingowa w Polsce, łączą siły.

Rzecz o kreatywności. Nowe trendy na rynku pracy

Efektywność. Kreatywność. Produktywność. Co im sprzyja? A co przeszkadza? Obalamy mity o tak zwanych multitaskingu i brainstormingu.

Magenta Biznes – przegląd narzędzi, które pomogą Ci w zarządzaniu...

Prowadzisz małą lub średnią firmę, chcesz być konkurencyjny i czerpać jeszcze większe zyski ze swojej działalności? Magenta Biznes to propozycja...

Wymiana walut przez internet? Ile można oszczędzić?

Kupujesz w zagranicznych sklepach internetowych? A może wyruszasz w podróż? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, wymieniając pieniądze w sieci.