Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 01.02.2019

KW_TAGS

bezpieczeństwo-informatyczne

Prowadząc firmę należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo informatyczne. Nawet małe uchybienia w systemie mogą prowadzić do bardzo dużych strat. Dlatego warto wdrażać zabezpieczenia, których celem jest zarówno ochrona danych wrażliwych klientów czy kontrahentów, jak i finansów firmy.

Warto zatem skorzystać z usług informatycznych, dzięki którym można zniwelować ryzyko ataków hakerskich, wycieku danych, czy zainfekowania systemu.

Bezpieczeństwo informatyczne w firmie – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo informatyczne jest zbiorem zagadnień z dziedziny informatyki. Jego celem jest szacowanie ryzyka podczas korzystania z komputerów, sieci komputerowych, a także w trakcie przesyłania danych. Budowanie zabezpieczeń owych systemów jest procesem długotrwałym, a jednocześnie trudnym, gdyż hakerzy stosują wciąż nowe ataki przed którymi aplikacje czy programy mają bronić. Warto również odnieść się do definicji czym jest bezpieczny system informatyczny.

Tak naprawdę oznacza to, że dane urządzenie realizuje zadania i wytyczne takie, które są zgodne z intencjami, ale i oczekiwaniami właściciela. Niestety często dochodzi do prozaicznych usterek i błędów, które mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia danych, jak i wypływu środków finansowych. Dlatego warto skorzystać z obsługi informatycznej dla firm, która w dużym stopniu pomoże zniwelować zaistniałe problemy.

Błędy projektowe – czy można się przed nimi uchronić?

Błędy projektowe odnoszą się do oprogramowań, które posiadały błędne przesłanki. Często są to błędy wynikające z protokołów informacyjnych. Często dotyczą one szyfrowania, które jest bardzo podatne na ataki. Nierzadko również mechanizm uwierzytelniania jest nieprawidłowy.

Tutaj przykładem mogą być np. aplikacje bankowe, które są bardzo podatne na ataki hakerskie. W tym przypadku klienci mogą stracić nawet całe dochody zgromadzone na koncie. Warto tutaj zastanowić się, czy można chronić się przed takimi błędami, których skutki są naprawdę trudne do naprawienia. Biorąc pod uwagę liczne uchybienia, jedynym słusznym wyborem jest rezygnacja ze ściągania aplikacji, które mogą powodować zagrożenia.

Błędy operatora – najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników

W firmie najczęściej popełniane są błędy, które najczęściej określa się mianem błędów operatora. W tym przypadku dotyczą one zachowań użytkowników, którzy nie rozumieją funkcji danego oprogramowania i przez to narażają firmę na straty. Przykładem najczęściej popełnianych błędów jest uruchamianie wszelkich załączników, które przesyłane są pocztą elektroniczną. W ten sposób pracownik firmy ściąga na komputer wirus, który może doprowadzić do zniszczenia danych, a także ich przejęcia.

Niestety częstym problemem jest też ignorowanie komunikatów ostrzegawczych. Pomimo tego, że komunikat pokazuje, że dany plik jest zanieczyszczony pracownik go otwiera, gdyż pochodzi ze znanego mu źródła. Niestety konsekwencje takiego lekkomyślnego postępowania również w tym przypadku mogą być druzgocące dla całej firmy. Dlatego warto skorzystać z zewnętrznej firmy oferującej usługi informatyczne, która przeprowadzi szkolenie dla pracowników, a jednocześnie wdroży odpowiednie działania zapobiegające utracie pliku z kopią zapasową.

Jak chronić się przed zagrożeniami? – bo antywirus to podstawa

Niestety nawet firmy rezygnują ze ściągania na komputery wysokiej jakości antywirusów. Jest to duży błąd. Warto wiedzieć, że celem antywirusa jest ochrona komputera i jego oprogramowania przed atakiem szkodliwych oprogramowań. Dobry antywirus jest w stanie zablokować niebezpieczny plik z niepewnego źródła, który nie poczyni szkód na komputerze. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tutaj skorzystanie z obsługi informatycznej dla firm, gdzie specjaliści mogą doradzić, jaka ochrona będzie najskuteczniejsza, a także zainstalować ją na firmowych komputerach.

Ochrona informatyczna – co warto jeszcze wiedzieć?

Niestety wciąż wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest ochrona własnych haseł. Pomijając fakt, że hasła powinny być trudne, aby ich złamanie nie było dziecinnie proste, to największy problem wynika z faktu, iż pracownicy nie chronią w żaden sposób haseł. Przykładem są już słynne badania, które pokazały, że użytkownicy są w stanie podać swoje hasła za przysłowiową czekoladę, co świadczy już o tym, jak bezpieczeństwo firmowe jest ignorowane.

Wystarczy posiadać dostęp do czyjegoś maila, by móc wprowadzić do niego niebezpieczne oprogramowanie, które spowoduje zainfekowanie całego systemu. Dlatego profesjonalna obsługa informatyczna dla firm jest niezbędna dla zachowania większego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Indywidualne kartki świąteczne

Indywidualne kartki świąteczne – dobry pomysł na życzenia dla...

Kartki świąteczne to nie tylko tradycja, ale również świetne narzędzie do budowania pozytywnych relacji z kontrahentami. W biznesie bardzo trudno o...

PR-imo

Jak dobrać certyfikat SSL do potrzeb strony www?

Certyfikat SSL powinna mieć każda strona www, na której dokonuje się płatności lub która obliguje do pozostawienia danych osobowych. Ponieważ istnieją...

PR-imo

Ekonomistki, prawniczki i humanistki szturmują branżę IT. Pracę...

Jeszcze pięć lat temu ich udział w rekrutacjach związanych z IT był znikomy. Dziś kobiety stanowią 20% wszystkich kandydatów, z czego połowa to...

Consulting and more

Prosty przepis na idealną promocję konsumencką

Czy istnieje przepis na idealną promocję konsumencką? Oczywiście! Wystarczą: szczypta wiedzy, łyżka dobrej organizacji, garść pomysłów, 1kg atrakcyjnych...

Wolontariat pracowniczy coraz ważniejszym narzędziem motywacyjnym

35 proc. polskich menadżerek i menadżerów uważa wolontariat kompetencji za jedno z najlepszych narzędzi CSR w pracy.

Innowacyjne metody płatności przelewy 24

Innowacyjne metody płatności – dlaczego warto z nich korzystać?

Dylemat polegający na odwiecznym pytaniu – „gotówka, czy karta?” już niebawem odejdzie do lamusa. Współczesna ekspansja innowacyjnych technologii...

Jak korzystać z zielonych budynków? Ekoedukacja pilnie potrzebna

W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach...

Rozmowa podczas jazdy UK

Kary dla kierowców z telefonami w UK

Dlaczego warto warto powstrzymać się od jego używania w czasie jazdy.