Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 01.02.2019

KW_TAGS

bezpieczeństwo-informatyczne

Prowadząc firmę należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo informatyczne. Nawet małe uchybienia w systemie mogą prowadzić do bardzo dużych strat. Dlatego warto wdrażać zabezpieczenia, których celem jest zarówno ochrona danych wrażliwych klientów czy kontrahentów, jak i finansów firmy.

Warto zatem skorzystać z usług informatycznych, dzięki którym można zniwelować ryzyko ataków hakerskich, wycieku danych, czy zainfekowania systemu.

Bezpieczeństwo informatyczne w firmie – co warto wiedzieć?

Bezpieczeństwo informatyczne jest zbiorem zagadnień z dziedziny informatyki. Jego celem jest szacowanie ryzyka podczas korzystania z komputerów, sieci komputerowych, a także w trakcie przesyłania danych. Budowanie zabezpieczeń owych systemów jest procesem długotrwałym, a jednocześnie trudnym, gdyż hakerzy stosują wciąż nowe ataki przed którymi aplikacje czy programy mają bronić. Warto również odnieść się do definicji czym jest bezpieczny system informatyczny.

Tak naprawdę oznacza to, że dane urządzenie realizuje zadania i wytyczne takie, które są zgodne z intencjami, ale i oczekiwaniami właściciela. Niestety często dochodzi do prozaicznych usterek i błędów, które mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia danych, jak i wypływu środków finansowych. Dlatego warto skorzystać z obsługi informatycznej dla firm, która w dużym stopniu pomoże zniwelować zaistniałe problemy.

Błędy projektowe – czy można się przed nimi uchronić?

Błędy projektowe odnoszą się do oprogramowań, które posiadały błędne przesłanki. Często są to błędy wynikające z protokołów informacyjnych. Często dotyczą one szyfrowania, które jest bardzo podatne na ataki. Nierzadko również mechanizm uwierzytelniania jest nieprawidłowy.

Tutaj przykładem mogą być np. aplikacje bankowe, które są bardzo podatne na ataki hakerskie. W tym przypadku klienci mogą stracić nawet całe dochody zgromadzone na koncie. Warto tutaj zastanowić się, czy można chronić się przed takimi błędami, których skutki są naprawdę trudne do naprawienia. Biorąc pod uwagę liczne uchybienia, jedynym słusznym wyborem jest rezygnacja ze ściągania aplikacji, które mogą powodować zagrożenia.

Błędy operatora – najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników

W firmie najczęściej popełniane są błędy, które najczęściej określa się mianem błędów operatora. W tym przypadku dotyczą one zachowań użytkowników, którzy nie rozumieją funkcji danego oprogramowania i przez to narażają firmę na straty. Przykładem najczęściej popełnianych błędów jest uruchamianie wszelkich załączników, które przesyłane są pocztą elektroniczną. W ten sposób pracownik firmy ściąga na komputer wirus, który może doprowadzić do zniszczenia danych, a także ich przejęcia.

Niestety częstym problemem jest też ignorowanie komunikatów ostrzegawczych. Pomimo tego, że komunikat pokazuje, że dany plik jest zanieczyszczony pracownik go otwiera, gdyż pochodzi ze znanego mu źródła. Niestety konsekwencje takiego lekkomyślnego postępowania również w tym przypadku mogą być druzgocące dla całej firmy. Dlatego warto skorzystać z zewnętrznej firmy oferującej usługi informatyczne, która przeprowadzi szkolenie dla pracowników, a jednocześnie wdroży odpowiednie działania zapobiegające utracie pliku z kopią zapasową.

Jak chronić się przed zagrożeniami? – bo antywirus to podstawa

Niestety nawet firmy rezygnują ze ściągania na komputery wysokiej jakości antywirusów. Jest to duży błąd. Warto wiedzieć, że celem antywirusa jest ochrona komputera i jego oprogramowania przed atakiem szkodliwych oprogramowań. Dobry antywirus jest w stanie zablokować niebezpieczny plik z niepewnego źródła, który nie poczyni szkód na komputerze. Dlatego tak ważną rolę odgrywa tutaj skorzystanie z obsługi informatycznej dla firm, gdzie specjaliści mogą doradzić, jaka ochrona będzie najskuteczniejsza, a także zainstalować ją na firmowych komputerach.

Ochrona informatyczna – co warto jeszcze wiedzieć?

Niestety wciąż wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest ochrona własnych haseł. Pomijając fakt, że hasła powinny być trudne, aby ich złamanie nie było dziecinnie proste, to największy problem wynika z faktu, iż pracownicy nie chronią w żaden sposób haseł. Przykładem są już słynne badania, które pokazały, że użytkownicy są w stanie podać swoje hasła za przysłowiową czekoladę, co świadczy już o tym, jak bezpieczeństwo firmowe jest ignorowane.

Wystarczy posiadać dostęp do czyjegoś maila, by móc wprowadzić do niego niebezpieczne oprogramowanie, które spowoduje zainfekowanie całego systemu. Dlatego profesjonalna obsługa informatyczna dla firm jest niezbędna dla zachowania większego poziomu bezpieczeństwa firmowych danych.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Co zrobić gdy administrator sieci IT idzie na urlop

Urlop pracownika jest zupełnie naturalną rzeczą i – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – nie wzbudza w nikim niepokoju. Jednak nie w każdym przypadku.

Sektor finansowy inwestuje w big data, chmurę i rozwiązania mobilne

Według najnowszych danych IDC, globalne instytucje finansowe wydały w 2015 r. 114 miliardów dolarów na big data, chmurę i rozwiązania mobilne.

PR-imo

To już koniec studiów. Prognozujemy następcę

Zgodnie z danymi GUS, od 2006 roku spada liczba osób wybierających studiowanie, rośnie z kolei odsetek Polaków uczących się samodzielnie oraz...

Ocena ryzyka maszyn

Ocena ryzyka maszyn

Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania maszyn zależy zarówno od ich producentów, jak i użytkowników. Spełnianie określonych parametrów dotyczących...

Polacy wysyłają o 88 proc. więcej paczek za granicę

Rok 2015 okazał się przełomowym dla usług KEP, obejmujących przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe.

Polskie rozwiązanie Webcon BPS uznane za najlepsze w całej Europie!

System klasy BPM został uznany przez użytkowników najlepszym rozwiązaniem na SharePoint w Europie.

PR-imo

Znaleźli niszę na rynku usług kurierskich

Ich pomysł na biznes upraszcza do minimum procesy związane z wysyłaniem paczek. Aplikacja Mitto+, którą stworzyli samodzielnie od podstaw, to pierwsze...

 przepisy w sprawie prowadzenia akt osobowych

Od 2019 r. będą nowe przepisy w sprawie prowadzenia akt osobowych

Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą podzielone na 4 części obejmujące poszczególne etapy drogi zawodowej. Co się jeszcze zmieni w aktach...