Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.11.2018

KW_TAGS

Ubezpieczenia komunikacyjne - pytania

Kupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia? A może rozważasz zmianę starej polisy na bardziej atrakcyjną? Ubezpieczenia komunikacyjne to niezwykle szeroka gama różnych produktów — warto poznać je bliżej, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty. Poniżej odpowiedzi na kilka istotnych pytań.

Czy muszę wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenia komunikacyjne można podzielić na dwie grupy: obowiązkowe i nieobowiązkowe. Do polis obowiązkowych należy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Chroni ono osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych — obejmuje ich mienie, życie oraz zdrowie. Z drugiej strony chroni też finanse sprawcy wypadku, który nie musi obawiać się konieczności zapłacenia wysokiego odszkodowania.

Drugą grupę stanowią ubezpieczenia dobrowolne (więcej na temat różnych polis dowiesz się tutaj: kioskpolis.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne). Nie musisz więc wykupić takich ubezpieczeń jak AC, pakiet Assistance czy NNW. Z pewnością jednak warto rozważyć również taką opcję.

Czym się kierować przy wyborze OC?

Przy wyborze ubezpieczeń kluczowy jest zawsze ich zakres. Jednak w przypadku obowiązkowego OC jest on regulowany prawnie, zawsze jest więc taki sam. Dlatego sprawa jest prosta — kieruj się ceną, ewentualnie dodatkami, jakie ubezpieczyciel oferuje w cenie tego ubezpieczenia.

Przed czym zabezpiecza mnie ubezpieczenie AC?

AC, czyli autocasco, chroni Twoje mienie, a dokładniej pojazd. Jeśli zostanie uszkodzony na skutek kolizji, wypadku, działania osób trzecich bądź innych zdarzeń losowych (np. gradobicie, pożar, huragan) — otrzymasz odszkodowanie.

Wybierając AC, zwróć uwagę na jego zakres, ponieważ potrafi być on niezwykle zróżnicowany. Oczywiście im wyższa cena, tym więcej rodzajów zdarzeń będzie obejmowało ubezpieczenie.

Czy ubezpieczenie komunikacyjne działa za granicą?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, jest ono ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Natomiast jeśli wybierasz się do kraju spoza Unii, sprawdź koniecznie, czy nie jest potrzebne wyrobienie specjalnej Zielonej Karty, która stanowi potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC. Taką kartę dostaniesz (często bezpłatnie) u swojego ubezpieczyciela.

W przypadku AC oraz innych dobrowolnych ubezpieczeń przed planowanym wyjazdem sprawdź, czy obejmują one swoim zakresem kraje zagraniczne. Wiele tańszych opcji „działa” jedynie w Polsce, bądź też za granicą ma o wiele mniej korzystne warunki. Dlatego warto zmienić polisę na tę o szerszym zakresie, jeśli podróżujesz często. Jeżeli wyjeżdżasz sporadycznie, możesz dodatkowo wykupić polisę krótkoterminową.

Czym jest pakiet Assistance?

Ubezpieczenie Assistance to nieocenione wsparcie podczas awarii samochodu. Może zapewnić nie tylko naprawę usterki, ale też holowanie auta, samochód zastępczy, opłacenie noclegu w hotelu czy złomowanie pojazdu — wszystko zależy od zakresu, jaki wybierzesz.

Czym jest NNW?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli w wypadku doznasz uszkodzenia ciała, poważnego uszczerbku na zdrowiu bądź poniesiesz śmierć, Ty lub Twoi najbliżsi otrzymacie odszkodowanie. Możesz wykupić ubezpieczenie NNW kierowcy lub kierowcy oraz pasażerów.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Od dziś leasing na Allegro we współpracy z LeaseLink

Przedsiębiorcy mogą już wygodnie wziąć zakupione na Allegro produkty w leasing. Allegro wychodzi naprzeciw ich potrzebom dzięki współpracy z LeaseLink, ...

Biuro urządzanie materiał partnera

Urządzasz biuro? Tych błędów nie popełnij!

Biuro, jako miejsce pracy jest ważnym punktem życia wielu z nas, dlatego trzeba zadbać o to, aby zostało urządzone w przyjazny sposób. Niestety, wiele...

 przepisy w sprawie prowadzenia akt osobowych

Od 2019 r. będą nowe przepisy w sprawie prowadzenia akt osobowych

Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe będą podzielone na 4 części obejmujące poszczególne etapy drogi zawodowej. Co się jeszcze zmieni w aktach...

W 2016 r. czeka nas wysyp ukończonych lokali

Nie znamy jeszcze wyników działalności deweloperów z grudnia 2015 r. Główny Urząd Statystyczny w trzecim tygodniu stycznia, poda informacje na ten temat.

Taxomatic-oszczednosc

Taxomatic to program przyszłości dla przedsiębiorców!

Niewiele jest programów, których budowa oraz funkcjonalność pozwalałyby na nazwanie ich narzędziami przyszłości. Niewiele jest również programów, które...

PR-imo

Ruszają darmowe webinaria dla przyszłych testerek oprogramowania

Fundacja Mamo Pracuj wspólnie z zespołem Testuj.pl już po raz drugi organizują bezpłatne webinaria kierowane do kobiet, szczególnie matek, chcących...

Dodatkowe wynagrodzenie w programie unijnym

Jak przyznać dodatkowe wynagrodzenie w związku z realizacją programu...

Firma korzysta z programów stażowych dofinansowywanych ze środków UE. Pracownicy (opiekunowie stażu) mogą z tego tytułu otrzymać dodatkowe...

PR-imo

Jak dobrać certyfikat SSL do potrzeb strony www?

Certyfikat SSL powinna mieć każda strona www, na której dokonuje się płatności lub która obliguje do pozostawienia danych osobowych. Ponieważ istnieją...