Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 14.09.2018

KW_TAGS

CPV-klient-zamawiajacy

Wspólny Słownik Zamówień (Common Procurement Vocabulary, CPV) to ujednolicona klasyfikacja zamówień publicznych. Jej podstawowym zadaniem jest standaryzacja tworzonych przez zamawiających opisów przedmiotów zamówień.

Kody CPV zostały wprowadzone na rynku zamówień publicznych w państwach Unii Europejskiej rozporządzeniem (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz dyrektywami 2004/17/WE i 2004/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącymi procedur udzielania zamówień publicznych w zakresie zmiany CPV. Z czasem pojawiło się nowe, zastępujące poprzednie rozporządzenie Komisji WE nr 213/2008 z 28 listopada 2007 r. Obowiązuje ono od 15 września 2008 r.

Klasyfikacja kodów CPV służy przede wszystkim ujednoliceniu terminologii wykorzystywanej podczas opisu przedmiotu zamówienia przez podmioty zamawiające. Obowiązek jej stosowania w ramach polskiego porządku prawnego wprowadziła w art. 30 ust. 7 ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

Struktura kodów CPV jest dość prosta i ma postać drzewa, w którym szersza kategoria „rozgałęzia” się na węższe podkategorie. Każdy kod składa się w sumie z 9 cyfr w następującym układzie 00000000-0. Znaczenie poszczególnych cyfr jest następujące:

  • dwie pierwsze oznaczają działy (11000000-0) np. 03000000-1 Produkty rolnictwa, hodowli, rybołówstwa, leśnictwa i podobne
  • trzy pierwsze oznaczają grupy (11100000-0) np. 03100000-2 Produkty rolnictwa i ogrodnictwa
  • cztery pierwsze oznaczają klasy (11110000-0) np. 03110000-5 Rośliny uprawne, produkty warzywnictwa i ogrodnictwa
  • pięć pierwszych oznacza kategorię (11111000-0) np. 03111000-2 Nasiona
  • cyfry od szóstej do ósmej służą doprecyzowaniu kategorii (00000111-0) np. 03111600-8 Nasiona słonecznika
  • cyfra dziewiąta pełni funkcję kontrolną (00000000-1)

Powyższy opis dotyczy tzw. głównego słownika kodów CPV. Oprócz niego istnieje słownik tzw. uzupełniający, który pozwala rozszerzyć opis przedmiotu zamówienia. Taki kod składa się z alfanumerycznego ciągu znaków (aa11-1) wraz z opisem umożliwiającym dalsze precyzowanie zamawianych towarów lub usług.

Słownik kodów CPV – przynajmniej w teorii – ujednolica opisy przedmiotów zamówienia. Praktyka postępowań prowadzonych ponad granicami pojedynczego państwa pokazuje, że niejednokrotnie pomimo obowiązku korzystania z tego narzędzia, dochodzi do pomyłek i nieporozumień. Przyczyną są różnice w tłumaczeniach opisów poszczególnych kodów z języka angielskiego, w którym wspólny słownik został opracowany, na języki narodowe. W efekcie często zdarza się, że ten sam kod CPV jest trochę inaczej opisywany np. w języku polskim a inaczej we francuskim.

Wymusza to przede wszystkim na wykonawcach startujących w przetargach prowadzonych poza Polską bardziej uważne zapoznanie się z zakresem przedmiotowym poszczególnych kodów CPV. Tylko w ten sposób można uniknąć niepotrzebnych kosztów ponoszonych choćby na tłumaczenie dokumentacji.

 
Redakcja PortalZP.pl

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Rodo-zmiany-w-instytucjach-panstowych

RODO wprowadza zmiany w ustawach istotnych dla instytucji państwowych

Przepisy RODO w dużej mierze zmusiły Ustawodawcę do wyraźnego wskazania, kto jest administratorem danych osobowych w wielu instytucjach państwowych.

dotPR

Współczesne narzędzia pracy dla firm usługowych

Coraz częściej i coraz chętniej korzystamy ze specjalistycznych produktów, zabiegów, form leczenia oraz usług. Konieczność planowania wizyt w czasie,...

manager zintegrowany styl zarzadzania

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania,

Menedżerowie preferują zintegrowany styl zarządzania, a firmy produkcyjne korzystają z pomysłów własnych pracowników

Rośnie rynek wypożyczalni miejsc pracy

Według prognoz do 2020 r. ponad połowa osób zatrudnionych na etat w Stanach Zjednoczonych i Europie będzie pracowała jako freelancerzy czy start-upowi...

Skanska-wiadomosc-mdm

Gotówkowcy i millenialsi napędzają rynek

Bardzo dobre półrocze na rynku pierwotnym za nami i jeśli tendencje się utrzymają - będzie tak do samego końca 2017 roku. Padł kolejny rekord w...

Jakie prezentowe z okazji Komunii Świętej są najpopularniejesze?

Smartfony – to tegoroczne hity prezentowe z okazji Komunii Świętej. Bardzo popularne są też laptopy oraz gry i konsole, zwłaszcza sprzedawane w zestawach.

PR-imo

Szlakiem wodnym do Berlina – 5 atrakcji, których nie możesz ominąć

Płynąc spacerowym jachtem motorowym po Odrze, wybrać można wiele kierunków, jednak tym, który musi przebyć każdy motorowodniak jest trasa z Wrocławia do...

Sposoby na optymalizację kosztów w mikroprzedsiębiorstwie

Prowadzisz niewielkie biuro handlowe albo inne mikroprzedsiębiorstwo? Możesz oszczędzić sporo pieniędzy na działalności, jeżeli odpowiednio wcześnie...