Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.07.2018

KW_TAGS

Ile kosztuje paleciak

Paleciak może stanowić znaczne ułatwienie codziennej pracy nawet na niewielkiej przestrzeni magazynowej czy sklepowej. Załadunek i rozładunek towarów, a także sprawne ich przemieszczanie nie stanowią żadnego problemu dla zwinnego paleciaka. A cena? Ta może Cię mile zaskoczyć!

Musisz wiedzieć, iż jeśli szukasz dobrego i solidnego paleciaka, cena, pomimo iż jest bardzo istotna, nie powinna być Twoim jedynym wyznacznikiem podczas jego zakupu. Na początek przyjrzyjmy się temu, w jakich branżach sprawdzić się mogą popularne paleciaki. Być może jest wśród nich także Twoja!

Branże, w których wykorzystuje się paleciaki

Paleciaki kojarzone są głównie z branżą spożywczą, gdzie wykorzystuje się je w średniej wielkości marketach i hipermarketach do rozładunku zamówień oraz sprawnego rozmieszczania towarów na przestrzeni sklepowej. Niewielka wysokość podnoszenia pozwala im na uniesienie palety na ok. 20 cm, co jest wystarczające do bezpiecznego przemieszczenia ładunku na niewielką odległość po równym, płaskim podłożu.

Gdzie jeszcze wykorzystuje się paleciaki?

 • w branży farmaceutycznej
 • w magazynach i na zapleczach aptek do przewozu leków;- w drukarniach;
 • w zakładach pracy i przedsiębiorstwach, gdzie niezbędne jest wykonywanie podstawowych zadań z zakresu transportu bliskiego;
 • w ciężarówkach dostawczych (niewielkie paleciaki mają możliwość poruszania się i pobierania czy układania towaru bezpośrednio wewnątrz samochodów dostawczych).

Uniwersalny rozstaw wideł pasujący do typowych europalet sprawia, że paleciaki są bardzo chętnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezbędny jest transport ładunków o wadze ok. 1-2 tony. Istnieje jednak kilka ich podstawowych typów, które zaprezentujemy poniżej.

Rodzaje paleciaków - najważniejsze dane

Rodzaje paleciaków

Wózki paletowe można podzielić na trzy główne typy: paleciaki ręczne, paleciaki elektryczne oraz paleciaki z masztem. Oczywiście, w zależności od zaawansowania technologicznego paleciaka, cena oraz wygoda pracy wzrastają.

 1. Wózki paletowe ręczne - zdecydowanie najbardziej popularne i najczęściej wybierane. Ich kompaktowy rozmiar, łatwa obsługa i stosunkowo spora nośność sprawiają, że stanowią one atrakcyjny wybór dla przedsiębiorców. Ich główną wadę stanowi konieczność użycia siły fizycznej w procesie transportowania ładunków. Jednak twórcy wózków widłowych i w tym temacie starają się o pewne udogodnienia, takie jak choćby szybka pompa podnoszenia czy dodatkowy ręczny hamulec.
 2. Wózki paletowe elektryczne - są zdecydowanie bardziej wygodne w obsłudze niż tradycyjne paleciaki ręczne, gdyż ich prowadzenie nie wymaga wykorzystania siły mięśni. Charakteryzuje je zazwyczaj także większy udźwig. Ich prędkość jazdy, to z zależności od marki i modelu ok 5-6 km/h.
 3. Wózki paletowe z masztem - najbardziej wydajne spośród wszystkich paleciaków. Mogą osiągać prędkość nawet do 10 km/h (w modelach wyposażonych w podest dla operatora). A dzięki masztowi - nawet do 9 ton udźwigu i do 6 metrów wysokości podnoszenia. Paleciaki z masztem nadają się do wykonywania nawet ciężkich operacji paletowych oraz są przystosowane do pokonywania długich dystansów.

Jesteś zainteresowany zakupem paleciaka ręcznego, elektrycznego, lub z masztem?
Wszystkie powyższe modele znajdziesz tutaj.

Paleciak - cena

Tak samo jak w przypadku jakiegokolwiek innego pojazdu, tak jak gdy w grę wchodzi paleciak, cena uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest marka oraz konkretny typ wózka paletowego. Jak można się domyślać, w najniższej cenie można zakupić paleciaki ręczne, potem klasyfikacja wygląda dokładnie tak jak w punkcie powyżej - paleciaki z napędem elektrycznym i na końcu paleciak z masztem, którego cena jest najwyższa.

Z uwagi na dużą różnorodność i mnogość produktów na rynku, poniżej zostaną zaprezentowane uogólnione, szacunkowe ceny, które dotyczą poszczególnych typów wózków paleciaków. Warto podkreślić jednak, iż w zależności od producenta paleciaka, cena może się różnić od tej sugerowanej w artykule.

Paleciak ręczny - cena tego typu wózka waha się w przybliżeniu od ok. 1 000 do 1 300zł. Tak duża różnica wynika z jakości materiałów z jakich wykonany jest pojazd, dodatkowych udogodnień a nawet długości wideł.

Paleciak elektryczny - ceny paleciaków elektrycznych są znacznie wyższe i zaczynają się od około 20 000zł. Wpływ na cenę końcową ma wiele czynników, m.in.: parametry takie jak: prędkość jazdy, udźwig, czy napięcie baterii.

Paleciak z masztem - w tym przypadku, ceny rozpoczynają się dość podobnie jak w poprzednim, czyli w okolicach 20 000zł.

Warunki pracy dla paleciaków

Pomimo swojej nieskomplikowanej budowy i łatwej, intuicyjnej obsługi, istnieją środowiska, w których paleciaki (nawet te najbardziej wydajne) nie będą się sprawdzały. I choć każdy przyzna, iż w porównaniu z innymi wózkami, cena paleciaka jest zwykle bardzo kusząca, to przed zakupem, warto upewnić się, iż na pewno będzie on nadawał się do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie.

Jakie są idealne warunki do pracy dla paleciaków?

 • płaska i równa nawierzchnia - to zdecydowanie podstawa. Przez brak amortyzacji paleciaki nie sprawdzają się na wyboistych i nierównych terenach;
 • niskie składowanie - tradycyjne paleciaki charakteryzuje niska wysokość podnoszenia - jak wspominano już - ok 20 cm. Choć w przypadku wózków paletowych z masztem wartość ta wzrasta do nawet 2 metrów, to nadal nie można zakładać, iż wózek paletowy sprostałby rozmieszczaniu towarów na kilkunastometrowych regałach;
 • transport ładunków, których waga jest współmierna do udźwigu maksymalnego pojazdu. Jest to wymóg dotyczący właściwie każdego z wózków i podnośników. Ciężar transportowanego ładunku w żadnym wypadku nie może przekroczyć wartości dopuszczalnej udźwigu maksymalnego. Niezastosowanie się do tej wytycznej może stanowić bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa przewożonego towaru, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia osoby obsługującej wózek;
 • obsługa przez przeszkolonych pracowników. Tradycyjne ręczne paleciaki nie wymagają posiadania uprawnień przez ich operatorów. Ważne jest natomiast, aby pracodawca przeprowadził krótkie szkolenie dotyczące ich obsługi oraz wydał pracownikom imienne zezwolenia obowiązujące na terenie zakładu pracy. W przypadku paleciaków o napędzie elektrycznym ( w tym także tych z masztem) konieczne jest przystąpienie do egzaminu państwowego oraz uzyskanie uprawnień na wózki widłowe kategorii III WJO.

Uprawnienia na paleciaki

uprawnienia na paleciaki

W celu zdobycia uprawnień na obsługę wózków paletowych wystarczy zapisać się na kurs w jednym z popularnych ośrodków szkoleniowych. Ważne, aby kurs kończył się egzaminem państwowym, po którym kursant zdobędzie respektowane na terenie całego kraju uprawnienia na wózki stosownej kategorii.W przypadku paleciaków elektrycznych wystarczające jest uzyskanie najniższej kategorii uprawnień - czyli III WJO, która uprawnia do obsługi wózków jezdniowych o dowolnym napędzie, jednak koniecznie sterowanych spoza wózka. W tym przypadku operator musi poruszać się obok pojazdu.Jak zatem wygląda kwestia zezwoleń na wózki paletowe, które wyposażone zostały w podest dla operatora? Niestety, ale nie podlegają one już pod kategorię III WJO, a wymagają uzyskania uprawnień II WJO, obejmującego wózki jezdniowe podnośnikowe z wykluczeniem wózków specjalizowanych.Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to od Ciebie zależy, czy zatrudniając pracowników, będziesz wymagać od nich stosownych uprawnień na wózki czy zdecydujesz się na skierowanie pracowników na kursy w ramach podnoszenia kwalifikacji.

Poznaliście już najważniejsze informacje, które mogą być przydatne podczas zakupu wózka paletowego, czyli popularnego paleciaka. Ważne, aby podejmując ostateczną decyzję nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, ale wziąć pod uwagę także warunki pracy, komfort wykonywania zadań przez operatora oraz wszystkie niezbędne parametry. Ponadto, zakup paleciaka zawsze warto poprzedzić rzeczową rozmową z rzetelnym doradcą.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Najpopularniejsze domeny dla przedsiębiorców - .PL [NASK za II...

Po znacznych wzrostach w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, rynek domen stabilizuje się -  wynika z raportu NASK podsumowującego II kwartał 2016.

Powiadomienia przedsiębiorców o produktach niebezpiecznych

Samochody marki Range Rover oraz Range Rover Sport Przedsiębiorca JLR POLSKA Sp. z o.o. powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że...

dotPR

SMS – najlepszy kontakt „w drodze”

Mówiąc o możliwościach wykorzystania SMS-ów w transporcie i spedycji, warto na wstępie zaznaczyć, że sprawdzają się one zarówno w przypadku prywatnej,...

Pięć umiejętności miękkich pożądanych przez nowoczesny biznes

Kompetencje miękkie coraz częściej stają się jednym z kluczowych elementów kwalifikacji zawodowych, dzięki którym łatwiej odnaleźć się na współczesnym...

Sto tysięcy mieszkań lepsze od „500 plus”?

Na początku kwietnia b.r. oficjalnie wystartował rządowy program „Rodzina 500 plus”. Jego koszt jest duży nawet w skali całego budżetu.

Ford informacja prasowa

Strategia Forda na zwiększenie rentowności w Europie? SUVy i...

Ford w swojej nowej strategii postanowił skupić się mocniej na samochodach typu SUV oraz samochodach dostawczych, które dla tej marki są najbardziej...

Indywidualne kartki świąteczne

Indywidualne kartki świąteczne – dobry pomysł na życzenia dla...

Kartki świąteczne to nie tylko tradycja, ale również świetne narzędzie do budowania pozytywnych relacji z kontrahentami. W biznesie bardzo trudno o...

Johokobo, o współpracy z Krakowską firma IT Adrem Software

Jak Japończycy oceniają współpracę z Krakowską firmą IT AdRem współpracę, co cenią w polskim podejściu do pracy i biznesu?