Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.06.2017

KW_TAGS

dotPR

Polskie meble biją rekordy sprzedaży za granicą i są istotną częścią krajowej gospodarki. Z analiz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów wynika, że powinniśmy w tym roku zanotować kolejny, 8-10 procentowy wzrost i tym samym pobić ubiegłoroczny rekord eksportu mebli. Na sukces rodzimej branży przekłada się wiele czynników. Jednym z nich jest działalność polskiej firmy, która już od 25 lat prężnie funkcjonuje na naszym rynku i jest dostępna w ponad 42 państwach na świecie.

Ćwierćwiecze minęło od debiutu na polskim rynku pierwszych systemów do drzwi przesuwnych i pierwszych szaf zaprojektowanych na wymiar, które z tych rozwiązań korzystały. Na początku systemy te sprowadzano z Ameryki. Nie trwało to jednak długo. Firmą, która je wypromowała i zbudowała pierwszą sieć sprzedaży w Polsce jest Komandor. Wprowadzenie i zastosowanie rozwiązania w postaci drzwi przesuwnych do mebli i zabudowy różnego typu wnęk, przyczyniło się do stworzenia innowacyjnych rozwiązań w meblarstwie oraz rozwoju rynku mebli na wymiar w Polsce.

Dobre, bo polskie

Sukcesywny rozwój marki i inwestowanie w nowe technologie, pozwoliło jej zaistnieć także na rynkach zagranicznych – w ponad 42 krajach. Co ważne, wszystkie systemy i podzespoły do drzwi przesuwnych, również te wysyłane za granicę, są projektowane i produkowane bezpośrednio w Radomiu.

Bardzo dynamiczny rozwój firmy w Polsce był dla nas motorem do dalszego działania i silnej ekspansji na rynki zagraniczne. Sukcesywnie rozszerzaliśmy sieć sprzedaży o nowe kraje i nadal poszukujemy nowych rynków. W początkowym okresie, ze względu na sąsiedztwo i podobną sytuację po zmianach politycznych, były to kraje Europy Wschodniej. Podobna historia ostatnich lat ułatwiała nam te kontakty i był to naturalny sposób wchodzenia na te rynki. Następnym krokiem była nasza aktywność i znalezienie klientów w Europie Zachodniej oraz na innych kontynentach. W ostatnim okresie są to głównie kraje Azji Środkowo-Wschodniej, ale staramy się także pozyskać nowych klientów na rynkach, na których już funkcjonujemy i zadbać o najważniejszy dla nas polski rynek. Ostatnie zmiany ekonomiczne i problemy gospodarek na całym świecie spowodowały, że dalszy rozwój i ekspansja ustąpiły na chwilę miejsca koncentracji działań nad lepszą organizacją bieżącej działalności, ale wraz z poprawą koniunktury powrócimy do dalszego intensywnego rozwoju sieci sprzedaży – zdradza Mariusz Głogowski, Prezes Zarządu Komandor S.A.  

Jak to się zaczęło?

Zastosowanie nowoczesnych systemów do drzwi przesuwnych stało się krokiem milowym w produkcji mebli na wymiar. Komandor wprowadzając je na rynek w 1992 roku, dał podwaliny innym firmom z branży, które po pewnym czasie bazując na stosowanych technologiach, utworzyły swoje własne marki. Budowanie sieci odbiorców w kraju i za granicą oraz duży popyt w kraju na tego typu produkt, wpłynęły na decyzję stworzenia własnego zakładu produkcyjnego w Polsce oraz uruchomienia swojej produkcji systemów do drzwi przesuwnych. Rynek polski, który był w trakcie transformacji i otwierał się na Zachód, bardzo potrzebował nowości także w dziedzinie wyposażenia wnętrz. Zainwestowano w park maszynowy oraz zmiany technologiczne w obróbce materiałów i produkcji mebli, które wpłynęły na jakość i wytrzymałość wyrobów, ale też na ich estetykę.

Od projektu po meble na wymiar

W 1994 roku na rynku polskim pojawił się pierwszy program komputerowy do projektowania zabudów i obsługi firmy  „Komandor Standard”. Był on rewolucją w branży meblarskiej. Umożliwiał tworzenie wizualizacji mebla wraz z jej wyceną. Dzięki niemu stolarz lub sprzedawca nie musiał rysować klientowi projektu na kartce, tylko mógł  korzystać z nowoczesnego konceptu projektowania szaf – wybrać jej kolor, drzwi i wyposażenie. Z czasem program ewoluował i umożliwił przesyłanie przez internet zaprojektowanej bezpośrednio z klientem zabudowy do produkcji. Taka funkcjonalność programu i nowe spojrzenie na proces obsługi klienta, dało wielu polskim firmom z branży meblowej możliwość szybszej obsługi, sprawniejszego działania i redukcji kosztów własnej działalności.

Dziś systemy informatyczne pozwalają na standaryzację procedur serwisu i poszczególnych zadań, takich jak projektowanie, prezentacja, tworzenie ofert, planowanie dostaw, montaż czy produkcja. Posiadanie własnego zakładu produkcyjnego daje dużą niezależność od podwykonawców i zapewnia szybszy czas realizacji zamówienia.

Liczy się innowacja

Wraz z rozwojem rynku zaczęto wprowadzać coraz to nowsze rozwiązania: systemy umożliwiające podział drzwi i łączenie wypełnień, systemy podwieszane jedno- i dwustronne, składano-przesuwne, bezramowe, systemy narożne wewnętrzne i zewnętrzne do narożnych zabudów, oświetlenie, mechanizmy z miękkim domykiem  czy dodatkowe akcesoria. Wszystkie te elementy podnoszą użyteczność mebli i ich standard. Dodatkowo bogata gama kolorystyczna obramowań drzwi oraz różnorodność wypełnień z lustra, szkła lakierowanego, płyty, forniru, czy płyt lakierowanych, pozwala na komponowanie dowolnych i oryginalnych zestawień.

Zaczynaliśmy od 3 kolorów profili i kilku kolorów płyt, a dziś mamy w ofercie ponad 37 rodzajów profili w ponad 30 kolorach, 250 dekorów płyt, 40 kolorów szkła w różnych typach, panele ażurowe i 3D, fronty lakierowane, forniry oraz wzory własne klientów. Daje nam to niemal nieograniczoną ilość w kombinacji drzwi – mówi Mariusz Głogowski.

W samej tylko sieci Komandor używa się rocznie ponad 100 tysięcy ciętych płyt, które przekładają się na ponad milion realizacji szaf z drzwiami przesuwnymi, łóżek, komód, kuchni, biurek i innych mebli na wymiar w skali kraju, a do tego dochodzą jeszcze odbiorcy z zagranicy.


Nieustannie rozwijamy i poszerzamy naszą ofertę, bo rynek oczekuje coraz to nowych rozwiązań i nie lubi próżni. Obok systemów do drzwi przesuwnych, w naszej ofercie pojawił się system ścianek działowych, dający możliwość łatwego podziału przestrzeni wewnętrznych w mieszkaniach oraz biurach. Opracowaliśmy innowacyjny na polskim rynku system drzwi bezramowych z domykaczem ComforTouch, który jest unikalnym rozwiązaniem na skalę światową, dostępnym na rynku meblarskim w Polsce. Do oferty wchodzi też nowoczesna linia akcesoriów do szaf oraz nowe kolory systemów. Pracujemy również nad innowacyjnymi rozwiązaniami do drzwi przesuwnych oraz nad jeszcze lepszym oprogramowaniem do kompleksowego projektowania mieszkań – dodaje Mariusz Głogowski.

Producenci mebli chcąc odnosić sukcesy na świecie muszą dbać o bogaty asortyment, jakość realizowanych usług i krótki cykl produkcyjny, a także dopasowywać produkty do bieżących potrzeb klientów oraz zapewniać wysoki poziom obsługi. Rynek meblarski wymaga od nich uczestniczenia w targach i pokazach branżowych, by proponowane rozwiązania i materiały wpisywały się w aktualnie obowiązujące światowe trendy, nowoczesne wzornictwo i design. Ważne jest też poszukiwanie nowych pomysłów, które przekładają się na komfort użytkowania i zachęcają klientów do zakupu. Polskie meble są cenione za granicą, bo polskie firmy inwestują w park maszynowy, innowacyjność, nowe technologie i rozwiązania, budując swoje pozycje na trudnym konkurencyjnym rynku. Komandor to jedna z wielu firm w branży meblowej, która doskonale radzi sobie na arenie międzynarodowej, a także w Polsce. To marka, która na przestrzeni 25 lat stała się dla wielu Polaków synonimem szafy z drzwiami przesuwnymi.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Decyzje zakupowe klientów

Wyniki badania firmy in-Store Media pokazują że czterech na pięciu klientów podejmuje decyzje zakupowe w sklepie

Comunicativo

Słońce odgrywa istotną rolę w rozwoju różnych chorób skóry

- wywiad z profesor dr hab. n.med. Ewą Robak, specjalistą dermatologiem

Monitoring Maszyn budowlanych

Chcesz zwiększyć nadzór nad maszynami budowlanymi? Skorzystaj z...

Maszyny budowlane nie należą do tanich, dlatego ich utrata w wyniku kradzieży może być bolesna. Do tego realizując budowę daleko od siedziby swojej...

PR-imo

To już koniec studiów. Prognozujemy następcę

Zgodnie z danymi GUS, od 2006 roku spada liczba osób wybierających studiowanie, rośnie z kolei odsetek Polaków uczących się samodzielnie oraz...

Cyberprzestępstwo - okup wart 325 mln USD?

Przychody z okupów w ramach jednej kampanii cyberprzestępców sięgnęły 325 mln USD. Nowy raport McAfee Labs

Kasy fiskalne online

Kasy online - zmiany przepisów w 2021

Kasy fiskalne online staną się w tym roku obowiązkowe dla kolejnych grup przedsiębiorców, sprawdź dla których!

Consulting and more

Prosty przepis na idealną promocję konsumencką

Czy istnieje przepis na idealną promocję konsumencką? Oczywiście! Wystarczą: szczypta wiedzy, łyżka dobrej organizacji, garść pomysłów, 1kg atrakcyjnych...

PR-imo

Prognoza dla bankowości - co zmieniła pandemia?

Ekonomiści wskazują, że aby utrzymać płynność finansową po kryzysie związanym z koronawirusem, banki będą musiały przeprowadzić zmiany w kluczowych...