Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.06.2019

KW_TAGS

Jaki monitor do biura

Monitory komputerowe mają różny rodzaj matrycy, każda z nich ma inne właściwości. Sprawdźmy czym się różnią i która najbardziej nadaje się do pracy biurowej.

Zanim przejdziemy do wyboru najlepszego monitora komputerowego dla biura, krótka charakterystyka różnic między poszczególnymi typami matryc.

Matryca TN

Monitory z matrycą w technologii TN są najpopularniejsze, głównie za sprawą niskiej ceny, ale i bardzo dobrych parametrów istotnych dla graczy. Matryce TN mają bardzo krótki czas reakcji i brak efektu smużenia co sprawia, że szybko zmieniający się obraz w grach komputerowych wygląda bardzo dobrze. Wadami matryc TN są kolory, ich odwzorowanie pozostawia wiele do życzenia, barwy często są przekłamane przez występujące zbyt intensywne nasycenie jednego koloru. Problemem również często jest kontrast, który w tego typu matrycy odbiega od standardowych ustawień w pozostałych typach matryc monitorów. Niestety do wad należy również zaliczyć kąt widzenia. W przypadku matrycy TN są one dużo węższa. Kąty widzenia zmieniają jeszcze bardziej sposób postrzegania przez odbiorcę obrazu w rezultacie wykluczając ten typ matrycy dla monitorów wykorzystywanych do tworzenia prac graficznych.

Matryca IPS

Całkowite przeciwieństwo matryc TN, monitory z matrycą IPS mają bardzo dobre odwzorowanie kolorów, szeroki kąt widzenia obrazu zarówno w pionie jak i w poziomie, dzięki swojej konstrukcji matrycy jakość obrazu również jest zdecydowanie lepsza. Słabsze wyniki matryca IPS osiąga w przypadku czasu reakcji, jednak parametry te, zwłaszcza we flagowych produktach, zaczynają być zbliżone do osiągów matryc TN. Główną wadą tych matryc jest słabe odwzorowanie czerni oraz wspomniany już czas reakcji.

Matryca typu VA

Monitory z matrycą typu VA można umieścić pomiędzy monitorami z matrycą IPS i TN. Jakość obrazu nie jest tak dobra jak w monitorach IPS, choć charakteryzują się lepszą czernią i lepszym kontrastem. W stosunku do monitorów z matrycą TN, VA ma lepszą jakość obrazu i lepsze kąty widzenia oraz porównywalnie krótki czas reakcji, niestety w monitorach VA, nawet tych najdroższych, bardzo często występuje efekt smużenia obrazu.

Znając już wady i zalety poszczególnych matryc monitorów możemy jasno stwierdzić, że zakup monitora do biura będzie uzależniony od stanowiska na którym pracownik pracuje.

Budżetowe monitory z matryca TN – będą optymalnym zakupem dla działów administracji, księgowości, kontrolingu oraz dla pracowników, których zadania, nie są związane bezpośrednio z pracami graficznymi.

Monitory z matrycą IPS rekomendowane są dla pracowników studia graficznego, gdzie niezbędna jest matryca z idealnym odwzorowaniem barw.

Monitory z matrycą VA znajdą swoje zastosowanie np. w komputerach dla pracowników działu marketingu, którzy często akceptują prace graficzne przed publikacją.

Dla każdej z wyżej wymienionych matryc przedział cenowy ma sporą rozpiętość, często jednak w podwyższonym (lub zawyżonym) koszcie monitora płacimy za design lub markę. Jeżeli rozważamy monitor do biura, to takie parametry jak ilość odświeżania czy posiadanie technologii G-Sync lub FreeSync nie mają znaczenia.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.

Czego nie ujawniać w internecie - bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w internecie nigdy nie jest całkowite – zarówno zagrożenia, jak i korzyści z nim związane, zmieniają się praktycznie z dnia na dzień

IT w rękach marketingu, czy taka współpraca jest opłacalna?

Według ankietowanych szefów marketingu, nowoczesne rozwiązania IT pozwalają istotnie zwiększyć efektywność procesów biznesowych w tym obszarze.

Jak zaoszczędzić na biznesie w e-biznesie?

Oszczędzamy niemal na wszystkim, jak nie pogubić się w tym gąszczu i wybrać to, co dla początkującego biznesu będzie najlepsze?

Dla kogo ERP - jakie cele, jakie korzyści z oprogramowania?

W firmach produkcyjnych, handlowych czy usługowych na co dzień korzysta się z różnych programów wspomagających wykonywanie obowiązków

Jak zablokować stronę przed indeksowaniem w Google

Bardzo często administratorzy i webmasterzy pytają, jak dodać stronę do Google lub jak zablokować stronę przed robotami Google - na przykład, gdy strona...

Technologia 5g

Technologia 5g - nowa generacja przesyłu danych

Coraz więcej mówi się o technologii 5g. Dlaczego temat jest tak ważny i jakie korzyści może przynieść wprowadzenie technologii 5G, a jakie ryzyko się z...

Utracone dane - jak je odzyskać samemu, a kiedy wezwać specjalistę

Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać