Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 20.12.2017

KW_TAGS

Roboty-przemyslowe

Poszukując rozwijających się kierunków w światowej gospodarce, natkniemy się na coraz częstsze wykorzystywanie robotów przemysłowych. Wykorzystywanie ich w najróżniejszych procesach z pomocą specjalistycznego oprogramowania staje się coraz popularniejszym wyjściem nie tylko dla ogromnych, międzynarodowych korporacji, ale także dużej części średnich i małych przedsiębiorstw.

Dla tych, którzy jeszcze nie posiadają wiedzy na ten temat, przygotowaliśmy małe wprowadzenie z podstawami tematyki, jaką jest automatyzacja produkcji.

Czym są roboty przemysłowe?

Przede wszystkim, są to urządzenia do automatycznej manipulacji, posiadające możliwości wykonywanie ruchów względem więcej niż jednej osi. Warto na samym początku naszej przygody z tym ciekawym zjawiskiem, jakim jest robotyzacja poznać jakie rodzaje robotów oferują obecnie producenci. Najczęściej dokonuje się podziału na zakres możliwych ruchów. Najpopularniejszymi bez zmian pozostają:

  • roboty kartezjańskie, których przestrzeń ruchu zamyka się w prostopadłościanie i wykorzystywane są zwłaszcza w przenoszeniu i montażu elementów,
  • cylindryczne, charakteryzujące się cylindryczną przestrzenią ruchu,
  • SCARA, akronim od Selectively Compliant Assembly Robot Arm; posiada trzy osie, dwie o ruchu obrotowym i jedną postępową. Najczęściej okazują się przydatne w montażu, przenoszeniu i sortowaniu poszczególnych elementów
  • przegubowe, cieszące się największą popularnością, spowodowaną trzema osiami obrotowymi, dającymi praktycznie pełną dowolność wykonywanych operacji.

Roboty-przemyslowe-2

Powody zmian

Mimo tego, że robotyka przemysłowa związana jest z określoną grupą rynków, jej popularność stale rośnie. Pod kątem zastosowań, wykorzystuje się je do przenoszenia, pakowania, montażu lub nawet do bardziej skomplikowanych operacji jak, chociażby spawanie czy zgrzewanie. Dlaczego firmy decydują się na przekazanie zadań należących do wykwalifikowanych pracowników?

Przedsiębiorcy podają kilka ważnych powodów, dla których podejmują ten krok. Wystarczy zacząć od tego, co jest dla nich najważniejsze, czyli redukcja kosztów produkcji. Wszystko ma swoją cenę: nowy personel, każdy wadliwy produkt czy dodatkowe zużycie surowców. Roboty dzięki swojej bezbłędności pomagają w całkowitym zminimalizowaniu ponoszonych strat. Jako inne, ale równie ważne możemy uznać możliwość pracy w wymagających warunkach, utrzymanie stałej powtarzalności produkcji czy łatwiejsze zmiany w organizacji poszczególnych procesów.

Roboty-przemyslowe-3

Podsumowanie

Wykorzystanie robotów staje się powoli codziennością. Mimo że wiąże się z poważną inwestycją i poświęceniem czasu na zaplanowanie i przebudowanie linii produkcyjnej, producenci dóbr decydują się na taki krok. Ignorując zmiany w trendach, jakie niesie nowoczesna technologia, skazujemy się na zapomnienie w oczach klientów i ostatecznie stratę mocnej pozycji na rynku.

 
Fanuc
Roboty przemysłowe

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

IT w rękach marketingu, czy taka współpraca jest opłacalna?

Według ankietowanych szefów marketingu, nowoczesne rozwiązania IT pozwalają istotnie zwiększyć efektywność procesów biznesowych w tym obszarze.

Wyszukiwanie w google - tips and tricks

Google – zaawansowane funkcje wyszukiwania

Google, najpopularniejsza wyszukiwarka świata działająca na nie ujawnionych do tej pory skryptach posiada kilka przydatnych funkcji, które mogą pomóc w...

Bezpieczeństwo infrastruktury korzystającej z Windows XP

Aż 40% przedsiębiorstw na świecie nadal używa Microsoft Windows XP, który po ponad 12 latach od premiery przestał być wspierany przez Microsoft

Jaki monitor do biura

Matryca w monitorze biurowym IPS, TN czy VA?

Monitory komputerowe mają różny rodzaj matrycy, każda z nich ma inne właściwości. Sprawdźmy czym się różnią i która najbardziej nadaje się do pracy...

Certyfikat SSL - bezpieczny protokół zwiększy pozycjonowanie?

Po zmianach algorytmu Google będzie promował strony działające w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS. Jakie będą konsekwencje tych zmian dla...

Tech Week

Tygodniowy przegląd technologiczny - Tech Week

Tech Week #1 Seria 9 | Sponsoring na YouTube, targi w Las Vegas i odwrót od 4K

sap-cotojest

System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć w swojej firmie?

W Polsce program SAP należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych programów wspierających zarządzanie.

Bezpieczne korzystanie z Google Chrome - wystarczy kilka kroków

Jeśli korzystamy z komputera i przeglądarki Google Chrome, do której dostęp ma więcej użytkowników, to warto zabezpieczyć naszą aktywność.