Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

W firmach produkcyjnych, handlowych czy usługowych na co dzień korzysta się z różnych programów wspomagających wykonywanie obowiązków. Są wśród nich pakiety biurowe programy specjalistyczne, które umożliwiają przygotowanie np. projektów graficznych, rysunków technicznych itp., czy też programy wspomagające zarejestrowanie i rozliczenie finansów, a także usprawniające zarządzanie i przepływ informacji. Ostatnią wymienioną grupę programów tworzą proste w instalacji i obsłudze programy pudełkowe dla mikro i małych firm oraz zintegrowane systemy ERP dla większych firm mających inne potrzeby w zakresie informatyzacji.

Oprogramowanie to wspomaga pracę działów finansowych, kadr i płac, sprzedaży, magazynów, produkcji, mobilnych handlowców itp.  Dla kadryy zarządzającej przedsiębiorstwem najtrudniejszy jest zazwyczaj wybór oprogramowania z tej trzeciej kategorii, czyli oprogramowanie do zarządzania – system ERP.  

W dużej mierze trudność polega na tym, żeby dokładnie ustalić jakie mamy oczekiwania wobec takiego oprogramowania, przygotować się organizacyjnie do wdrożenia systemu, przekonać współpracowników do nowego sposobu zarządzania i zmian jakie zwykle następują w firmie. Coraz częściej kadra zarządzająca jest świadoma możliwości zastosowania systemów ERP do wspomagania zarządzania – nie kwestionuje już dzisiaj potrzeby posiadania takich narzędzi, nie traktuje ich jak zbędny koszt, ale jak inwestycję w rozwój. Dobrze dobrany system dostarcza informacji m.in. :

 • kondycji przedsiębiorstwa,
 • opłacalności realizowanych działań,
 • zmieniających się trendach,
 • zakłóceniach w realizacji procesów,
 • marnotrawstwie zasobów (muda),
 • ciągłej zmianie harmonogramów i nieregularności w działaniu (mura),
 • przeciążeniach maszyn i ludzi (muri), itp. 

Znając przyczyny nieefektywnych działań, można je eliminować i redukować wszystkie zbędne koszty będące konsekwencją tych działań. Inwestycja w oprogramowanie, jak każda inna inwestycja wiąże się z określonymi kosztami, które ponosi się w konkretnym celu i dla mierzalnych korzyści.

Cele są różne:

 • usprawnienie pracy i komunikacji,
 • ujednolicenie narzędzi wspomagających zarządzanie,
 • standaryzacja,
 • szybka reakcja na potrzeby klienta dzięki informacji dostępnej na bieżąco,
 • walka z „informacyjną czarną dziurą”.

Korzyści także są różne:

 • zmniejszenie stanów magazynowych,
 • redukcja kosztów,
 • zmniejszenie nadprodukcji,
 • zmniejszenie ilości odpadów i braków,
 • oszczędność czasu związana z rejestrowaniem i przetwarzaniem danych,
 • dostęp do spójnych informacji,
 • wyeliminowanie błędów ludzkich związanych z wprowadzaniem danych, dzięki możliwościom automatyzacji, itp.

Co składa się na koszt inwestycji w nowe oprogramowanie?

Na pewno koszt licencji, który jest inwestycją w oprogramowanie zapewniające dostęp do spójnych danych dostarczanych w odpowiednio szybkim czasie.Koszt zakupu sprzętu, który jest inwestycją w zasoby niezbędne do sprawnego działania nowego oprogramowania, a także  koszt wdrożenia, stanowiący inwestycję w usprawnienie zarządzania i standaryzację pracy, w tym koszt szkoleń, i aktualizacji, co jest inwestycją w rozwój posiadanego systemu i nowe możliwości zarządzania… bo przecież nie kupuje się takich narzędzi na półkę, tylko po to, aby efektywnie je wykorzystywać w codziennej pracy i rozbudowywać wraz z rozwojem firmy mając możliwość monitorowania kluczowych procesów. 

Jola Uździcka
Dyrektor Działu Marketingu
StreamSoft

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jak zarobić na aplikacjach mobilnych?

Dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych powoduje, że przybywa deweloperów decydujących się na stworzenie własnego projektu. Przybywa też startupów

IT w rękach marketingu, czy taka współpraca jest opłacalna?

Według ankietowanych szefów marketingu, nowoczesne rozwiązania IT pozwalają istotnie zwiększyć efektywność procesów biznesowych w tym obszarze.

Sygnały, które mogą świadczyć o naruszeniu bezpieczeństwa firmy

Analizy pokazują, że w większości organizacji brakuje przekonania o skuteczności posiadanych rozwiązań pozwalających wykrywać i zapobiegać działaniom...

Samsung-galaxy-note-8

Galaxy Note 8 od Samsunga zapowiedzinay na sierpień 2017

Samsung zapowiedział premierę Galaxy Note 8 na sierpień 2017, jest prawdopodobna data, która wyprzedzi premierę iPhona 8.

Bezpieczeństwo infrastruktury korzystającej z Windows XP

Aż 40% przedsiębiorstw na świecie nadal używa Microsoft Windows XP, który po ponad 12 latach od premiery przestał być wspierany przez Microsoft

Czego nie ujawniać w internecie - bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w internecie nigdy nie jest całkowite – zarówno zagrożenia, jak i korzyści z nim związane, zmieniają się praktycznie z dnia na dzień

Roboty-przemyslowe

Roboty przemysłowe – wprowadzenie

Poszukując rozwijających się kierunków w światowej gospodarce, natkniemy się na coraz częstsze wykorzystywanie robotów przemysłowych.

Technologiczne podsumowanie roku 2017 - Tech Year 2017 przygotował...

Tech Year 2017 - czyli technologiczne podsumowanie roku 2017 przygotowane przez Kubę Klawitera, jednego z najlepszych recenzentów sprzętu...