Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

W firmach produkcyjnych, handlowych czy usługowych na co dzień korzysta się z różnych programów wspomagających wykonywanie obowiązków. Są wśród nich pakiety biurowe programy specjalistyczne, które umożliwiają przygotowanie np. projektów graficznych, rysunków technicznych itp., czy też programy wspomagające zarejestrowanie i rozliczenie finansów, a także usprawniające zarządzanie i przepływ informacji. Ostatnią wymienioną grupę programów tworzą proste w instalacji i obsłudze programy pudełkowe dla mikro i małych firm oraz zintegrowane systemy ERP dla większych firm mających inne potrzeby w zakresie informatyzacji.

Oprogramowanie to wspomaga pracę działów finansowych, kadr i płac, sprzedaży, magazynów, produkcji, mobilnych handlowców itp.  Dla kadryy zarządzającej przedsiębiorstwem najtrudniejszy jest zazwyczaj wybór oprogramowania z tej trzeciej kategorii, czyli oprogramowanie do zarządzania – system ERP.  

W dużej mierze trudność polega na tym, żeby dokładnie ustalić jakie mamy oczekiwania wobec takiego oprogramowania, przygotować się organizacyjnie do wdrożenia systemu, przekonać współpracowników do nowego sposobu zarządzania i zmian jakie zwykle następują w firmie. Coraz częściej kadra zarządzająca jest świadoma możliwości zastosowania systemów ERP do wspomagania zarządzania – nie kwestionuje już dzisiaj potrzeby posiadania takich narzędzi, nie traktuje ich jak zbędny koszt, ale jak inwestycję w rozwój. Dobrze dobrany system dostarcza informacji m.in. :

 • kondycji przedsiębiorstwa,
 • opłacalności realizowanych działań,
 • zmieniających się trendach,
 • zakłóceniach w realizacji procesów,
 • marnotrawstwie zasobów (muda),
 • ciągłej zmianie harmonogramów i nieregularności w działaniu (mura),
 • przeciążeniach maszyn i ludzi (muri), itp. 

Znając przyczyny nieefektywnych działań, można je eliminować i redukować wszystkie zbędne koszty będące konsekwencją tych działań. Inwestycja w oprogramowanie, jak każda inna inwestycja wiąże się z określonymi kosztami, które ponosi się w konkretnym celu i dla mierzalnych korzyści.

Cele są różne:

 • usprawnienie pracy i komunikacji,
 • ujednolicenie narzędzi wspomagających zarządzanie,
 • standaryzacja,
 • szybka reakcja na potrzeby klienta dzięki informacji dostępnej na bieżąco,
 • walka z „informacyjną czarną dziurą”.

Korzyści także są różne:

 • zmniejszenie stanów magazynowych,
 • redukcja kosztów,
 • zmniejszenie nadprodukcji,
 • zmniejszenie ilości odpadów i braków,
 • oszczędność czasu związana z rejestrowaniem i przetwarzaniem danych,
 • dostęp do spójnych informacji,
 • wyeliminowanie błędów ludzkich związanych z wprowadzaniem danych, dzięki możliwościom automatyzacji, itp.

Co składa się na koszt inwestycji w nowe oprogramowanie?

Na pewno koszt licencji, który jest inwestycją w oprogramowanie zapewniające dostęp do spójnych danych dostarczanych w odpowiednio szybkim czasie.Koszt zakupu sprzętu, który jest inwestycją w zasoby niezbędne do sprawnego działania nowego oprogramowania, a także  koszt wdrożenia, stanowiący inwestycję w usprawnienie zarządzania i standaryzację pracy, w tym koszt szkoleń, i aktualizacji, co jest inwestycją w rozwój posiadanego systemu i nowe możliwości zarządzania… bo przecież nie kupuje się takich narzędzi na półkę, tylko po to, aby efektywnie je wykorzystywać w codziennej pracy i rozbudowywać wraz z rozwojem firmy mając możliwość monitorowania kluczowych procesów. 

Jola Uździcka
Dyrektor Działu Marketingu
StreamSoft

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Tablet i ekran dotykowy w praktyce biznesowej

Wyposażone w ekrany dotykowe urządzenia mobilne szybko zyskują popularność w wielu zastosowaniach konsumenckich. Czy jednak interfejs dotykowy może stać...

Czy dane finansowe Twojej firmy będą bezpieczne w chmurze?

Mimo że o cloud computing napisano już chyba wszystko, temat przetwarzania danych w chmurze nadal budzi wiele kontrowersji.

Bezpłatne aplikacje dla biznesu wsparciem dla przedsiębiorcy

Biznesowi użytkownicy systemu Windows 8.x mają do wyboru coraz więcej aplikacji dostosowanych do ich potrzeb i profilu.

"Czarna dziura" - system produkcji, rozwiązaniem ERP

Wyrażenie „czarna dziura” oznacza w mowie potocznej, że jak coś tam wpadnie, to nie wiadomo co się z tym dzieje – po prostu przepadło

Rozwój technologii IVR, czyli jak uporządkować ruch na infolinii?

IVR, czyli z angielskiego interactive voice response to powszechnie znane automatyczne menu głosowe w telefonie. Choć korzysta dziś z niego wiele firm...

Płatności w e-commerce - jak będzie wyglądał rynek w 2016 roku

Płatności ratalne wpisały się w obraz sprzedaży online. Dodatkowym udogodnieniem, o którym szeroko pisano w minionym roku, były płatności odroczone.

Jak zaoszczędzić na biznesie w e-biznesie?

Oszczędzamy niemal na wszystkim, jak nie pogubić się w tym gąszczu i wybrać to, co dla początkującego biznesu będzie najlepsze?

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.