Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 23.04.2015

KW_TAGS

Europejska domena .eu ma już niespełna dziesięć lat. Liczba adresów z rozszerzeniem .eu sukcesywnie rośnie, zbliżając się do 4 mln. Dla niektórych firm staje się wręcz najważniejsza. Dlaczego warto dołączyć do grona użytkowników domeny .eu?

Adres z rozszerzeniem europejskim może być zarejestrowany przez przedsiębiorstwa mające siedzibę na ternie Unii Europejskiej oraz osoby zamieszkujące jej obszar. Z tej możliwości korzysta coraz więcej firm, zdecydowany prym wiodą Niemcy (1,12 mln domen. eu). Również w Polsce domena .eu ma wielu zwolenników, będąc jedną z trzech najpopularniejszych zaraz po .pl oraz .com.pl. Pula zasobów zaczyna się powoli kurczyć, dlatego warto już dziś pomyśleć o rejestracji rozszerzenia .eu. Ale to nie jedyny powód.

Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl przedstawia pięć najważniejszych przyczyn, dla których warto zarejestrować domenę .eu.

Uprzedzić zagranicznych konkurentów

Wyjście poza lokalne rynki otwiera przed właścicielami rodzimych biznesów nowe możliwości, ale identycznie myślą małe i średnie firmy z Czech, Niemiec czy Słowacji. Część z nich wcześniej czy później zawita do Polski. Nazwy firm zagranicznych, a także ich profile działalności, mogą być tożsame z polskimi przedsiębiorstwami. Niewykluczone, że goście z zagranicy, będą także posiadaczami domeny .eu. Dlatego już dziś warto pomyśleć o rozszerzeniu .eu, aby się zabezpieczyć, a tym samym uprzedzić ruchy zagranicznych konkurentów.

Czerpać korzyści z globalizacji

Rozwój nowych modeli usług, sieci szerokopasmowych, serwisów społecznościowych otwiera nowe szanse przed mniejszymi firmami, które mogą wyjść ze swoją ofertą poza granice Polski. Dlatego nie można ograniczać możliwości promocji witryny internetowej poprzez rejestrację domeny lokalnej .pl czy .com.pl. Rozszerzenie .eu pozwala na popularyzację marki na rynku EU, zamieszkiwanym przez 500 milionów obywateli - każdy z nich może być klientem bądź kontrahentem firmy.

Za pomocą jednego adresu dotrzeć do milionów Europejczyków

Europejskie firmy coraz częściej posiadają swoje oddziały w krajach UE. Przedsiębiorstwo korzystające z rozszerzenia .eu nie musi tworzyć oddzielnych stron czy rejestrować kilku domen krajowych. W zupełności wystarczy rozszerzenie .eu. To duże ułatwienie dla klientów, którzy dzięki temu znacznie szybciej odnajdą lokalną wersję strony www.

Wykorzystać tanią formę promocji

Niemal każdy wie, że zakup domeny nie wiąże się z poważnym wydatkiem. Domena.eu nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku. Przykładowo w specjalnej ofercie Cal.pl można zarejestrować domenę za jedyne 8,90 zł netto. To najtańsza forma promocji na rynku Unii Europejskiej. Szkoda byłoby z niej nie skorzystać.

Podążać za europejskimi trendami

Domena .eu cieszy się nieustającą popularnością wśród Europejczyków. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 3,91 mln adresów z rozszerzeniem .eu. Co ważne, ich dynamika wzrostu jest wyższa aniżeli skrótów funkcjonalnych .com, .net.org, .info, .biz. Najwięcej domen eu. zarejestrowano w Niemczech ( 1,12 mln), a następnie Holandii ( 0,50 mln) oraz we Francji (0,34 mln). To kraje nadające ton europejskiej gospodarce i warto czerpać z nich wzorce.

 
Cezary Tchorek-Helm
 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Zmiany w administracji danych osobowych

Już niedługo czekają nas nowości w ochronie danych osobowych. Czy administratorzy danych osobowych muszą się ich obawiać?

"Darmowe oprogramowanie" dla firmy? Czytanie licencji to konieczność

Pakiet aplikacji biurowych za tysiąc złotych? Program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy? Nie każdą firmę stać na takie wydatki

Google PLUS

Google Plus narzędziem dla przedsiębiorcy?

Jedną z najważniejszych funkcjonalności jakie oferuje Google Plus jest możliwość połączenia profilu na portalu z treściami tworzonymi na własnej stronie

Sygnały, które mogą świadczyć o naruszeniu bezpieczeństwa firmy

Analizy pokazują, że w większości organizacji brakuje przekonania o skuteczności posiadanych rozwiązań pozwalających wykrywać i zapobiegać działaniom...

Oprogramowanie do zarządzania produkcją

Inwestycja w oprogramowanie do zarządzania produkcją, a dokładnie w zintegrowany system ERP, może się udać jeśli zostanie spełnionych kilka ważnych...

Samsung-galaxy-note-8

Galaxy Note 8 od Samsunga zapowiedzinay na sierpień 2017

Samsung zapowiedział premierę Galaxy Note 8 na sierpień 2017, jest prawdopodobna data, która wyprzedzi premierę iPhona 8.

Ranking aplikacji appstore

Ranking najczęściej pobieranych aplikacji w AppStore

Firma badająca ilość pobrań aplikacji oraz zachowaniem użytkowników SensorTower, udostępniła raport prezentujący najczęściej pobierane aplikacje w...

bezpieczenstwo danych w firmie

Jak mądrze przygotować wdrożenie ochrony danych osobowych w firmie?

Przetwarzający dane osobowe muszą zastosować odpowiednie środki w celu ochrony danych osobowych. Stosując się do poniższych wskazówek, nie będzie to...