Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.01.2015

KW_TAGS

Aż 72% pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 % uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują.

Wyniki te pokazują badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI. Średnio 66% pracowników MSP w Europie, a 72% w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w codziennych obowiązkach. Potrzeba wykorzystania mobilnych technologii w pracy ma źródło w intensywności i tempie pracy.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46%) jako przyczynę wskazuje „zbyt wiele obowiązków”. Ta sytuacja raczej nieprędko ulegnie zmianie, gdyż pracownicy MSP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku. 32% wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34% – zwiększenie konkurencji na rynku.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi.

Warto zauważyć, że jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37% respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30% z domu, a 13% na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44% deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze. Jednak już 26% deklaruje „efektywne myślenie” w trakcie drogi do lub z biura, 20% w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18% – rano, po przebudzeniu.

W obliczu rosnących wymagań i zmieniających się wyobrażeń o stylu pracy pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych:

  • 80% oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%);
  • 77% wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach;
  • zapytani, jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, respondenci najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40%) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30%).

80% pracowników oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%).

„Wyniki badania wśród polskich MSP pokazują gotowość do wdrożenia nowoczesnego, bardziej mobilnego i elastycznego stylu pracy, który przełoży się na bardziej efektywną realizację zadań służbowych” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MSP w polskim oddziale Microsoft. „Oczywiście małe i średnie przedsiębiorstwa mają dziś wiele priorytetów, co uszczupla budżety, więc dodatkowe inwestowanie w IT może wydawać się dużym wyzwaniem. Rynek technologii oferuje już jednak nie tylko korzystny model rozliczeń dla usług w chmurze, ale też całą gamę urządzeń, więc również małe firmy mogą dziś korzystać z najnowocześniejszych urządzeń i usług” – konkluduje.

Badanie – przeprowadzone w marcu 2014 r. – objęło 5770 pracowników europejskich firm z sektora MSP zatrudniających do 250 osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy stać Cię na utratę danych? Sprawdź jak się zabezpieczyć

Możemy sami w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed skutkami takich awarii, a co najmniej mamy możliwość zmniejszenia negatywnych oddźwięków utraty danych

"Czarna dziura" - system produkcji, rozwiązaniem ERP

Wyrażenie „czarna dziura” oznacza w mowie potocznej, że jak coś tam wpadnie, to nie wiadomo co się z tym dzieje – po prostu przepadło

Drukarka

Kupujesz drukarkę? Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Najnowsze drukarki oferują wiele różnych funkcji. Ich użytkownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo mogą im one ułatwić wykonywanie...

Bezpłatne aplikacje dla biznesu wsparciem dla przedsiębiorcy

Biznesowi użytkownicy systemu Windows 8.x mają do wyboru coraz więcej aplikacji dostosowanych do ich potrzeb i profilu.

Jak zaoszczędzić na biznesie w e-biznesie?

Oszczędzamy niemal na wszystkim, jak nie pogubić się w tym gąszczu i wybrać to, co dla początkującego biznesu będzie najlepsze?

Wirtualny faks - rozwiązanie na miarę XXI wieku

Brak ciężkich i zajmujących miejsce urządzeń i szybki, łatwy dostęp do nagranych wiadomości z każdego miejsca na świecie - to zalety wirtualnego faxu. 

Rozwój technologii IVR, czyli jak uporządkować ruch na infolinii?

IVR, czyli z angielskiego interactive voice response to powszechnie znane automatyczne menu głosowe w telefonie. Choć korzysta dziś z niego wiele firm...

Technologiczne podsumowanie roku 2017 - Tech Year 2017 przygotował...

Tech Year 2017 - czyli technologiczne podsumowanie roku 2017 przygotowane przez Kubę Klawitera, jednego z najlepszych recenzentów sprzętu...