Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.01.2015

KW_TAGS

Aż 72% pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 % uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują.

Wyniki te pokazują badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI. Średnio 66% pracowników MSP w Europie, a 72% w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w codziennych obowiązkach. Potrzeba wykorzystania mobilnych technologii w pracy ma źródło w intensywności i tempie pracy.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46%) jako przyczynę wskazuje „zbyt wiele obowiązków”. Ta sytuacja raczej nieprędko ulegnie zmianie, gdyż pracownicy MSP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku. 32% wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34% – zwiększenie konkurencji na rynku.

Aż 56% respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi.

Warto zauważyć, że jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37% respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30% z domu, a 13% na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44% deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze. Jednak już 26% deklaruje „efektywne myślenie” w trakcie drogi do lub z biura, 20% w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18% – rano, po przebudzeniu.

W obliczu rosnących wymagań i zmieniających się wyobrażeń o stylu pracy pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych:

  • 80% oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%);
  • 77% wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach;
  • zapytani, jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, respondenci najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40%) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30%).

80% pracowników oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74%).

„Wyniki badania wśród polskich MSP pokazują gotowość do wdrożenia nowoczesnego, bardziej mobilnego i elastycznego stylu pracy, który przełoży się na bardziej efektywną realizację zadań służbowych” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MSP w polskim oddziale Microsoft. „Oczywiście małe i średnie przedsiębiorstwa mają dziś wiele priorytetów, co uszczupla budżety, więc dodatkowe inwestowanie w IT może wydawać się dużym wyzwaniem. Rynek technologii oferuje już jednak nie tylko korzystny model rozliczeń dla usług w chmurze, ale też całą gamę urządzeń, więc również małe firmy mogą dziś korzystać z najnowocześniejszych urządzeń i usług” – konkluduje.

Badanie – przeprowadzone w marcu 2014 r. – objęło 5770 pracowników europejskich firm z sektora MSP zatrudniających do 250 osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Bezpieczne korzystanie z Google Chrome - wystarczy kilka kroków

Jeśli korzystamy z komputera i przeglądarki Google Chrome, do której dostęp ma więcej użytkowników, to warto zabezpieczyć naszą aktywność.

"Darmowe oprogramowanie" dla firmy? Czytanie licencji to konieczność

Pakiet aplikacji biurowych za tysiąc złotych? Program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy? Nie każdą firmę stać na takie wydatki

Samsung-galaxy-note-8

Galaxy Note 8 od Samsunga zapowiedzinay na sierpień 2017

Samsung zapowiedział premierę Galaxy Note 8 na sierpień 2017, jest prawdopodobna data, która wyprzedzi premierę iPhona 8.

Płatności w e-commerce - jak będzie wyglądał rynek w 2016 roku

Płatności ratalne wpisały się w obraz sprzedaży online. Dodatkowym udogodnieniem, o którym szeroko pisano w minionym roku, były płatności odroczone.

Potencjał rynku m-commerce w Polsce, jakie perspektywy?

Polski rynek m-commerce szybko się rozwija – w ubiegłym roku jego wartość wyniosła pół miliarda złotych, a w tym roku ma się podwoić .

Podsumowanie badania: Poziom zaufania do "rozwiązań chmurowych"

Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań.

Technologiczne podsumowanie roku 2017 - Tech Year 2017 przygotował...

Tech Year 2017 - czyli technologiczne podsumowanie roku 2017 przygotowane przez Kubę Klawitera, jednego z najlepszych recenzentów sprzętu...

Czego nie ujawniać w internecie - bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w internecie nigdy nie jest całkowite – zarówno zagrożenia, jak i korzyści z nim związane, zmieniają się praktycznie z dnia na dzień