Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.01.2015

KW_TAGS

Wyposażone w ekrany dotykowe urządzenia mobilne szybko zyskują popularność w wielu zastosowaniach konsumenckich. Czy jednak interfejs dotykowy może stać się ułatwieniem także w biznesie?

Z urządzeń mobilnych od dawna chętnie korzystają przedstawiciele handlowi, specjaliści ds. logistyki czy produkcji. Służą one głównie do wpisywania danych. Za sprawą jednak dopasowanych do potrzeb użytkowników biznesowych tabletów oraz pojawiających się pierwszych wspierających interfejs dotykowy aplikacji ERP czy CRM technologie mobilne znajdują coraz powszechniejsze zastosowanie.

Wsparcie dynamicznego biznesu

Działalność Art Consulting, krakowskiej firmy wyspecjalizowanej w usługach konsultingowych o profilu finansowym, od kilku lat opiera się na rozwiązaniach Soneta. System enova365 wspiera najważniejsze obszary działania Art Consulting. Wykorzystane są przy tym wszystkie podstawowe moduły funkcjonalne oprogramowania – Księgowość, Kadry i Płace, CRM, Handel i Workflow – oraz mechanizmy pozwalające na łatwą pracę z arkuszami kalkulacyjnymi Excel i szereg narzędzi dodatkowych, jak obsługa elektronicznych wyciągów bankowych lub importów księgowych.

W aspekcie pracy operacyjnej możliwość wprowadzania danych na bieżąco jest bezcenna. Wygodniej jest mi poprawiać dokumenty na miejscu pracując na tablecie i przeliczać ponownie deklaracje w ten sam sposób, niż dokonać tego po powrocie do biura. To ogromna oszczędność czasu – mówi Artur Łopatkiewicz, właściciel firmy Art Consulting.

Artur Łopatkiewicz, właściciel Art Consulting przyznaje, że wprowadzenie nowego interfejsu, zoptymalizowanego pod kątem opartych na platformie Windows 8 urządzeń mobilnych, przyniosło wiele ułatwień. „Specyfika działalności konsultingowo-doradczej wymaga dużej mobilności, a jednocześnie łatwego dostępu do informacji. Możliwość korzystania z systemu w dowolnym czasie i miejscu w przypadku mojej firmy jest kluczowa. Jeśli klient np. pilnie potrzebuje faktury, od razu mogę ją wystawić – nawet nie wysiadając z samochodu” – mówi. Według niego szybszy dostęp do najważniejszych funkcji systemu ERP pozwala też zwiększyć komfort pracy.

Trzy w jednym

W obecnej wersji system enova365 może być wyposażony w jeden z trzech interfejsów: klasyczny, webowy i mobilny. Użytkownicy oprogramowania mogą przy tym wybierać ten sposób dostępu do systemu, jaki jest dla nich w danym momencie najwygodniejszy, a wszystkie odsłony systemu enova365 bazują na tej samej warstwie logicznej oraz bazie danych. W związku z tym wszystkie zapewniają dostęp do tych samych zbiorów danych. Ewentualne różnice funkcjonalne wynikają zaś głównie ze specyfiki wykorzystywanego interfejsu.

„Ponieważ od kliku lat pracowałem na stacjonarnej wersji enova365, wdrożenie wersji mobilnej polegało tylko na zmianie sposobu dostępu – przejściu ze standardowego systemu na opcję „multi”. Nie musiałem uczyć się nowego programu, gdyż to ten sam system i te same funkcje. Teraz będąc w biurze podpinam się do stacji dokującej i pracuję tak jak wcześniej, a jadąc do klienta zabieram tablet zachowując dostęp do bazy danych klientów” – podkreśla Artur Łopatkiewicz. Według niego brak konieczności zmiany przyzwyczajeń w pracy z systemem enova365 – mimo nowego z nim „kontaktu” – stanowi duże ułatwienie dla użytkowników biznesowych. Zaletą jest też elastyczność interfejsu zaprojektowanego pod kątem ekranu dotykowego.

Mysz uzupełnieniem dotyku

Używane w firmie Art Consulting oprogramowanie enova365 zostało dodatkowo zintegrowane z systemami bankowości elektronicznej, narzędziami wspierającymi elektroniczną wymianę dokumentów i platformą e-Deklaracje wykorzystywaną do komunikacji z Urzędami Skarbowymi oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Stworzony pod kątem obsługi za pomocą dotyku interfejs nie wyklucza nawet obsługi złożonych funkcjonalności ani pracy z rozbudowanymi dokumentami. „Dotykowy sposób korzystania z systemu to oczywiście kwestia indywidualna. Dla mnie taka możliwość to bardzo duży atut. Nie oznacza to jednak, że z systemu korzystam tylko i wyłącznie poprzez dotyk. Są pewne operacje, jak np. wprowadzanie szeregu danych do systemu, których nie wyobrażam sobie robić inaczej niż używając klawiatury i myszki. Jednak takie działania, jak wgląd w dane bądź wystawianie faktur podczas wyjazdów wygodniej jest wykonywać z poręcznego tabletu” – stwierdza Artur Łopatkiewicz.

Jego zdaniem cenna jest również możliwość swobodnej pracy na urządzeniu mobilnym podczas wizyt u klientów. „W aspekcie pracy operacyjnej możliwość wprowadzania danych na bieżąco jest bezcenna. Wygodniej jest mi poprawiać dokumenty na miejscu pracując na tablecie i przeliczać ponownie deklaracje w ten sam sposób, niż dokonać tego po powrocie do biura. To ogromna oszczędność czasu” – dodaje Artur Łopatkiewicz. Wbudowane w interfejs enova365 dla Windows 8 mechanizmy wizualizacji ułatwiają prezentację danych podczas spotkań z klientami. Wzmacniają też wizerunek firmy jako nowoczesnej organizacji skupiającej się na wykorzystaniu potencjału technologicznych rozwiązań biznesowych.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Wirtualny faks - rozwiązanie na miarę XXI wieku

Brak ciężkich i zajmujących miejsce urządzeń i szybki, łatwy dostęp do nagranych wiadomości z każdego miejsca na świecie - to zalety wirtualnego faxu. 

Utracone dane - jak je odzyskać samemu, a kiedy wezwać specjalistę

Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać

Dla kogo ERP - jakie cele, jakie korzyści z oprogramowania?

W firmach produkcyjnych, handlowych czy usługowych na co dzień korzysta się z różnych programów wspomagających wykonywanie obowiązków

Wyszukiwanie w google - tips and tricks

Google – zaawansowane funkcje wyszukiwania

Google, najpopularniejsza wyszukiwarka świata działająca na nie ujawnionych do tej pory skryptach posiada kilka przydatnych funkcji, które mogą pomóc w...

"Darmowe oprogramowanie" dla firmy? Czytanie licencji to konieczność

Pakiet aplikacji biurowych za tysiąc złotych? Program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy? Nie każdą firmę stać na takie wydatki

Komputer dla firmy: kupno czy leasing

Zakup sprzętu komputerowego dla firmy jest jedną z podstawowych inwestycji. Co jednak bardziej się opłaca? Kupno na własność czy leasing?

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.

Bezpieczeństwo IT w obliczu aktualnych zagrożeń

Tematyka bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach oraz instytucjach użyteczności publicznej to złożony temat. Niejednokrotnie traktowany jest on zbyt...