Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.08.2015

KW_TAGS

Postrzeganie branży Multi-Level Marketingu kształtowane jest w dużej mierze przez pewne stereotypy. Co ciekawe, ulegają im nie tylko ludzie zupełnie niezwiązani z marketingiem sieciowym, ale nawet klienci czy współpracownicy firm sprzedaży bezpośredniej. Redakcja magazynu „Direct Selling News” zleciła więc gruntowne badanie branży, aby oddzielić prawdę od fikcji. Sondaż przeprowadził instytut Harris Poll, przepytując on-line ponad 3,5 tysiąca dorosłych Amerykanów w różny sposób związanych ze sprzedażą bezpośrednią.

Zarobki

93 procent dystrybutorów firm sprzedaży bezpośredniej deklaruje, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy uzyskało przychód ze swojej działalności. Ludzie rozpoczynają współpracę z firmami MLM z różnych powodów; jednym z nich są zarobki. W tej grupie 40 procent poszukuje źródła dodatkowego dochodu, 23 procent szuka środków na spłacenie długów, 25 procent zamierza oszczędzać z myślą o przyszłości.
Z badania wynika również, że jedynie 16 procent sprzedawców rezygnuje z pracy z powodu niesatysfakcjonujących zarobków. Rzecz jasna ich poziom zależy od osobistego zaangażowania, umiejętności i ilości czasu poświęconego na ten biznes. Średni roczny przychód amerykańskiego sprzedawcy bezpośredniego wynosi 6 200 dolarów, warto jednak podkreślić, że jedynie 3 na 10 pracuje więcej niż 15 godzin w tygodniu, a jedynie 13 procent przeznacza na swój biznes 36 lub więcej godzin tygodniowo.

27 procent sprzedawców bezpośrednich zarobiło w ciągu ostatniego roku poniżej 1000 dolarów, 51 procent umieszcza swoje zarobki w przedziale 1000 – 49 999 dolarów, a 15 procent zarobiło powyżej 50 tysięcy. Dla porównania, średnie roczne zarobki Amerykanina na etacie wynoszą 48 872 dolary.

Wielu dystrybutorów zdecydowało się na sprzedaż bezpośrednią, aby zyskać drugie źródło dochodów. 40 procent dorabia w ten sposób do pensji, 15 procent do emerytury lub renty, natomiast dla 45 procent pieniądze z biznesu MLM stanowią jedyny dochód.

Zakupy – dla siebie czy dla klientów?

Wielu klientów firm marketingu sieciowego staje się ich współpracownikami tylko ze względu na bardzo atrakcyjne zniżki na produkty. Niektórzy ograniczają się do zakupów na własny użytek, okazuje się jednak, że aż 50 procent sprzedawców bezpośrednich w ciągu miesiąca zbiera zamówienia od przynajmniej 6 klientów. Przeczy to tezie przeciwników branży, którzy uważają, że istnienie branży opiera się na zakupach dystrybutorów dla samych siebie.
W rzeczywistości, według 84 procent obecnych sprzedawców bezpośrednich, najlepszym finansowym zyskiem są właśnie zniżki na produkty lub usługi. 50 procent sprzedawców obsługuje jedynie małe grupy klientów – do 5 osób miesięcznie. Nie oznacza to jednak, że są niezadowolenie z efektów swojej pracy – często mały zasięg jest świadomym wyborem. Badanie pokazało, że aż 85 procent sprzedawców bezpośrednich uważa swoje doświadczenia w branży za wspaniałe lub dobre. Z kolei klienci deklarują, że dokonują zakupów u sprzedawców bezpośrednich co najmniej raz w miesiącu (26 procent), raz na kwartał (45 procent) lub raz na pół roku (64 procent).

Jakość produktów

Większość klientów (82 procent) uważa, że ostatnio przez nich zakupione produkty firm sprzedaży bezpośredniej są dobrej jakości. Przeczy to stereotypowi, jakoby firmy MLM sprzedawały produkty pośledniej jakości po napompowanych cenach.
Zarówno sprzedawcy (93 procent), jak i klienci (96 procent) przy dokonywaniu zakupów zwracają uwagę przede wszystkim na jakość produktów. Druga w kolejności (odpowiednio 88 i 92 procent) jest ich cena. Okazuje się zatem, że produkty firm MLM spełniają ich oczekiwania. Do najczęściej kupowanych w tym systemie kategorii produktów należą te podkreślające urodę (14 procent), do pielęgnacji skóry (10 procent), ułatwiające prace domowe (12 procent) oraz biżuteria, ubrania i akcesoria (10 procent).

Klienci doceniają pomoc sprzedawców bezpośrednich przy dokonywaniu wyboru (70 procent), a czterech na dziesięciu ostatnie zakupy zrobiło za pośrednictwem Internetu. Jeśli chodzi o stopień zadowolenia z zakupów, to czterech na pięciu klientów uważa ostatni zakup za produkt dobrej jakości, a 64 procent jest „niezwykle usatysfakcjonowanych”. Połowa badanych jest również bardzo zadowolona z ceny, jaką zapłacili.
Opinia klientów o branży MLM

69 procent obecnych klientów firm sprzedaży bezpośredniej ocenia swoje doświadczenia pozytywnie. Badanie potwierdziło fakty, z których branża MM słynie od dziesięcioleci – relacje pomiędzy sprzedawcami a klientami sprawiają, że Ci ostatni ciągle wracają i przyciągają kolejnych klientów. Trzech na dziesięciu klientów deklaruje, że zna swojego sprzedawcę bardzo dobrze, a 41 procent poznało go przez swoich znajomych.
Dzięki atmosferze przyjaznej zażyłości klienci traktują zakupy u sprzedawców bezpośrednich jak rozrywkę i przyjemność – 87 procent doskonale się przy tym bawi! Zakupy bezpośrednie są również oceniane jako „łatwe” (70 procent), a 61 procent kupujących jest zadowolonych z obsługi. 88 procent klientów chętnie skorzysta po raz kolejny z usług sprzedawcy, od którego kupowali ostatnim razem.
Satysfakcja klientów jest świetnym paliwem dla marketingu szeptanego, który doskonale sprawdza się w branży MLM. Siedmiu na dziesięciu klientów chętnie opowie znajomym o swoich pozytywnych doświadczeniach związanych ze sprzedażą bezpośrednią, a 39 procent już poleciło konkretny produkt lub usługę znajomym. 23 procent wyraża się o branży MLM w sposób neutralny, a jedynie 8 procent klientów ma do niej stosunek negatywny.

Opinia byłych dystrybutorów

Nie każdy radzi sobie jako sprzedawca bezpośredni. Ludzie rezygnują ze współpracy z firmami marketingu wielopoziomowego z wielu różnych powodów. Z badania wynika, że 16 procent byłych dystrybutorów narzekało na zbyt niskie dochody, 15 procent uznało, że po prostu brakuje im czasu na rozwijanie biznesu MLM. 12 procent straciło zainteresowanie pracą w tej branży. Inni czuli się zbyt nisko wykwalifikowani (6 procent), mieli problemy ze znalezieniem klientów (7 procent), uznali, że to zbyt trudne lub znaleźli inną pracę.

Pomimo rezygnacji z prowadzenia własnego biznesu, 76 procent byłych dystrybutorów ocenia swoje doświadczenia w branży jako dobre, a 67 procent z nich nadal kupuje w tym kanale sprzedaży. Najwyraźniej stereotyp rozczarowanego byłego sprzedawcy, który o swoje niepowodzenie obwinia branżę i staje się jej zaciekłym wrogiem, również jest mocno przereklamowany…
 
Opracowano na podstawie:  directsellingnews.com
Prawdziwe oblicze marketingu sieciowego w Ameryce, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Komentarze  

Shantell
@ Shantell 31.10.2020 23:30
To fundament skutecznej komunikacji z rynkiem i jednocześnie szansa na to, byś jeszcze lepiej dopasował swoją ofertę do konieczności targetu.


Visit my web-[cenzura] :: a marketing strategy specifies (studyinghimandcityl ife.wordpress.com: https://studyinghimandcitylife.wordpress.com)
Debbra
@ Debbra 16.08.2020 15:05
Therefore, people ingest more period online.


Feel free to visit my web [cenzura]; https://sr.wanjk.de/: https://sr.wanjk.de/potency-cat-testolan/
Omar
@ Omar 01.07.2020 22:58
Therefore, people select more period online.Visit my [cenzura] ... https://lv.butterswelding.com/: https://lv.butterswelding.com/joints-cat-artroser/
Hayley
@ Hayley 06.01.2020 19:49
Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim wpisem !


Also visit my web[cenzura] Andżelika: http://goryn.mazury.pl/
Sheldon
@ Sheldon 03.10.2019 15:26
Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim wpisem !

my homepage: Justyna: http://gimkatolickie.opole.pl/

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Trendy w szkoleniach 2016

Rynek szkoleniowy zmienia się. Nowe trendy widoczne są w podejściu do planowania szkoleń oraz w ich organizacji.

Tłumacz przysięgły języka angielskiego - ile zarabia i jak nim zostać?

Tłumaczenia przysięgłe to coś więcej niż porozumiewanie się w danym języku czy opanowanie zasad gramatyki i słownictwa używanego na co dzień w...

Prawdziwe oblicze marketingu sieciowego w Ameryce

Postrzeganie branży MLM kształtowane jest w dużej mierze przez stereotypy, którym ulegają nawet klienci czy współpracownicy firm sprzedaży bezpośredniej

Network marketing kontra piramidy finansowe – porównujemy mechanizmy

Większość zarzutów, które ludzie stawiają w odniesieniu do marketingu sieciowego, związana jest z tym, że nie uświadamiają sobie oni różnic pomiędzy nimi

Multi Level Marketing – alternatywna emerytura w stosunku do ZUS?

Osoby związane z branżą sprzedaży bezpośredniej i marketingu wielopoziomowego doskonale wiedzą, że taka forma pracy jest alternatywą dla pracy na etacie...

Przyszłość Marketingu Sieciowego – odpowiednie miejsce i czas?

Network Marketing oferuje ci niezależność pod parasolem dużego brata. Firma daje ci wsparcie w postaci, produktów oraz gotowych systemów zarabiania.

Czy w Polsce złoto też trafi „pod strzechy”?

Pod pewnymi warunkami złoto może być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Oczywiście nie chodzi o złoto inwestycyjne dostępne od tysięcy lat dla bogatych.