Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 12.02.2015

KW_TAGS

Amortyzacja i środki trwałe – te dwa trudne pojęcia księgowe musi sobie przyswoić praktycznie każdy przedsiębiorca. Nie zmienia to faktu, że nie należą one do prostych. Dlatego polecamy Wam sprawdzenie 8 prostych pytań i odpowiedzi o amortyzację i środki trwałe.

Co to jest amoryzacja?

Amortyzacja to mechanizm rozliczania kosztów „na raty”, czyli stopniowo ujmując w kosztach określoną część wydatku przez czas określony w przepisach. Długość amortyzacji określa „stawka amortyzacyjna”, czyli procent wydatku do rozliczenia w kosztach w danym roku podatkowym. Poszczególna część wydatku rozliczona w danym okresie to inaczej „odpis amortyzacyjny”.

Czy muszę amortyzować zakup „na firmę”?

Koszt firmowy trzeba obowiązkowo amortyzować, gdy jego wartość przekracza 3,5 tys. zł i jest przeznaczony do użytkowania dłużej niż 1 rok. Długość trwania amortyzacji zależy od stawki amortyzacyjnej, która określa procent wartości początkowej danego zakupu „na firmę” do rozliczenia w ciągu roku. Np. stawka 20% oznacza, że rocznie rozlicza się 20%, czyli amortyzowanie trwa przez 5 lat.

Kiedy można zastosować jednorazową amortyzację?

Możliwość skorzystania z amortyzacji jednorazowej przysługuje nowym przedsiębiorcom i „małym podatnikom”. W przypadku nowych przedsiębiorców, ten przywilej przysługuje im w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej, bez względu na wartość obrotów ich firm.

Z kolei „małym podatnikiem” jest przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Jednorazowa amortyzacja nie jest jednak możliwa w przypadku samochodów osobowych.

Wprowadzam samochód do firmy. Jaką stawkę amortyzacji mam zastosować?

Podstawowa stawka amortyzacji dla samochodów wynosi 20%. Oznacza to, że w ciągu 1 roku można zamortyzować 20% wartości początkowej samochodu. Jeżeli jednak samochód był używany przez co najmniej 6 miesięcy przed wprowadzeniem go do firmy, to można zastosować stawkę amortyzacji w wysokości 40%.

Zastosowanie 40% stawki amortyzacyjnej jest możliwe wtedy, gdy samochód przed nabyciem był użytkowany przez poprzedniego właściciela dłużej niż 6 miesięcy. Nie ma znaczenia ile samochód był wykorzystywany przez przedsiębiorcę przed wprowadzeniem go na stan firmy.

Wprowadzam samochód do firmy. Jaką obliczyć jego wartość początkową?

Wartość początkową samochodu ustala się na podstawie dowodu zakupu, jeśli tylko przedsiębiorca nim dysponuje. Tym dowodem zakupu może być faktura VAT, faktura marża, umowa sprzedaży, czy umowa darowizny. Na dokumencie nie muszą być dane firmy przedsiębiorcy – mogą to być też jego dane, jako osoby prywatnej. Jeżeli nie ma dowodu zakupu, wartość samochodu należy oszacować na podstawie aktualnych cen rynkowych analogicznych pojazdów.

Ustaloną wartość pojazdu można dodatkowo zwiększyć o koszty dodatkowe, takie jak wydatki na rejestrację. Wynik jest wartością początkową pojazdu, która podlega amortyzacji (rozliczaniu w kosztach „na raty” przez czas określony w przepisach).

Co może być środkiem trwałym?

Według ogólnej zasady do ewidencji środków trwałych zapisuje się zakupy „na firmę”, które mają służyć dłużej niż 1 rok. Mogą to być zarówno zakupy „materialne” (np. maszyny, meble, samochody), jak i „niematerialne” (np. prawa, licencje). Środki trwałe o wartości powyżej 3,5 tys. zł należy obowiązkowo amortozywać.

Jak amortyzować zakup oprogramowania? Czy amortyzacja w ogóle jest konieczna?

W przypadku oprogramowania o wartości powyżej 3,5 tys. zł, które ma być używane w firmie dłużej niż 1 rok, amortyzacja jest obowiązkowa. Maksymalna stawka dla oprogramowania to 50%, co skutkuje 24 miesiącami amortyzowania. Amortyzacja nie jest konieczna, gdy oprogramowanie kosztuje poniżej 3,5 tys. zł lub gdy przedsiębiorca zamierza korzystać z oprogramowania krócej niż rok. Np. potrzebuje go tylko do konkretnego zlecenia.

Sprzedaję samochód firmowy, który nie został do końca zamortyzowany. Co z niezamortyzowaną kwotą?

Gdy przedsiębiorca sprzedaje samochód firmowy, który nie został do końca zamortyzowany, zalicza niezamortyzowaną kwotę w całości do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu ma możliwość obniżenia podatku dochodowego, który wiąże się ze sprzedażą samochodu firmowego.

Tej czynności można dokonać także wówczas, gdy przedsiębiorca zamknął działalność i sprzedaje samochód przed upływem 6 lat, co nakazuje rozliczyć sprzedaż jako przychód.

 

Komentarze  

Lavina
@ Lavina 04.05.2019 20:06
Thank you for another informative web[cenzura]. Where else may I am getting that type of information written in such an ideal approach?
I have a mission that I am just now operating on, and I have
been on the look out for such info.

Also visit my web[cenzura]: scr888 new version 2018: https://twitter.com/win_eight

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jakie plusy ma fakturowanie online i czy jest opłacalne?

Fakturowanie online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenia coraz więcej przedsiębiorców w Polsce.

Działalność gospodarcza a działalność rolnicza

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady regulują opodatkowanie wszelkich dochodów osób fizycznych.

Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika?

Ile kosztuje zatrudnienie przez przedsiębiorcę pracownika w oparciu o różnorodne umowy, ile wynoszą składki na ZUS, a ile pokrywa pracownik.

Przedawnienie składek ZUS. Czy na pewno musisz opłacić zaległe...

Masz zaległości z tytułu płatności składek w ZUS? Przeczytaj co zrobić w sytuacji, gdy ZUS domaga się zwrotu składek za okres kilku lat wstecz?

Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników, samochodów i kosmetyczek

Od początku 2015 r. zmniejszy się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Jakie koszty może odliczyć grafik i programista komputerowy?

Ujmowanie w kosztach wydatków związanych z działalnością gospodarczą to korzystna opcja pozwalająca na obniżenie podatku dochodowego. Oto 6 wydatków…

Rower, skuter czy motocykl - co korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Choć z firmowym środkiem transportu kojarzy się najczęściej samochód, to warto pamiętać, że przepisy nie zabraniają używania w przedsiębiorstwie także...

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?