Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 31.01.2020

KW_TAGS

Fundusze inwestycyjne

Dobra sytuacja gospodarcza, transfery socjalne i rosnące – przynajmniej w niektórych branżach – pensje powodują, że coraz więcej Polaków ma nadwyżki finansowe. Dość powiedzieć, że na lokatach bankowych trzymamy obecnie 180 mld zł.

Czy lokaty są obecnie warte zachodu?

I jest to jeden z największych błędów, jaki w ostatnich latach popełniamy. Inflacja, która według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego sięga już 3,5% powoduje, że nasze oszczędności topnieją. Rocznie - przy uwzględnieniu i inflacji, i oprocentowania lokat - o 2 punkty procentowe. Nie powinniśmy mieć złudzeń, ta sytuacja szybko się nie zmieni, bo Rada Polityki Pieniężnej nie wykazuje większej woli do podniesienia stóp procentowych. Państwu, które prowadzi tak rozbudowane programy socjalne, inflacja jest po prostu na rękę. RPP nie pali się też do podniesienia stóp procentowych w obawie przed popadnięciem w kłopoty kredytobiorców.

Co się dzieje ze środkami?

W tej sytuacji trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych wydaje się czynem samobójczym. Znacznie lepszą alternatywą jest inwestowanie na rynku kapitałowym. I to globalnym rynku kapitałowym, bo warszawska Giełda Papierów Wartościowych od wielu lat szoruje po dnie. Straciła na znaczeniu, coraz więcej spółek się z niej wycofuje, a dominującą pozycję mają spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Ta kontrola powoduje, że zagraniczni inwestorzy omijają warszawski parkiet szerokim łukiem i to pewnie w najbliższych miesiącach - a może latach - się nie zmieni.

Inwestuj globalnie

Inaczej wygląda sytuacja na rynkach światowych. Amerykańska giełda notuje w ostatnich latach znakomite wyniki, od dłuższego czasu godziwą stopę zwrotu wypracowują fundusze inwestujące w Europie, a także w Azji. Dość powiedzieć, że w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku wzrost cen akcji wyniósł na świecie średnio 30%. Dlatego warto zainteresować się funduszami, które inwestują pieniądze na tych giełdach, które pną się w górę. Wbrew pozorom stanie się akcjonariuszem takich spółek, jak Apple, Tesla lub Amazon nie jest specjalnie trudne. Polskie towarzystwa funduszy inwestycyjne zarządzają wieloma funduszami, które inwestują na zagranicznych rynkach – w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, w Japonii i azjatyckich krajach zaliczanych do rynków wschodzących.

Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom też, inwestycja w fundusze inwestycyjne nie jest przeznaczona dla krezusów. Nie trzeba być milionerem, aby wprząc globalną gospodarkę w zarabianie na nas. Wiele inwestycji w fundusze, również te globalne, oferuje możliwość zainwestowania 100 zł i później sukcesywnego, regularnego dokupywania jednostek uczestnictwa.

Jak zacząć, co z ryzykiem?

Oczywiście fundusze inwestycyjne wiążą się z pewnym ryzykiem. Im to ryzyko większe, tym większa możliwość zarobku. W ofercie funduszy inwestycyjnych Caspar TFI są fundusze akcyjne i stabilnego wzrostu, warto wybrać odpowiedni dla siebie i dla swojego apetytu na ryzyko. Pamiętajmy jednak, że choć na tym rynku panuje zmienność, wyceny jednostek się wahają, to jednak nie ulega wątpliwości – liczby są tu nieubłagane – że inwestycja w akcje przynosi największe korzyści. Rzecz w tym, aby zbudować sobie jak najlepszy i dostosowany do naszych możliwości i potrzeb, portfel inwestycyjny. W tym pomogą nam specjaliści z jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych – na przykład Caspar TFI.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Podróż biznesowa

Podróże biznesowe

Podróżowanie w sprawach biznesowych jest często zadaniem skomplikowanym logistycznie. Nie zawsze mamy możliwość zarezerwowania podróży i noclegu z...

Wprowadzenie produktu na rynek - jak zrobić to najlepiej?

W dzisiejszych czasach jednym z kluczy do stabilnego i zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw jest ciągłe rozszerzanie oferty

Zakładanie działalności gospodarczej

Jak założyć firmę? 3 kroki do własnej działalności

Chciałbyś prowadzić własną działalność gospodarczą? Założenie firmy nie jest trudne! Na początek przyda ci się biznesplan, w którym zawrzesz analizę...

Sprzedaż firmy - kilka rzeczy o których trzeba wiedzieć!

Pomysł sprzedaży przedsiębiorstwa może być korzystnym rozwiązaniem, gdy przedsiębiorca nie chce lub nie może już go prowadzić – 8 zagadnień

Lejek sprzedażowy w marketingu internetowym

Lejek sprzedażowy jest ilustracją drogi internauty, rozpoczynającą się tuż przed wejściem na stronę internetową, a kończący zakupem produktu lub usługi.

Rusza nabór do projektu „Akcja Inkubacja”

Proces inkubowania innowacji społecznych to rodzaj wsparcia zalążków nowych pomysłów, ich dopracowywanie i rozwijanie, testowanie, a w końcu...

CATI i CAWI jako narzędzie służące do analizy popytu

Szczegółowa analiza popytu, kluczem do poznania preferencji klientów, prezentujemy metody CATI i CAWI

8 przyczyn upadku przedsiębiorstw - ryzyko dla start-upów

Najczęściej popełniane biznesowe błędy, które doprowadzają średnio 8 na 10 przedsiębiorstw do upadku w trakcie pierwszego roku ich istnienia.