Dziennik Przedsiebiorcy

Chcielibyśmy osiągać wszystko, co sobie wymarzymy, ale nie każdy wie, że nieprzypadkowy sukces zaczyna się od dokładnie sprecyzowanego celu i dobrego planu.

W książce „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia” Bryan Tracy wymienia siedem punktów, które wielu ludziom pomogły skutecznie zrealizować plany.

Badania wykazały, że za sukces biznesowy odpowiadają przede wszystkim (w 80 procentach) poniższe czynniki:

 • Jasno sprecyzowane cele i założenia
 • Jasno zdefiniowane wskaźniki
 • Jasno określone terminy

Jak, wobec tego, powinniśmy działać, by osiągnąć sukces?

 1. Wskaż konkretnie, na czym ci zależy
  „Chcę być szczęśliwy” to nie jest konkretny cel. Musisz bardzo dokładnie sprecyzować, co to dla ciebie oznacza. Cel musi być określony jasno, precyzyjnie i prosto, a także tak, by szybko dało się zweryfikować, ile cię dzieli od osiągnięcia sukcesu.
 2. Spisz swoje cele
  Zapisywanie jest bardzo ważne, pomaga doprecyzować i w pełni uświadomić sobie, co chcesz osiągnąć. Należy także przypisać celom wskaźniki ilościowe np. wysokość dochodów, jaką chcesz uzyskać.
 3. Wyznacz termin
  W przypadku planów długookresowych dobrze jest rozbić je na etapy, krótsze odcinki czasowe. Co się stanie, jeśli okoliczności się zmienią i nie będziesz w stanie dotrzymać założonego terminu? Cóż, po prostu go przesuniesz. Zrób jednak wszystko, by trzymać się pierwotnego planu.
 4. Zrób listę działań, które mogą przybliżyć cię do osiągnięcia celu
  Zapisz wszystko, co ci przychodzi do głowy – umiejętności do opanowania, zadania do wykonania, osoby, z którymi warto porozmawiać.
 5. Uporządkuj listę według kolejności
  To moment sporządzania właściwego planu. Kieruj się porządkiem, w jakim należałoby zrealizować poszczególne punkty. Możesz też uporządkować listę według priorytetów i zacząć od rzeczy najważniejszych.
 6. Zacznij działać
  Po prostu zrób pierwszy krok. Bardzo łatwo jest sprecyzować, co powinno być zrobione na początku, nawet jeśli wykonanie tego najłatwiejsze nie będzie. Każdy zrealizowany punkt doda ci energii i pewności siebie.
 7. Każdego dnia zrób coś, co przybliży cię do realizacji celu
  To mogą być rzeczy najdrobniejsze, ważne by się nie zatrzymywać, codziennie wykonywać choćby najmniejszy krok i pamiętać o celu.

ZAPANUJ NAD CZASEM Tracy

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych sposobów na panowanie nad czasem, polecam książkę Briana Tracy’ego „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia”.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Komentarze  

Kasia
@ Kasia 03.07.2019 12:05
Super, tylko jak utrzymać rutynę? Ja robię notatki, staram się pamiętać, zaglądać. Potem przypominam sobie że w sumie to pierwszego dnia zanotowałam, drugiego coś zrobiłam, a trzeciego, czwartego i przez 4 kolejne była proza życia i nie było czasu na nowe rzeczy.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Rebranding-brand

Co to jest brand i na czym polega rebranding?

Brand to coś więcej niż logo, slogan czy znaczek na środka witryny sklepowej. Rebranding obejmuje...  

dobra-konferencja

6 błędów organizacyjnych, które decydują o odbiorze konferencji

Organizacja wydarzeń jest ściśle związana z pojawiającymi się przeszkodami i komplikacjami. Niektórych z nich da się uniknąć, a na inne nie mamy wpływu...

Elektroniczny obieg dokumentów

Elektroniczny Obieg Dokumentów - dlaczego warto?

Ciężko zaprzeczyć faktowi, iż postęp technologiczny i związana z tym cyfryzacja mają coraz większy wpływ na wszelkie działania biznesowe. Firmy, które...

Prezenty mówią - które świadczą pozytywnie o Twojej firmie?

Obdarowanie klientów prezentami pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Oczywiście rodzaj i stopień wrażenia związany będzie z typem prezentu.

Newsletter. Dobrze go zaplanuj, a stanie się świetnym narzędziem

Jeśli prowadzisz biznes, zwłaszcza jeśli jest to biznes w modelu B2C, w Internecie powinieneś postawić na budowanie społeczności. Jeśli uda ci się...

Prywatna pożyczka hipoteczna – doskonała alternatywa dla bankowej...

W życiu każdego dorosłego człowieka przychodzi taki moment, kiedy zaczyna on poważnie zastanawiać się nad zakupem domu lub mieszkania. Niestety, nie...

Jak osiągnąć to, czego pragniesz. Wyznaczanie celów z Bryanem Tracym

Chcielibyśmy osiągać wszystko, co sobie wymarzymy, ale nie każdy wie, że nieprzypadkowy sukces zaczyna się od dokładnie sprecyzowanego celu i dobrego...

Blog firmowy w 2017 roku, jak będzie wyglądał?

Transmedialność, influencer marketing, komunikacja obrazkowa i video marketing – to trendy, które będą rządzić firmową blogosferą w 2017 roku.