Dziennik Przedsiebiorcy

Chcielibyśmy osiągać wszystko, co sobie wymarzymy, ale nie każdy wie, że nieprzypadkowy sukces zaczyna się od dokładnie sprecyzowanego celu i dobrego planu.

W książce „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia” Bryan Tracy wymienia siedem punktów, które wielu ludziom pomogły skutecznie zrealizować plany.

Badania wykazały, że za sukces biznesowy odpowiadają przede wszystkim (w 80 procentach) poniższe czynniki:

 • Jasno sprecyzowane cele i założenia
 • Jasno zdefiniowane wskaźniki
 • Jasno określone terminy

Jak, wobec tego, powinniśmy działać, by osiągnąć sukces?

 1. Wskaż konkretnie, na czym ci zależy
  „Chcę być szczęśliwy” to nie jest konkretny cel. Musisz bardzo dokładnie sprecyzować, co to dla ciebie oznacza. Cel musi być określony jasno, precyzyjnie i prosto, a także tak, by szybko dało się zweryfikować, ile cię dzieli od osiągnięcia sukcesu.
 2. Spisz swoje cele
  Zapisywanie jest bardzo ważne, pomaga doprecyzować i w pełni uświadomić sobie, co chcesz osiągnąć. Należy także przypisać celom wskaźniki ilościowe np. wysokość dochodów, jaką chcesz uzyskać.
 3. Wyznacz termin
  W przypadku planów długookresowych dobrze jest rozbić je na etapy, krótsze odcinki czasowe. Co się stanie, jeśli okoliczności się zmienią i nie będziesz w stanie dotrzymać założonego terminu? Cóż, po prostu go przesuniesz. Zrób jednak wszystko, by trzymać się pierwotnego planu.
 4. Zrób listę działań, które mogą przybliżyć cię do osiągnięcia celu
  Zapisz wszystko, co ci przychodzi do głowy – umiejętności do opanowania, zadania do wykonania, osoby, z którymi warto porozmawiać.
 5. Uporządkuj listę według kolejności
  To moment sporządzania właściwego planu. Kieruj się porządkiem, w jakim należałoby zrealizować poszczególne punkty. Możesz też uporządkować listę według priorytetów i zacząć od rzeczy najważniejszych.
 6. Zacznij działać
  Po prostu zrób pierwszy krok. Bardzo łatwo jest sprecyzować, co powinno być zrobione na początku, nawet jeśli wykonanie tego najłatwiejsze nie będzie. Każdy zrealizowany punkt doda ci energii i pewności siebie.
 7. Każdego dnia zrób coś, co przybliży cię do realizacji celu
  To mogą być rzeczy najdrobniejsze, ważne by się nie zatrzymywać, codziennie wykonywać choćby najmniejszy krok i pamiętać o celu.

ZAPANUJ NAD CZASEM Tracy

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych sposobów na panowanie nad czasem, polecam książkę Briana Tracy’ego „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia”.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Komentarze  

Kasia
@ Kasia 03.07.2019 12:05
Super, tylko jak utrzymać rutynę? Ja robię notatki, staram się pamiętać, zaglądać. Potem przypominam sobie że w sumie to pierwszego dnia zanotowałam, drugiego coś zrobiłam, a trzeciego, czwartego i przez 4 kolejne była proza życia i nie było czasu na nowe rzeczy.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Rebranding-brand

Co to jest brand i na czym polega rebranding?

Brand to coś więcej niż logo, slogan czy znaczek na środka witryny sklepowej. Rebranding obejmuje...  

Podróż biznesowa

Podróże biznesowe

Podróżowanie w sprawach biznesowych jest często zadaniem skomplikowanym logistycznie. Nie zawsze mamy możliwość zarezerwowania podróży i noclegu z...

Zwolnienie dyscyplinarne - w jakich sytuacjach można je zastosować?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest możliwe tylko przy wystąpieniu okoliczności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Mała firma planuje strategicznie - zainwestuj w swój sukces!

Żeby wprowadzić firmę na wyższy poziom należy oderwać się od operacyjnej działalności i skupić się na strategicznym myśleniu nad przyszłością firmy

Jak sobie poradzić z przeprowadzką dużego biura?

Jeżeli faktycznie chcemy, aby przez przeprowadzkę praca w firmie nie była całkowicie zdezorganizowana, warto to zmiany lokalizacji przystąpić...

Zaskocz swojego Klienta! - czyli o dekorowaniu witryn

Dlaczego dużych miastach dekoracje zmienia się najczęściej w nocy, a nie w dzień w toku normalnej pracy w sklepie?

Jak zwiększyć ruch na stronie www

Jak zwiększyć liczbę wejść na stronę www - 4 sposoby

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie dotrzeć do klientów? Prawdopodobnie testowałeś już wiele możliwości.

UP-selling, definicja pojęcia marketingowego

Upselling, czyli technika sprzedaży polegająca na nakłonieniu klienta do zakupu droższego produktu lub usługi. Termin również dotyczy nakłonienia do...