Dziennik Przedsiebiorcy

Chcielibyśmy osiągać wszystko, co sobie wymarzymy, ale nie każdy wie, że nieprzypadkowy sukces zaczyna się od dokładnie sprecyzowanego celu i dobrego planu.

W książce „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia” Bryan Tracy wymienia siedem punktów, które wielu ludziom pomogły skutecznie zrealizować plany.

Badania wykazały, że za sukces biznesowy odpowiadają przede wszystkim (w 80 procentach) poniższe czynniki:

 • Jasno sprecyzowane cele i założenia
 • Jasno zdefiniowane wskaźniki
 • Jasno określone terminy

Jak, wobec tego, powinniśmy działać, by osiągnąć sukces?

 1. Wskaż konkretnie, na czym ci zależy
  „Chcę być szczęśliwy” to nie jest konkretny cel. Musisz bardzo dokładnie sprecyzować, co to dla ciebie oznacza. Cel musi być określony jasno, precyzyjnie i prosto, a także tak, by szybko dało się zweryfikować, ile cię dzieli od osiągnięcia sukcesu.
 2. Spisz swoje cele
  Zapisywanie jest bardzo ważne, pomaga doprecyzować i w pełni uświadomić sobie, co chcesz osiągnąć. Należy także przypisać celom wskaźniki ilościowe np. wysokość dochodów, jaką chcesz uzyskać.
 3. Wyznacz termin
  W przypadku planów długookresowych dobrze jest rozbić je na etapy, krótsze odcinki czasowe. Co się stanie, jeśli okoliczności się zmienią i nie będziesz w stanie dotrzymać założonego terminu? Cóż, po prostu go przesuniesz. Zrób jednak wszystko, by trzymać się pierwotnego planu.
 4. Zrób listę działań, które mogą przybliżyć cię do osiągnięcia celu
  Zapisz wszystko, co ci przychodzi do głowy – umiejętności do opanowania, zadania do wykonania, osoby, z którymi warto porozmawiać.
 5. Uporządkuj listę według kolejności
  To moment sporządzania właściwego planu. Kieruj się porządkiem, w jakim należałoby zrealizować poszczególne punkty. Możesz też uporządkować listę według priorytetów i zacząć od rzeczy najważniejszych.
 6. Zacznij działać
  Po prostu zrób pierwszy krok. Bardzo łatwo jest sprecyzować, co powinno być zrobione na początku, nawet jeśli wykonanie tego najłatwiejsze nie będzie. Każdy zrealizowany punkt doda ci energii i pewności siebie.
 7. Każdego dnia zrób coś, co przybliży cię do realizacji celu
  To mogą być rzeczy najdrobniejsze, ważne by się nie zatrzymywać, codziennie wykonywać choćby najmniejszy krok i pamiętać o celu.

ZAPANUJ NAD CZASEM Tracy

Jeśli jesteś ciekawy pozostałych sposobów na panowanie nad czasem, polecam książkę Briana Tracy’ego „Zapanuj nad czasem i zostań panem swojego życia”.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Komentarze  

Kasia
@ Kasia 03.07.2019 12:05
Super, tylko jak utrzymać rutynę? Ja robię notatki, staram się pamiętać, zaglądać. Potem przypominam sobie że w sumie to pierwszego dnia zanotowałam, drugiego coś zrobiłam, a trzeciego, czwartego i przez 4 kolejne była proza życia i nie było czasu na nowe rzeczy.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Tłumaczenie umów

Tłumaczenia umów. Co powinien wiedzieć o nich każdy przedsiębiorca?

Umowy są jednymi z najczęściej tłumaczonych dokumentów o charakterze prawnym. Ich obecność jest niezbędna dla funkcjonowania każdej firmy, a prawidłowo...

Sześć sposobów skutecznej prezentacji twojego produktu

Dawniej, gdy największa część sprzedaży była skutkiem kontaktów osobistych, sprzedawcy, nie mogąc się umówić z potencjalnym klientem, próbowali zamienić...

Kaizen, czyli jak zaangażować pracowników w usprawnianie...

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak przezwyciężyć opór pracowników przed zmianami w firmie?

Sprzedaż firmy - kilka rzeczy o których trzeba wiedzieć!

Pomysł sprzedaży przedsiębiorstwa może być korzystnym rozwiązaniem, gdy przedsiębiorca nie chce lub nie może już go prowadzić – 8 zagadnień

Pani Swojego Czasu. Biznesu ucz się od najlepszych

Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy prowadzą biznes w Internecie, zaczynają rozumieć, że aby przyciągnąć klientów, nie wystarczy informować, że produkt...

Wygodne zakupy w modelach omni- i multichannel

Na początku był handel wymienny, potem ze straganów i sklepików obwoźnych wyłoniły się sklepiki stacjonarne, aż po wielkie hipermarkety, ale to nie...

Przegląd najczęstszych błędów popełnianych na stronach www

82 proc. polskich stron www zawiera elementy zniechęcające do konwersji, 19,7 proc. – treści egoistyczne, wykazujące nadmierne skupienie na firmie, 31...

Jak zredukować koszty domowego biura? Porady dla freelancera!

Kilka słów o rozwiązaniach pasywnych, które raz wdrożone przynoszą oszczędności stale, długofalowo i bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.