Komu opłaca się rejestrować działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu
Osoby działające na zasadzie samozatrudnienia mogą ograniczyć koszty prowadząc działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Jest to rozwiązanie idealne dla freelancerów, takich jak: graficy, informatycy, architekci czy rzemieślnicy, np. wykonujący rękodzieło.
Wady i zalety rejestracji firmy w mieszkaniu prywatnym
Główne korzyści tego rozwiązania to oszczędność czasu, poprzez wyeliminowanie konieczności dojazdu do i z firmy. Największą korzyścią jest jednak zmniejszenie wydatków poprzez zniwelowanie kosztów dojazdu do siedziby, płacenia czynszu, oraz dzięki podziałowi zakupionych mediów, nie musimy organizować dodatkowego podłączenie telefonicznego, łącza internetowego czy sprzętu elektronicznego.
Minusami tego wyboru jest naturalnie brak miejsca na spotkania biznesowe co utrudnia nawiązywanie kontaktów oraz konieczność nauczenia się oddzielania życia prywatnego od pracy.
Utrudniona sprawa jest również od strony podatkowej.
W jaki sposób rozliczać działalność wykonywaną i zarejestrowaną w mieszkaniu
Zakładając że przedsiębiorca wykorzystuje na potrzeby działalności połowę swojego mieszkania, a miesięczny czynsz za mieszkanie wynosi 800zł. Przedsiębiorca do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej firmy może zaliczyć tylko połowę czynszu, tj. 400zł.
W celu poprawnego rozliczenia prowadzonej działalności we własnym mieszkaniu, przedsiębiorca zobowiązany będzie sporządzić dowód wewnętrzny, a podstawą rozliczenia będzie książeczka opłat czynszowych. Z dowodu wewnętrznego musi wynikać, czego opłata dotyczy i jaka jest jej wysokość. [WZÓR: Dowód wewnętrzny]
Warto zauważyć że nie każdy kto rejestruje firmę we własnym domu ma prawo do odliczenia kosztów. Firmy, które wykonują swoje zlecenia u klienta (np. działalność budowlana) może za siedzibę firmy obrać własne mieszkanie, jednak nie może ująć tej pozycji w kosztach działalności.
Komentarze
Feel free to surf to my web page: Iźka: http://biurotax.waw.pl/