Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.03.2017

KW_TAGS

Idealny grafik

Nawet więcej niż 10 godzin pracy w tygodniu jest marnowana przez Polaków na czynności niezwiązane z życiem zawodowym. Choć wydawać może się, że głównym powodem takiej sytuacji jest nieuczciwe podejście do pracy i zbyt duże rozproszenie, tak naprawdę chodzić może o nieprzystosowany harmonogram czasu pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by stworzyć optymalny grafik pracy, który pozwoli na wydajniejszą pracę.

Na co i ile czasu marnujemy w pracy?

Zgodnie z wynikami badań Sedlak & Sedlak przeprowadzonych przy współpracy z portalem INTERIA.PL, aż 33,3 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że marnują czas podczas bycia w miejscu pracy. Jest to zwykle od 4.-5. godzin tygodniowo (25,5 proc. respondentów) do nawet więcej niż 10. godzin tygodniowo (20,4 proc. ankietowanych). To ogrom czasu, ponieważ okazuje się, że w sytuacji, gdy pracuje się w systemie 5-dniowym, są to co najmniej 2 godziny dziennie. Na co Polacy najczęściej marnują czas w pracy? Ano na:

  • korzystanie z Internetu w celach prywatnych (69 proc. respondentów),
  • pozaregulaminowe przerwy na posiłek, kawę, herbatę (48,7 proc. respondentów),
  • prywatne rozmowy telefoniczne (37,7 proc. respondentów),
  • plotki (33,9 proc. respondentów),
  • inne - takie, jak czytanie gazet lub książek, załatwianie spraw, zbędna praca administracyjna, granie czy wykonywanie dodatkowych spraw, które nie leżą w kompetencjach zajmowanego stanowiska (15,8 proc. respondentów).

Co ciekawe, aż 57 proc. Polaków uważa, że choć marnowanie czasu w pracy należy do niewłaściwych zachowań, czasami może być uzasadnione. 25,5 proc. stwierdza, że jest normą, z której korzysta każdy, a tylko 17,5 proc. przyznaje, że nie powinno mieć nigdy miejsca.

Z jednej strony marnujemy czas, z drugiej wyrabiamy nadgodziny.

Choć wielu Polaków przyznaje się do marnowania czasu podczas dnia pracy, to w dodatku aż 75 proc. wypracowuje każdego tygodnia od niecałych 2. nadgodzin do nawet więcej niż 10. nadgodzin. Zdaniem naszych krajan, najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt nadmiaru pracy, jaki muszą wykonać (40,5 proc. badanych). Co ciekawe, 23 proc. osób wyrabiających nadgodziny ma poczucie, że marnują w pracy czas. Bądź co bądź, nieuczciwe podejście do pracy prowadzi do setek milionów strat, które każdego dnia generują przedsiębiorstwa w naszym kraju.

Grafik optymalny - czy istnieje coś takiego?

Choć polscy pracownicy przyznają, że w głównej mierze sami doprowadzają do marnotrawstwa czasu w pracy, duży wpływ na tę sytuację mają nieodpowiednio układane harmonogramy pracownicze.To lekkomyślne podejście do tworzenia grafików, które może prowadzić firmę do ogromnych kar i niewykorzystania potencjału swoich pracowników, widać w sposobach ich tworzenia. Nikt nie porwałby się na prowadzenie księgowości firmy ręcznie na kartkach papieru, ale już w przypadku grafików pracy jest to nagminne. Innymi sposobami tworzenia grafików są: dokument w Wordzie, Excelu czy ich odpowiedniki w cloudzie. Owszem, każde ze wspomnianych narzędzi jest w stanie stworzyć tabelę może stworzyć tabelę, ale grafik pracy na tabeli się nie kończy: co z wymogami Kodeksu Pracy? Dostosowaniem obłożenia do poziomu sprzedaży firmy? Preferencjami pracowników?

Rozwiązaniem problemów z nieefektywnym tworzeniem grafików i zarządzaniem czasu pracy może okazać się program www.grafikoptymalny.pl. Jest prosty w obsłudze, przejrzysty w odbiorze, zgodny z Kodeksem Pracy, eliminujący nadgodziny i przynoszący firmom nawet do 50 proc. oszczędności. Grafiki mogą być tworzone zgodnie z własnymi wytycznymi, z szablonów lub w oparciu o kluczowe wskaźniki efektywności.

W przypadku nadgodzin, które pojawiają się w grafikach, występują alerty, pozwalające je zauważyć i wyeliminować. Program pozwala również znacząco obniżyć koszty pracy i uwzględnić preferencje pracowników, którzy mogą wprowadzać do systemu informacje na temat swojej dyspozycyjności. Oprócz tego, program pozwala zarządzać listami obecności, planami urlopowymi i ewidencją czasu pracy. Można również zapisywać i eksportować harmonogramy w plikach .xlsx gotowych do wydruku. Dostęp on-line do grafiku o każdej porze dnia i nocy i z każdego miejsca na ziemi jest dodatkową wygodą. To doskonała i atrakcyjna cenowo (od 8 zł miesięcznie za 1 pracownika) alternatywa dla polskich przedsiębiorstw i kierowników borykających się z nieefektywnie wykorzystywanym czasem pracy.

 
www.grafikoptymalny.pl

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Tłumaczenia umów - zwykłe czy przysięgłe?

Zamawiając tłumaczenia ważnych dokumentów, często stawiamy sobie pytanie: potrzebujemy przekładu zwykłego czy przysięgłego? Dla klienta, jedną z...

Podróż biznesowa

Podróże biznesowe

Podróżowanie w sprawach biznesowych jest często zadaniem skomplikowanym logistycznie. Nie zawsze mamy możliwość zarezerwowania podróży i noclegu z...

Kaizen, czyli jak zaangażować pracowników w usprawnianie...

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak przezwyciężyć opór pracowników przed zmianami w firmie?

Idealny grafik

Czy da się stworzyć grafik optymalny, który zadowoli kierownictwo i...

Nawet więcej niż 10 godzin pracy w tygodniu jest marnowana przez Polaków na czynności niezwiązane z życiem zawodowym.

Wypalenie zawodowe

Czym charakteryzuje się syndrom wypalenia zawodowego?

Po raz pierwszy opisana w latach 70. XX wieku syndrom wypalenia zawodowego to konstelacja objawów związanych z pracą, która zwykle występuje u osób bez...

E-podpis-cover

Elektroniczne podpisywanie dokumentów - zacznij dzisiaj

Nowocześnie prowadzony biznes to taki, który korzysta z dostępnych rozwiązań technologicznych i innowacji, by funkcjonować sprawnie, bezpiecznie,...

Kody PKD - pytania czytelników [Poradnik]

Kto nadaje kody PKD i kiedy są potrzebne, oraz czy można zmienić PKD przy zmianie profilu działalności [FAQ]

porada-jak-pisa-seo-copywriter

Jak pracować efektywnie – porada od SEO copywritera

Sukces twórców tekstów SEO-wych zależy nie tylko od ich umiejętności i wiedzy, ale również dyscypliny i planowania pracy.