Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.03.2017

KW_TAGS

Idealny grafik

Nawet więcej niż 10 godzin pracy w tygodniu jest marnowana przez Polaków na czynności niezwiązane z życiem zawodowym. Choć wydawać może się, że głównym powodem takiej sytuacji jest nieuczciwe podejście do pracy i zbyt duże rozproszenie, tak naprawdę chodzić może o nieprzystosowany harmonogram czasu pracy. Podpowiadamy, co zrobić, by stworzyć optymalny grafik pracy, który pozwoli na wydajniejszą pracę.

Na co i ile czasu marnujemy w pracy?

Zgodnie z wynikami badań Sedlak & Sedlak przeprowadzonych przy współpracy z portalem INTERIA.PL, aż 33,3 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że marnują czas podczas bycia w miejscu pracy. Jest to zwykle od 4.-5. godzin tygodniowo (25,5 proc. respondentów) do nawet więcej niż 10. godzin tygodniowo (20,4 proc. ankietowanych). To ogrom czasu, ponieważ okazuje się, że w sytuacji, gdy pracuje się w systemie 5-dniowym, są to co najmniej 2 godziny dziennie. Na co Polacy najczęściej marnują czas w pracy? Ano na:

  • korzystanie z Internetu w celach prywatnych (69 proc. respondentów),
  • pozaregulaminowe przerwy na posiłek, kawę, herbatę (48,7 proc. respondentów),
  • prywatne rozmowy telefoniczne (37,7 proc. respondentów),
  • plotki (33,9 proc. respondentów),
  • inne - takie, jak czytanie gazet lub książek, załatwianie spraw, zbędna praca administracyjna, granie czy wykonywanie dodatkowych spraw, które nie leżą w kompetencjach zajmowanego stanowiska (15,8 proc. respondentów).

Co ciekawe, aż 57 proc. Polaków uważa, że choć marnowanie czasu w pracy należy do niewłaściwych zachowań, czasami może być uzasadnione. 25,5 proc. stwierdza, że jest normą, z której korzysta każdy, a tylko 17,5 proc. przyznaje, że nie powinno mieć nigdy miejsca.

Z jednej strony marnujemy czas, z drugiej wyrabiamy nadgodziny.

Choć wielu Polaków przyznaje się do marnowania czasu podczas dnia pracy, to w dodatku aż 75 proc. wypracowuje każdego tygodnia od niecałych 2. nadgodzin do nawet więcej niż 10. nadgodzin. Zdaniem naszych krajan, najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt nadmiaru pracy, jaki muszą wykonać (40,5 proc. badanych). Co ciekawe, 23 proc. osób wyrabiających nadgodziny ma poczucie, że marnują w pracy czas. Bądź co bądź, nieuczciwe podejście do pracy prowadzi do setek milionów strat, które każdego dnia generują przedsiębiorstwa w naszym kraju.

Grafik optymalny - czy istnieje coś takiego?

Choć polscy pracownicy przyznają, że w głównej mierze sami doprowadzają do marnotrawstwa czasu w pracy, duży wpływ na tę sytuację mają nieodpowiednio układane harmonogramy pracownicze.To lekkomyślne podejście do tworzenia grafików, które może prowadzić firmę do ogromnych kar i niewykorzystania potencjału swoich pracowników, widać w sposobach ich tworzenia. Nikt nie porwałby się na prowadzenie księgowości firmy ręcznie na kartkach papieru, ale już w przypadku grafików pracy jest to nagminne. Innymi sposobami tworzenia grafików są: dokument w Wordzie, Excelu czy ich odpowiedniki w cloudzie. Owszem, każde ze wspomnianych narzędzi jest w stanie stworzyć tabelę może stworzyć tabelę, ale grafik pracy na tabeli się nie kończy: co z wymogami Kodeksu Pracy? Dostosowaniem obłożenia do poziomu sprzedaży firmy? Preferencjami pracowników?

Rozwiązaniem problemów z nieefektywnym tworzeniem grafików i zarządzaniem czasu pracy może okazać się program www.grafikoptymalny.pl. Jest prosty w obsłudze, przejrzysty w odbiorze, zgodny z Kodeksem Pracy, eliminujący nadgodziny i przynoszący firmom nawet do 50 proc. oszczędności. Grafiki mogą być tworzone zgodnie z własnymi wytycznymi, z szablonów lub w oparciu o kluczowe wskaźniki efektywności.

W przypadku nadgodzin, które pojawiają się w grafikach, występują alerty, pozwalające je zauważyć i wyeliminować. Program pozwala również znacząco obniżyć koszty pracy i uwzględnić preferencje pracowników, którzy mogą wprowadzać do systemu informacje na temat swojej dyspozycyjności. Oprócz tego, program pozwala zarządzać listami obecności, planami urlopowymi i ewidencją czasu pracy. Można również zapisywać i eksportować harmonogramy w plikach .xlsx gotowych do wydruku. Dostęp on-line do grafiku o każdej porze dnia i nocy i z każdego miejsca na ziemi jest dodatkową wygodą. To doskonała i atrakcyjna cenowo (od 8 zł miesięcznie za 1 pracownika) alternatywa dla polskich przedsiębiorstw i kierowników borykających się z nieefektywnie wykorzystywanym czasem pracy.

 
www.grafikoptymalny.pl

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Zamykanie działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy likwidujący działalność gospodarczą, bądź spółkę niebędącą osobowością prawną według przepisów muszą sporządzić wykaz składników majątku

Idealny grafik

Czy da się stworzyć grafik optymalny, który zadowoli kierownictwo i...

Nawet więcej niż 10 godzin pracy w tygodniu jest marnowana przez Polaków na czynności niezwiązane z życiem zawodowym.

social media - dane - infografika

Social media w Polsce - dane statystyczne [infografika]

Liczba użytkowników serwisów społecznościowych to 18 mln, stanowi to 47% całej populacji. Aż 16 mln użytkowników korzysta z serwisów społecznościowych...

Vat w Niemczech

Jak odprowadzić VAT w Niemczech?

Każdy przedsiębiorca – niezależnie od kraju, w którym prowadzi działalność, musi liczyć się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań, wypełnienia...

Praca w usługach. Jak stworzyć dobry zespół

Jak często zdarza ci się w urzędach, sklepach czy kawiarniach trafić na pracowników, którzy sprawiają wrażenie, że jeśli mieliby wybrać jeden...

Jakie korzyści otrzymuje pracodawca dzięki współpracy z freelancerem

Współpraca z freelancerem wiąże się przede wszystkim z mniejszymi kosztami pracodawcy w porównaniu do zatrudniania kogoś na umowę o pracę...

Jak zwiększyć ruch na stronie www

Jak zwiększyć liczbę wejść na stronę www - 4 sposoby

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie dotrzeć do klientów? Prawdopodobnie testowałeś już wiele możliwości.

Koszty energii zależne od grupy taryfowej

Jak obniżyć koszty energii? Z danych Energii dla firm wynika, że aż 30% przedsiębiorców może mieć nieprawidłowo dobraną energetyczną grupę taryfową!