Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 09.04.2013

KW_TAGS

Wystawa sklepowa to jedna z najskuteczniejszych metod reklamy produktów. Jej fenomen polega nie tylko na dużej sile oddziaływania, ale też na niezwykle niskich kosztach. Śmiało możemy powiedzieć, że ekspozycja na wystawie sklepowej jest najbardziej masową formą reklamy. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że liczba oglądanych wystaw jest niewspółmiernie większa od liczby kontaktów z jakimkolwiek innym nośnikiem reklamy. Wystawy sklepowe dzięki swojej widoczności spełniają rolę głównego informatora o naszym sklepie. Wystawa z ciekawie ułożonymi towarami, dobrym zestawem barw stanowi reklamę dla sklepu, zaciekawia przechodnia i zachęca go do zakupów. Oprócz kompozycji również ważną rolę spełnia obudowa okna wystawowego —czyli jego wielkość i rodzaj oszklenia, proporcje okien i drzwi oraz szyldy, napisy, neony. Formą, która zastąpiła tradycyjny szyld, jest neon. W dzień odczytywany jest jako napis, w nocy zaś — dodatkowo uatrakcyjniony grą kolorowych świateł — ożywia ulice, zwraca uwagę każdego przechodnia. Dobrze zaprojektowana wystawa jest doskonałą wizytówką, dlatego warto jej poświęcić więcej uwagi.

Nie ma ścisłych norm na określenie wielkości, tj. wysokości, szerokości- i głębokości, wystaw dla poszczególnych branż. Ogólnie można powiedzieć, że im większy artykuł sprzedaje się w sklepie, tym większa musi być wystawa. Można odstąpić od tej zasady, używając do umieszczenia małych artykułów większych witryn, nigdy jednak odwrotnie. Można przyjąć, że głębokość wystawy nie powinna być nigdy mniejsza niż 1m.

Drzwi powinny być usytuowane z lewej strony sklepu - ponieważ ludzie przyzwyczajeni są do ruchu prawostronnego, w związku z czym przechodzień powinien najpierw napotkać wystawę, a potem wejście. Niekiedy, spieszący się klient, który miałby cofać się po obejrzeniu wystawy, często z tego tylko powodu rezygnuje ze wstąpienia do sklepu. Mniej właściwy, szczególnie dla sklepów mniejszych, jest typ sklepu, w którym drzwi są w środku pomiędzy dwiema witrynami, czy też witryna narożna - powinniśmy wtedy tak dekorować poszczególne wystawy, aby każda z nich stanowiła skończoną całość i zawierała podobny zestaw towarów. Obie wystawy, widziane z przeciwległej strony ulicy lub przeciwległego narożnika, powinny być zharmonizowane pod względem kompozycji tak, aby bez trudu można było stwierdzić, że należą do tego samego sklepu.

Często stosowaną praktyką jest też umieszczanie ceny przy poszczególnych produktach/rzeczach użytych na wystawie. Dzięki nim klient wie, z czym może mieć do czynienia wewnątrz sklepu. Wbrew wielu opiniom cena nie jest czynnikiem zniechęcającym, a raczej przyciągającym klienta do sklepu.

Rodzaje wystaw sklepowych

W dekoracji wystaw i wnętrz sklepowych zależy przede wszystkim od pomysłowości i umiejętności dekoratora. Zanim przystąpimy do dekorowania naszych witryn, zapoznajmy się z ich rodzajami, aby najlepiej dopasować nasz pomysł do biznesu jaki prowadzimy:

  • masowe – czyli demonstracja dużej ilości towarów. Urządzenie takich wystaw jest możliwe w sklepach branży spożywczej, obuwniczej, galanteryjnej itp. Jedynym czynnikiem atrakcyjności wystawy masowej jest towar. Podzielenie towarów na poszczególne grupy i wyraźne podkreślenie ich w kompozycji wystawy pozwala w dużym stopniu na uniknięcie wrażenia chaosu.
  • towarowe - dekorator operuje tylko towarem i ewentualnie elementami pomocniczymi, jak ekran, podesty, manekiny itp. Aby uniknąć natłoku towary należy grupować według podobieństwa, kształtu, koloru czy wspólnych cech użytkowych. Np. w sklepie konfekcyjnym może się znajdować w jednej grupie np. cały komplet stroju damskiego, a więc spódniczka, bluzka, szaliczek, pończochy, buty, torba itp. Taki sposób łączenia towarów ma dodatkowy walor reklamowy, gdyż oglądanie jednego artykułu nasuwa myśl o kupnie drugiego, wiążącego się z obiektem zainteresowań.
  • reprezentacyjne - wystawa taka reklamuje przede wszystkim sklep, firmę. Dlatego najczęściej stosowana jest przez duże magazyny, gdzie wiadomo, że można dostać w zasadzie wszystko w danej branży, jak również przez sklepy o ustalonej marce i klienteli. Wystawy reprezentacyjne chętnie są urządzane także przez nowo otwarte sklepy. Wystawy te charakteryzują się małą ilością wystawionego towaru, a często nawet urządzane są bez użycia towaru. Przybierają często formę bardzo swobodną o fantazyjnej kompozycji.
  • okolicznościowe - wszelkiego rodzaju święta i ważne wydarzenia powinny znajdować odzwierciedlenie w ekspozycjach okien wystawowych. Wystawy takie różnią się w zależności od charakteru święta lub wydarzenia.
  • seryjne - sklepy reprezentujące tę samą centralę handlową mają podobne wystawy. Starają się tym utrwalić w pamięci widzów towar, nazwę lub znak producenta.

 

Kompozycja w witrynie

Kompozycja artykułów w oknie wystawowym nie może być przypadkowa. Należy ją wykonywać świadomie według konkretnego, przemyślanego projektu.
Przedmioty rozrzucone przypadkowo (np. rozsypane) tworzą wrażenie chaosu i bezładu. Ład, a więc szukanie wzajemnych związków między poszczególnymi towarami lub grupami towarów, powinien być podstawową cechą kompozycji.
Jeden element oderwany nie stanowi jeszcze kompozycji, jeden element natomiast na ograniczonej płaszczyźnie lub dwa znajdujące się w bliskiej odległości mogą już ją tworzyć. Podajemy kilka przykładów zachowania ładu kompozycyjnego:

  • Szeregowanie - najprostszym układem kompozycyjnym jest szeregowanie, tzn. układanie przedmiotów jeden za drugim, jeden obok drugiego lub jeden na drugim. Głównie stosuje się szeregowanie w głąb, wszerz ,wzwyż oraz skośne. Przedmioty mogą idealnie przylegać do siebie bokami lub też być przesunięte, tworząc: schodki. Jeżeli szereg zostanie w kilku miejscach przerwany, a odstępy między przerwami będą jednakowe, powstanie układ rytmiczny. Rozróżniamy: rytm pojedynczy, podwójny, potrójny, złożony itp. Przy kompozycjach rytmicznych najlepiej jest operować nieparzystą liczbą elementów lub grup (trzy, pięć, siedem). Układ nieparzysty podkreśla środek i stanowi bardziej „zamkniętą” (skończoną) całość. Zarówno szeregowanie, jak i układy rytmiczne występują najczęściej nie pojedynczo, lecz w większych grupach. Powstaje więc problem, jak je względem siebie zharmonizować. Możliwości w tym zakresie jest niesłychanie dużo, ale w dekoracji używa się głównie kierunków poziomych równoległych do widza, prostopadłych do widza kierunków pionowych, budujących dekorację wzwyż, oraz kierunków skośnych, przeważnie po przekątnej wystawy.
  • Układy geometryczne - zamiast linii lub obok nich stosujemy układy takich jak: koło, kwadrat, trójkąt, romb, stożek, sześcian.
  • Symetria - jeżeli połowa kompozycji ma swoje lustrzane odbicie, tzn. jest taka sama po drugiej stronie, układ taki nazywamy symetrycznym. Oprócz kompozycji idealnie symetrycznej możemy stosować układy symetryczne z pewnymi odchyleniami. Na przykład na podestach ustawionych symetrycznie można ułożyć towary różniące się kształtem i barwą. 
  • Asymetria - wykonanie kompozycji asymetrycznej jest znacznie trudniejsze niż symetrycznej. Kompozycja symetryczna jest układem bardziej spokojnym i statycznym w przeciwieństwie do asymetrycznej, mającej charakter dynamiczny. Dobra wystawa musi być w „równowadze”, albo, inaczej mówiąc, musi być „wyważona”. Klient nie może odnosić wrażenia, że wystawa w jednym miejscu ugina się pod towarem, a w innym brak jest towaru.

Przy dekoracji wystaw i wnętrz będziemy mieli do czynienia z towarami, które jak wiemy mają swój indywidualny kształt, barwę i fakturę. Musimy pamiętać, że wszystkie te elementy biorą żywy udział w kompozycji i do nich powinniśmy dopasować kompozycję.

Komentarze  

Dominika Kowalska
@ Dominika Kowalska 11.12.2019 14:14
wiadomo, że kompozycja całej wystawy jest ważna ale nie będzie wyglądać dobrze jeśli nie będziemy mieć starannie wykonanej i zamontowanej witryny sklepowej. Dopiero po skorzystaniu z usług firmy szklane.eu moja witryna nabrała estetycznego wyglądu i zauważam, że zaprzymuje się przy niej zdecydowanie więcej ludzi
Ignacio
@ Ignacio 28.03.2019 05:59
Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed
to be on the internet the easiest thing to be aware of.
I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
Will likely be back to get more. Thanks

My web-[cenzura] ... fabulous breast mode d emploi fabricant pas cher boutique: https://fr.Univer[cenzura]goc.org/bre ast-enlargement/4262 /fabulous-breast-mod e-d-emploi-fabricant -pas-cher-boutique/

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Oczami Klienta - Zrozumienie mechanizmów pozwoli dopasować ofertę

Nietrafne oceny dokonywane przez klientów wynikają najczęściej z presji czasu bądź stopnia komplikacji oferty

Poradnik ERP

System ERP w chmurze – dlaczego warto go wybrać?

Z roku na rok coraz więcej organizacji decyduje się na wdrożenie systemu ERP w chmurze. Dlaczego warto rozważyć zastosowanie tego typu rozwiązania?

Jak wprowadzić Kaizen w życie? - wykorzystujemy potencjał filozofii

Praktycznych metod pozwalających wykorzystać potencjał filozofii Kaizen do poprawy sytuacji Waszych firm jest sporo

Kim są prawdziwi influencerzy ery cyfrowej

Niedawno pisałam o tym, jak rozprzestrzeniają się trendy i, że w związku z tym, warto dostosować sposób komunikacji do grupy, do której chcemy dotrzeć. Philip...

Reklama natywna

Reklama natywna – czym jest, albo czym być powinna

Reklama natywna (ang. native advertising) – rodzaj reklamy, która stanowi integralną część treści medialnej. Jest maksymalnie zaadaptowana do stylistyki...

Eden ekspres do kawy i woda na spotaknia

Spotkanie biznesowe – zasady przyjmowania klientów w biurze, dzięki...

Dobrze zorganizowanie spotkanie biznesowe może w dużym stopniu zadecydować o jego rezultacie. Jak wiadomo, najważniejsza jest...

Koszty energii zależne od grupy taryfowej

Jak obniżyć koszty energii? Z danych Energii dla firm wynika, że aż 30% przedsiębiorców może mieć nieprawidłowo dobraną energetyczną grupę taryfową!

Jak osiągnąć to, czego pragniesz. Wyznaczanie celów z Bryanem Tracym

Chcielibyśmy osiągać wszystko, co sobie wymarzymy, ale nie każdy wie, że nieprzypadkowy sukces zaczyna się od dokładnie sprecyzowanego celu i dobrego...