Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

W aktualnym świecie, przepełnionym stresem - szczególnie w dużych miastach zapracowani ludzie potrzebują ukojenia dla swojego ciała i umysłu. Znakomitym pomysłem na to oraz na biznes jest SPA. Co jest potrzebne by je otworzyć, jakie formalności, jakie pozwolenia, oraz na co zwrócić uwagę?

Lokalizacja

Przede wszystkim najlepiej wybrać duże miasto. Centrum miasta, bądź galeria handlowa to miejsca gdzie osoby wracające z pracy będą miały najlepszy dostęp, dlatego też sprawdzą się najlepiej. Mało komu zmęczonemu zechce się jechać za miasto do SPA, jest to zreszta bardzo kosztowne - SPA z miejscami noclegowymi. Nieco tańsze na pewno są lokale położone na osiedlach mieszkaniowych. Tu też biznes może się udać, pod warunkiem jednak, że na osiedlu mieszka dużo młodych ludzi.

Wybrany przez nas lokal powinien mieć minimum 100 m2 - gdzie uda się wydzielić pomieszczenia, w których będą wykonywane zabiegi (koniecznie z podłączonymi natryskami) czy miejsce na recepcję. Koszt wynajmu takiego lokalu w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców wynosi ok. 120-240 zł za 1 mkw. miesięcznie. Powinien być także usytuowany blisko hoteli bądź restauracji. Ponadto w pobliżu powinien znajdować się parking.

Uprawnienia i formalności

Sam właściciel SPA nie jest zobligowany do posiadania specjalnych uprawnień. Są do tego zobowiązane osoby wykonujące zabiegi i wtedy właśnie także właściciel, jeśli jest on także pracownikiem salonu musi takie uprawnienia posiadać. Potrzebne są odpowiednie kursy i szkolenia, które świadczą o nabytych uprawnieniach na wykonywanie określonych zabiegów. Najlepiej byłoby być po szkole kosmetycznej bądź po studiach kierunku kosmetologia.

Kolejnym ważnym aspektem jest dostosowanie lokalu do wymogów sanepidu. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest powiadomienie pisemne Państwowego Inspektora Sanitarnego w ciągu dwóch tygodni od daty rozpoczęcia działalności o tym fakcie. We wniosku tym trzeba uwzględnić informacje takie jak miejsce prowadzenia działalności, jej zakres, liczbę pracowników, spis procedur i środków jakie zostały podjęte do spełnienia wymogów sanitarnych. Ich spis można znaleźć Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w swoim mieście.

Należy także pisemnie powiadomić Państwową Inspekcję Pracy o rodzaju prowadzonej działalności, jej zakresie, miejscu a także liczbie pracowników do 30 dni od momentu ich zatrudnienia.

SPA - o tym trzeba pamiętać!

Aby nasz biznes dobrze prosperował trzeba zadbać o takie kwestie jak odpowiednia oferta, dostosowana do aktualnych trendów i zapotrzebowania. Zorientujmy się w ofertach konkurencji tak by postawić na sprawdzone zabiegi, ale także by zaskoczyć klientów nowościami, na tyle na ile możemy sobie na to pozwolić. 

Co powinno znaleźć się w ofercie? Na pewno różnego rodzaje masaże (np. masaż czekoladowy, indyjski, antycellulitowy, podgrzewanymi kamieniami), profesjonalne peelingi całego ciała (np. cukrowy, owocowy), maski na ciało (morska, borowinowa, z glinki), a także zabiegi manicure'u, pedicure'u, oczyszczające na twarz i plecy czy wykonywanie makijażu permanentnego. Sporo osób zajrzy do salonu, jeśli zainwestujemy również w solarium.

Ważną inwestycją jest także sprzęt, oraz odpowiednia, profesjonalna, wyspecjalizowana kadra pracowników, bowiem to ona stanowi wizytówkę salonu. Na pewno niezbędne będą: leżanka do masażu, fotel kosmetyczny, natryski, zestawy do pedicure'u i manicure'u, profesjonalne stoliki, statywy, taborety i krzesła dla personelu, parawany. Właściciel salonu nie musi mieć ukończonych szkoleń czy zdobytych certyfikatów, ale personel powinien być przeszkolony i posiadać odpowiednie dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu kosmetologa czy masażysty.

Zadowalające efekty z wykonanych zabiegów zachęcą klientów do powrotu oraz reklamy wśród swoich znajomych. To wszystko, jeśli zostanie starannie dobrane i przygotowane jest gwarantem stworzenia oczekiwanego wizerunku salonu, co stanowi dodatkową darmową reklamę.

 

Komentarze  

Geoffrey
@ Geoffrey 09.06.2019 18:10
Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z powyższym !


my web blog ... Aśka: http://jarzebina.kobierzyce.pl/
Krakus
@ Krakus 21.01.2015 06:57
Szukam fajnego pomysłu na SPA mam lokal o powierzchni 180m2 już w którym znajdują się dwie osobne WC .nawet kuchnią i pomieszczeniem gospodarczym

Krakus:o)

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Warzywniak - zielony biznes, ale czy sklep z warzywami jest dochodowy?

Sklep z warzywami i owocami może powstać nawet w niedużym lokalu. Warunkiem sukcesu jest jednak dobra lokalizacja

Hostel – coraz popularniejszy, czym różni się od hotelu?

Nie jest trudno założyć hostel, pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednio duży lokal, najlepiej w centrum miasta i posiada chociaż 50 tys. zł.

Reseller skyshop

Sky-Shop.pl poszukuje Resellerów

W ostatnim czasie platforma sklepowa Sky-Shop.pl postawiła na intensywny rozwój. Sky-Shop.pl proponuje pracę na intuicyjnym i funkcjonalnym...

Jak założyć firmę sprzątającą i odnieść sukces

Polska branża profesjonalnego utrzymywania czystości prężnie się rozwija. W zeszłym roku zatrudniała prawie pół miliona osób i zanotowała obrót około 5...

Kwiaciarnia - jak założyć i czym pachnie ten biznes?

Kwiaciarnia musi mieć dusze, kwiaciarnia to nie tylko same kwiaty, sprawdź co liczy się naprawdę

Myjnia ręczna – biznes opłacalny stale czy jedynie sezonowy?

Myjnie samochodowe cieszą się dużą popularnością, która wzrasta wraz z coraz większą ilością samochodów na ulicach

Sklep spożywczy - jak otworzyć i prowadzić osiedlowy sklepik

Każdy przedsiębiorca musi uzbroić się w cierpliwość, zanim w końcu uda się rozwinąć skrzydła

Otwieramy niewielki pensjonat – sprawdź co ma największe znaczenie!

Branża turystyczna oraz noclegowa w Polsce wciąż się prężnie rozwija, a prowadzenie własnego, nawet niewielkiego, pensjonatu to poważny choć sezonowy...