Dziennik Przedsiebiorcy

Czy bycie atrakcyjnym jest najważniejsze? Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną?

Lubimy ładnych ludzi. Można się zarzekać, że wygląd nie ma znaczenia, ale te kilka początkowych sekund przy pierwszym kontakcie często rzutuje na całą znajomość.

Efekt aureoli

Nie ma bajek o brzydkich księżniczkach. Dlaczego? Przez coś, co psychologia nazywa „efektem aureoli” - człowiek ma skłonność do pozytywnego oceniania ładnej osoby. Co więcej, uważamy, że piękne równa się dobre; co powinno nas przekonać, że nigdy nie zobaczymy w bajce pryszczatego Kopciuszka z nadmiernym owłosieniem. Tak naprawdę ideały piękna zmieniają się przez lata, a w dzisiejszych czasach duży wpływ na definiowanie atrakcyjności mają media.

Pięknemu wolno więcej

Obiektywne pomiary cech osobowości wykazują brak rzeczywistych różnic między osobami ładnymi i brzydkimi. Jest tylko jeden wyjątek: ten, kto grzeszy urodą, jest skuteczniejszy w kontaktach społecznych. Choć każdy z nas jest piękny, niewiele na świecie klasycznych piękności, a żyć w społeczeństwie jakoś trzeba.

Jak sobie radzić

Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną?

✓ Bądź pewna siebie, wyprostuj plecy i uśmiechaj się. Osoby atrakcyjne są skuteczne dzięki śmiałości i otwartości w kontaktach z ludźmi.

✓ Pokazuj się. Spotykaj się z ludźmi, udzielaj w Internecie, prezentuj się na forum publicznym. Lubimy osoby, które często widujemy – nazywa się to efektem czystej ekspozycji.

✓ Bądź uważna, spostrzegawcza i staraj się szukać podobieństw u rozmówców. Podobieństwo wywołuje wzrost wzajemnej sympatii, ale tylko do pewnego momentu – staraj się więc nie przesadzić i chcąc prosić szefową o podwyżkę, nie przychodź do jej gabinetu ubrana jak jej siostra bliźniaczka.

✓ Przeciwieństwa się przyciągają. To zdanie prawdziwe, jeśli mamy na myśli uzupełnianie się, a nie różnicę zainteresowań, czy postaw.

✓ Chwal, a będziesz lubiany. Osoby mówiące miłe rzeczy są bardziej pożądane jako partnerzy do rozmowy. Pamiętajmy jednak o tym, że komplement jako narzędzie, jest skuteczny tylko w przypadku, gdy nasz rozmówca nie jest pewny własnej wartości. Poza tym komplement musi być wiarygodny!

Przede wszystkim jednak dbajmy o siebie. O swój wygląd i psyche. Osoba dobrze czująca się ze sobą, ciekawa świata i ludzi, zachowuje postawę otwartą i nie przyćmią jej nawet najpiękniejsi.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Folwark Karczemka - detox od cywilizacji

W erze rozwoju technologii telekomunikacyjnych coraz bardziej przyzwyczajamy się do “bycia pod telefonem” w każdej sytuacji, nawet w czasie wakacji.

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem

Jak kształtować nawyki i zarządzać czasem, żeby zrealizować to, o czym marzymy. Tyle planowałam dziś zrobić, a jakoś dzień mi się rozlazł i teraz nie...

Telepracownik XXI wieku - predysponowane zawody

Pracę na zasadach elastycznych form zatrudnienia można wykonywać w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.

Toksyczne zdrowie

Zdrowa żywność - raport EWG "Dirty Dozen"

Environemntal Working Group to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska i specjalizująca w badaniach i rzecznictwie w...

Budowanie zaangażowania pracowników - porady dla managerów

Wiele organizacji poszukuje drogi do jej zwiększenia, wierząc, że jest to dobry kierunek do realizacji strategii biznesowej i budowania lojalności...

Jak dbać o środowisko? - 5 sposobów na życie z myślą o naturze

Gdyby poddać recyklingowi wyłącznie niedzielne wydania tych magazynów, bylibyśmy w stanie ocalić pół miliona drzew tygodniowo. Z tego typu problemami na...

Jak ubrać się na siłownie

W co ubrać się na siłownie - pytanie ważniejsze od "jak ćwiczyć"?

Siłownia już dawno temu przestała być tylko „salą ćwiczeń”, gromadzącą specjalistyczne sprzęty. To styl życia, forma spędzania czasu i silny (rosnący)...

Dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych

Zastanawiałeś się czasem dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych? Skąd bierze się ich siła i determinacja? Bardzo często chodzi o poczucie...