Dziennik Przedsiebiorcy

Czy bycie atrakcyjnym jest najważniejsze? Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną?

Lubimy ładnych ludzi. Można się zarzekać, że wygląd nie ma znaczenia, ale te kilka początkowych sekund przy pierwszym kontakcie często rzutuje na całą znajomość.

Efekt aureoli

Nie ma bajek o brzydkich księżniczkach. Dlaczego? Przez coś, co psychologia nazywa „efektem aureoli” - człowiek ma skłonność do pozytywnego oceniania ładnej osoby. Co więcej, uważamy, że piękne równa się dobre; co powinno nas przekonać, że nigdy nie zobaczymy w bajce pryszczatego Kopciuszka z nadmiernym owłosieniem. Tak naprawdę ideały piękna zmieniają się przez lata, a w dzisiejszych czasach duży wpływ na definiowanie atrakcyjności mają media.

Pięknemu wolno więcej

Obiektywne pomiary cech osobowości wykazują brak rzeczywistych różnic między osobami ładnymi i brzydkimi. Jest tylko jeden wyjątek: ten, kto grzeszy urodą, jest skuteczniejszy w kontaktach społecznych. Choć każdy z nas jest piękny, niewiele na świecie klasycznych piękności, a żyć w społeczeństwie jakoś trzeba.

Jak sobie radzić

Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną?

✓ Bądź pewna siebie, wyprostuj plecy i uśmiechaj się. Osoby atrakcyjne są skuteczne dzięki śmiałości i otwartości w kontaktach z ludźmi.

✓ Pokazuj się. Spotykaj się z ludźmi, udzielaj w Internecie, prezentuj się na forum publicznym. Lubimy osoby, które często widujemy – nazywa się to efektem czystej ekspozycji.

✓ Bądź uważna, spostrzegawcza i staraj się szukać podobieństw u rozmówców. Podobieństwo wywołuje wzrost wzajemnej sympatii, ale tylko do pewnego momentu – staraj się więc nie przesadzić i chcąc prosić szefową o podwyżkę, nie przychodź do jej gabinetu ubrana jak jej siostra bliźniaczka.

✓ Przeciwieństwa się przyciągają. To zdanie prawdziwe, jeśli mamy na myśli uzupełnianie się, a nie różnicę zainteresowań, czy postaw.

✓ Chwal, a będziesz lubiany. Osoby mówiące miłe rzeczy są bardziej pożądane jako partnerzy do rozmowy. Pamiętajmy jednak o tym, że komplement jako narzędzie, jest skuteczny tylko w przypadku, gdy nasz rozmówca nie jest pewny własnej wartości. Poza tym komplement musi być wiarygodny!

Przede wszystkim jednak dbajmy o siebie. O swój wygląd i psyche. Osoba dobrze czująca się ze sobą, ciekawa świata i ludzi, zachowuje postawę otwartą i nie przyćmią jej nawet najpiękniejsi.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Dieta ketogeniczna. Z czym to się je?

Jak działa dieta ketogeniczna. Kto może ją stosować. Czy jest bezpieczna. Od co najmniej dwóch lat dieta niskowęglowodanowa święci swoje triumfy, ale...

Mediacja - najlepszy sposób rozwiązywania spornych sytuacji?

Polubowne rozwiązanie sporów stało się w ostatnich latach modne, głównie przy okazji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji mediacji

Jak ważny jest kontakt wzrokowy w relacjach międzyludzkich?

To właśnie dzięki niemu rozmówca odbiera pozytywnie nas i to co mówimy. Pozwala także stwierdzić czy rozmówca jest szczery w tym co mówi i jak mówi.

Hotele stawiają na fitness

Propozycje fitness są dziś bardzo rozbudowane i są wraz z ofertą SPA zestawem obowiązkowym dla coraz większej liczby hoteli. 

zdrowie w ziemie

Jak utrzymać dobrą formę przez zimę

Zima to nie jest dobry czas na odchudzanie. Mróz za oknem, długie wieczory i ciepłe kaloryfery skłaniają do tego, żeby docenić smak chipsów, popijanych...

Coachingu zespołowego warto doświadczyć?

Organizacje poszukują sposobów na zwiększanie swojej efektywności biznesowej. Czy coaching zespołowy może być tutaj użyteczny?

Horoskop bliznesowy 2018

Horoskop biznesowy 2018

W biznesie, może nawet bardziej niż w innych dziedzinach życia bardzo ważna jest jedna rzecz – szczęście, dlaczego mu nie pomóc? Horskop na 2018 rok dla...

ajprodukt

Źle zaprojektowane biuro: jak kosztowne może być dla firmy?

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko i złe nawyki pracowników są głównymi przyczynami problemów wynikających z siedzącego trybu pracy.