Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.06.2019

KW_TAGS

Zastanawiałeś się czasem dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych? Skąd bierze się ich siła i determinacja? Bardzo często chodzi o poczucie umiejscowienia kontroli.

Sam sobie sterem

O ludziach, którzy biorą pełną odpowiedzialność za własne życie i uważają, że sami są kowalami swojego losu, mówi się, że mają wewnętrzne poczucie kontroli. Ci zaś, którzy uważają, że za ich sukcesami stoi fuks, zrządzenie losu czy decyzja bogów, mają zewnętrzne poczucie kontroli. Oczywiście, wewnętrzne poczucie kontroli, jak wszystko, ma swoje minusy – gdy plan się nie powiedzie, nie ma na kogo zrzucić odpowiedzialności za porażkę. Nie oznacza to jednak, że należy ją rozpamiętywać.

Ucz się na błędach i idź dalej. Póki nie uświadomisz sobie, że ty sam wpływasz na kształt swojego życia, nie poczujesz się silny.

Odwaga do bycia sobą

Francis Bacon, cytując Senekę, stwierdził: „Tęsknimy za dobrymi rzeczami związanymi z dobrobytem, lecz podziwiamy te dobre rzeczy, które związane są z pokonywaniem przeciwności”. Nie bez powodu uwielbiamy filmowe metamorfozy; te chwile gdy ktoś, mimo ogromnych trudności i niesprzyjających warunków osiąga zamierzony cel. Uwielbiamy patrzeć na „męczarnie” uwieńczone brawami i ogólnym podziwem. Jeśli poprosisz znajomego, by wskazał postać, którą podziwia, zwykle będzie to określony typ człowieka. Wskaże osobę odważną, która obstawała przy swoich poglądach i nie ulegała w obliczu trudności. To rzadkie cechy, ale wiele można wypracować. Trzeba zacząć od zaufania sobie, reszta będzie naturalnym następstwem.

Jesteś dorosły. Nie bój się postępować zgodnie z własnymi przekonaniami, nawet gdy oznaczałoby to chwilowe poczucie osamotnienia, czy niezrozumienia. Odpowiadasz za siebie. Nigdy nie zadowolisz wszystkich; ale czy w ogóle powinno ci na tym zależeć?

Przyjaciel, który nigdy nie zawodzi, to ty

Przypomnij sobie sytuację z przeszłości, w której sobie nie radziłeś. A jednak żyjesz, prawda? To nie był koniec świata. Człowiek jest silniejszy, niż się wydaje.Wyobraź sobie, że ty, teraźniejszy, dojrzalszy i bardziej doświadczony, stajesz za samym sobą w tamtej przeszłej, trudnej sytuacji. Wyobraź sobie, że mówisz, że będzie jakaś przyszłość. Że z czasem wszystko sobie poukładasz, bo przecież jesteś mądry, silniejszy, niż ci się zdaje. Czy w tamtej sytuacji byłbyś spokojniejszy, wiedząc że masz takie wsparcie? Bądź więc tym wsparciem teraz. Nie oskarżaj sam siebie, nie kop, nie pogrążaj. Patrzysz na najlepszego przyjaciela. Pomóż mu zebrać myśli, ułożyć plan, pozwól się wypłakać, a potem zmobilizuj do pierwszego kroku. I kolejnego. Z czasem będzie łatwiej.Ważne byś wierzył w to, co robisz, i działał z pasją.

Pamiętaj, że cel jest istotny, ale życie to to, co wydarza się po drodze.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Miękkie serce – twarde problemy, zwłaszcza dla kierownika

Wśród przełożonych spotyka się czasem tych bardzo mocno skupionych na celu, którzy ludzi traktują jak jedno z „narzędzi” do realizacji założeń.

Janusze zarządzania zespołem i ich mądrości

Czytam sporo książek biznesowych i, dzięki jednej z aplikacji, ostatnio także słucham wielu pozycji związanych z finansami, marketingiem i rozwojem...

Kapitał intelektualny i edukacja - konferencja

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz ALI Polska zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy nauki i biznesu.

Elastyczne techniki zarządzania: SCRUM, GTD

Elastyczne techniki zarządzania, to metody pracy uwzględniające konieczność zmienności otoczenia w wyznaczaniu strategii firmy

Awansuj z głową - poradnik dla ambitnych pracowników

Wydaje się, że sukces na rynku pracy jest gwarantowany?  Czasami jednak błędna decyzja dotycząca kariery może zniweczyć dotychczasowe wysiłki.

Joga na nadwagę

Praktycznie z każdej strony jesteśmy otoczeni receptami na zdrowy tryb życia. Jak mamy się odżywiać, ile powinniśmy wypoczywać, jaki sport powinniśmy...

Gdzie kupić tanią książkę

Gdzie kupić książki najtaniej?

Po wielu latach skupiania uwagi na ekranach telewizorów i telefonów, książki powoli wracają do naszych łask. Pojawia się coraz to więcej świetnych...

e-learning - więcej niż gadżet? konkurencja dla tradycyjnych szkoleń?

Każda większa i przełomowa innowacja przynosi pytania, wątpliwości i stawia nas przed wielką niewiadomą.