Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.06.2019

KW_TAGS

Zastanawiałeś się czasem dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych? Skąd bierze się ich siła i determinacja? Bardzo często chodzi o poczucie umiejscowienia kontroli.

Sam sobie sterem

O ludziach, którzy biorą pełną odpowiedzialność za własne życie i uważają, że sami są kowalami swojego losu, mówi się, że mają wewnętrzne poczucie kontroli. Ci zaś, którzy uważają, że za ich sukcesami stoi fuks, zrządzenie losu czy decyzja bogów, mają zewnętrzne poczucie kontroli. Oczywiście, wewnętrzne poczucie kontroli, jak wszystko, ma swoje minusy – gdy plan się nie powiedzie, nie ma na kogo zrzucić odpowiedzialności za porażkę. Nie oznacza to jednak, że należy ją rozpamiętywać.

Ucz się na błędach i idź dalej. Póki nie uświadomisz sobie, że ty sam wpływasz na kształt swojego życia, nie poczujesz się silny.

Odwaga do bycia sobą

Francis Bacon, cytując Senekę, stwierdził: „Tęsknimy za dobrymi rzeczami związanymi z dobrobytem, lecz podziwiamy te dobre rzeczy, które związane są z pokonywaniem przeciwności”. Nie bez powodu uwielbiamy filmowe metamorfozy; te chwile gdy ktoś, mimo ogromnych trudności i niesprzyjających warunków osiąga zamierzony cel. Uwielbiamy patrzeć na „męczarnie” uwieńczone brawami i ogólnym podziwem. Jeśli poprosisz znajomego, by wskazał postać, którą podziwia, zwykle będzie to określony typ człowieka. Wskaże osobę odważną, która obstawała przy swoich poglądach i nie ulegała w obliczu trudności. To rzadkie cechy, ale wiele można wypracować. Trzeba zacząć od zaufania sobie, reszta będzie naturalnym następstwem.

Jesteś dorosły. Nie bój się postępować zgodnie z własnymi przekonaniami, nawet gdy oznaczałoby to chwilowe poczucie osamotnienia, czy niezrozumienia. Odpowiadasz za siebie. Nigdy nie zadowolisz wszystkich; ale czy w ogóle powinno ci na tym zależeć?

Przyjaciel, który nigdy nie zawodzi, to ty

Przypomnij sobie sytuację z przeszłości, w której sobie nie radziłeś. A jednak żyjesz, prawda? To nie był koniec świata. Człowiek jest silniejszy, niż się wydaje.Wyobraź sobie, że ty, teraźniejszy, dojrzalszy i bardziej doświadczony, stajesz za samym sobą w tamtej przeszłej, trudnej sytuacji. Wyobraź sobie, że mówisz, że będzie jakaś przyszłość. Że z czasem wszystko sobie poukładasz, bo przecież jesteś mądry, silniejszy, niż ci się zdaje. Czy w tamtej sytuacji byłbyś spokojniejszy, wiedząc że masz takie wsparcie? Bądź więc tym wsparciem teraz. Nie oskarżaj sam siebie, nie kop, nie pogrążaj. Patrzysz na najlepszego przyjaciela. Pomóż mu zebrać myśli, ułożyć plan, pozwól się wypłakać, a potem zmobilizuj do pierwszego kroku. I kolejnego. Z czasem będzie łatwiej.Ważne byś wierzył w to, co robisz, i działał z pasją.

Pamiętaj, że cel jest istotny, ale życie to to, co wydarza się po drodze.

 
Elżbieta Zdanowska
Dziennik Przedsiębiorcy
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Lider w zespole - czy każdy może być przywódcą?

Dobry lider związany jest nierozłącznie z ludźmi. Osiąganie celów ma zupełnie inny wymiar, kiedy współpracuje się z grupą ludzi.

Dieta ketogeniczna. Z czym to się je?

Jak działa dieta ketogeniczna. Kto może ją stosować. Czy jest bezpieczna. Od co najmniej dwóch lat dieta niskowęglowodanowa święci swoje triumfy, ale...

Hotele stawiają na fitness

Propozycje fitness są dziś bardzo rozbudowane i są wraz z ofertą SPA zestawem obowiązkowym dla coraz większej liczby hoteli. 

Sklepy internetowe versus tradycyjne – które z nich wolisz?

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Robienie w nich zakupów jest niezwykle wygodne i szybkie, dlatego wciąż zyskuje nowych...

Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną i zwiększyć szanse...

Czy bycie atrakcyjnym jest najważniejsze? Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność...

Cytaty motywacyjne - ich znaczenie i wpływ

Coaching rozwoju osobistego – motywujące frazesy okiem psychologa

Wszyscy zetkneliśmy się z motywującymi cytatami, ale co się stanie jeśli psycholog wypowie się na temat ich wartości i ewentualnych zagrożeń?

Dieta wspomagająca mózg

Codziennie odczuwasz negatywne skutki stresu? Masz problemy z koncentracją? Sprawdź, co jeść, żeby sobie pomóc. Jesteśmy przekonani, że poważnych chorób nie da...

Kapitał intelektualny i edukacja - konferencja

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz ALI Polska zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy nauki i biznesu.