Dziennik Przedsiebiorcy

Codziennie odczuwasz negatywne skutki stresu? Masz problemy z koncentracją? Sprawdź, co jeść, żeby sobie pomóc.

Jesteśmy przekonani, że poważnych chorób nie da się wyleczyć samą dietą. Wbrew obrazkom motywacyjnym i książkom celebrytek, nikt jeszcze nie wyleczył np. depresji ruchem i czekoladą.
Jeśli masz problemy z sercem i układem krążenia, martwisz się funkcjonowaniem swojego mózgu lub ogólnie stanem zdrowia, przede wszystkim idź do specjalisty i zrób badania. Nic nie zastąpi dobrze dobranych leków, ale to, co jesz, naprawdę ma znaczenie.

Jakie składniki wzmacniają mózg?

Nienasycone kwasy tłuszczowe - na problemy z koncentracją, nadpobudliwością i zniżkami nastroju. Żeby zwiększyć zawartość kwasów nienasyconych w diecie, powinieneś jeść tłuste ryby, tran i oleje roślinne, a także awokado, orzechy i pestki słonecznika.

Węglowodany złożone - żeby sprawniej myśleć. Mózg do działania potrzebuje paliwa w postaci węglowodanów. W zasadzie tlen i węglowodany to najpotrzebniejsze mózgowi substancje. Najlepiej działają węglowodany złożone, rozkładające się dłużej niż cukry proste. Jeśli zjesz batonik, cukier natychmiast przeniknie do krwi i obciąży trzustkę. Taki zastrzyk energii będzie krótkotrwały, a po nim nastąpi senność. Jeśli zaś zjesz makaron, zapewnisz sobie długotrwały i stabilny dopływ energii. Dobrym źródłem węglowodanów złożonych będą np. mąka z pełnego przemiału, ziemniaki, kasze, razowe pieczywo i makarony.

Witaminy z grupy B – żeby wspomóc układ nerwowy. Niedobory witamin z tej grupy mogą powodować nie tylko problemy z koncentracją i pamięcią, ale także bezsenność. Uzupełnianie poziomu witamin z grupy B wspomoże np. razowe pieczywo, otręby, drożdże, soja, nasiona słonecznika, groch, fasola, tuńczyk.

Antyoksydanty – by się ochronić przed demencją. Znajdziesz je np. w truskawkach, jagodach, malinach, arbuzach, cytrusach czy natce pietruszki.

Magnez – na nerwowość i skurcze mięśni. Magnezu możesz szukać w orzechach, migdałach, suszonych owocach i pieczywie z mąki z pełnego przemiału.

Kwas foliowy – żeby dotlenić mózg. Występuje m.in. w szpinaku, jajach i grochu.

Cynk – na poprawę koncentracji. Ten pierwiastek znajdziesz m.in. w pestkach dyni, ostrygach, zarodkach pszennych, migdałach czy zielonym groszku.

Pamiętaj, że mózg nie magazynuje składników odżywczych, musisz więc zadbać o dostarczenie ich w odpowiedniej ilości.

 
Redakcja
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Telepracownik XXI wieku - predysponowane zawody

Pracę na zasadach elastycznych form zatrudnienia można wykonywać w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.

Coaching - co widzisz, gdy patrzysz?

„Tak długo, jak koncentrujesz się na tym, czego nie masz, czego ci brakuje, będziesz nieszczęśliwy” – tak mi w uszach i sercu wybrzmiało.

Olej kokosowy zdrowy

Olej kokosowy. Bezsensowna Eko moda, czy przepis na zdrowie?

Olej kokosowy zyskał ostatnio ogromną popularność. Zwolennicy zdrowego stylu życia są przekonani o jego cudownych właściwościach.

Biznesplan

Nagradzaj swoich pracowników! - systemy motywacyjne

Różnorodność i ilość nagród zależy przede wszystkim od możliwości firmy i od przyjętego przez nią systemu motywowania pracowników.

Rola eventów biznesowych w rozwoju kadry menedżerskiej

Eventy biznesowe są ważnym elementem w rozwoju każdego menedżera. Ich rola jest wręcz trudna do przecenienia.

Elastyczne techniki zarządzania: SCRUM, GTD

Elastyczne techniki zarządzania, to metody pracy uwzględniające konieczność zmienności otoczenia w wyznaczaniu strategii firmy

Mindfulness

Wykorzystanie techniki Mindfulness w życiu i miejscu pracy

Rozwój technologiczny doprowadził do prawdziwego tsunami informacji, które przelewają się każdego dnia przez nasz umysł. Wymusiło to na nas zmiany w...

Czego można się spodziewać na rozmowie o pracę? Sprawdź co radzą...

Jakie są najczęściej popełniane błędy obniżające szansę na zdobycie wymarzonej pracy? Poznaj najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy...