Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 04.06.2019

KW_TAGS

Jak działa dieta ketogeniczna. Kto może ją stosować. Czy jest bezpieczna.

Od co najmniej dwóch lat dieta niskowęglowodanowa święci swoje triumfy, ale niektórzy mogą mieć poczucie lekkiego déjà vu.

Jedzmy tłuszcze

W latach 70-tych XX wieku amerykański kardiolog Atkins uznał, że główną przyczyną otyłości są węglowodany i należy je drastycznie ograniczyć. Pan doktor głosił, że podstawę odżywiania powinny stanowić tłuszcze zwierzęce (mięso, ryby) i oleje roślinne. Taki jadłospis miał lekko zakwaszać krew i wpływać dobroczynnie na organizm. Dieta Atkinsa miała jednak wiele wad – mogła powodować niedobory witamin i minerałów, powodować miażdżycę a nawet udary mózgu.

Jedzmy białka

Jakieś 8-10 lat temu w Polsce była bardzo popularna dieta Dukana, która nakazywała spożywanie dużych ilości białka i ograniczała, chyba nikt nie jest zdziwiony, węglowodany.
Zachwalały ją nawet osoby z wykształceniem medycznym, przynajmniej do czasu, gdy badania nie wykazały szkodliwości stosowania takich zasad dietetycznych. Skutkiem ubocznym stosowania diety Dukana mogą być na przykład poważne problemy z nerkami i przyspieszony rozwój miażdżycy tętnic.

Jednak tłuszcze

I oto jakiś czas później objawia się kolejna dieta niskowęglowodanowa. Czy zasady działania i skutki uboczne diety ketogenicznej są inne?
Pod wpływem opinii zwolenników można uznać, że dieta Keto ma same plusy. Warto jednak posłuchać, co mówią doświadczeni lekarze i dietetycy.

Głodówka bez głodu

Kiedy człowiek pości, jego organizm w pierwszej kolejności spala zapasy cukru (glikogenu) zgromadzone w wątrobie i mięśniach. Następnie spalane jest białko z mięśni, a dopiero na końcu zapasy tłuszczu. Założenia diety ketogenicznej są takie, żeby poprzez drastyczną zmianę diety (na wysokotłuszczową) oszukać organizm i zmusić go do natychmiastowego przejścia do fazy trzeciej, występującej przy głodówkach – spalania tłuszczu.

Węglowodany są potrzebne

Problemem jest tylko fakt, że w normalnych warunkach organizm do spalania tłuszczu potrzebuje także węglowodanów. Gdy brakuje cukrów, organizm spala magazynowane w wątrobie ciała ketonowe (produkt spalania tłuszczów w mitochondriach).
Dieta ketogeniczna nie jest odpowiednia dla wszystkich i może powodować szereg poważnych skutków ubocznych, takich jak podwyższanie poziomu cholesterolu czy przyspieszanie miażdżycy. U osób chorujących na cukrzycę taka dieta może spowodować nawet śpiączkę.

Dieta Keto może być terapią?

Równocześnie badania wykazują, że dieta ketogeniczna pomaga np. w leczeniu drgawek padaczkowych, może także wspomagać leczenie onkologiczne (nowotwory do rozwoju potrzebują węglowodanów).
Dla wielu osób Keto będzie dietą kłopotliwą, mogącą powodować nietolerancje pokarmowe, a także uszkodzenia wątroby, nerek i serca.

Może też stać się ratunkiem w przypadku niektórych schorzeń. Powinna być jednak stosowana pod ścisłą kontrolą lekarską.

 
Redakcja
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ile kosztują i ile trwają najpopularniejsze operacje plastyczne?

Czy zabiegi upiększające to oferta skierowana wyłącznie do bardziej zamożnej części społeczeństwa, czy jednak pozwolić może sobie na nie już prawie każdy?

Coachingu zespołowego warto doświadczyć?

Organizacje poszukują sposobów na zwiększanie swojej efektywności biznesowej. Czy coaching zespołowy może być tutaj użyteczny?

ajprodukt

Źle zaprojektowane biuro: jak kosztowne może być dla firmy?

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko i złe nawyki pracowników są głównymi przyczynami problemów wynikających z siedzącego trybu pracy.

Dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych

Zastanawiałeś się czasem dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych? Skąd bierze się ich siła i determinacja? Bardzo często chodzi o poczucie...

Elastyczne techniki zarządzania: SCRUM, GTD

Elastyczne techniki zarządzania, to metody pracy uwzględniające konieczność zmienności otoczenia w wyznaczaniu strategii firmy

Horoskop bliznesowy 2018

Horoskop biznesowy 2018

W biznesie, może nawet bardziej niż w innych dziedzinach życia bardzo ważna jest jedna rzecz – szczęście, dlaczego mu nie pomóc? Horskop na 2018 rok dla...

Masz ochotę na słodycze? Musisz ich spróbować!

Słodycze są najlepszym towarzyszem jesienno-zimowych wieczorów – podnoszą poziom serotoniny i wprawiają nas w dobry nastrój.

Czy to już wypalenie zawodowe?

Szacuje się, że na wypalenie zawodowe cierpi prawie co czwarty Polak. Jak się objawia. Kogo dotyka najczęściej. Czy można wziąć na nie L4. W pismach...