Dziennik Przedsiebiorcy

Szacuje się, że na wypalenie zawodowe cierpi prawie co czwarty Polak. Jak się objawia. Kogo dotyka najczęściej. Czy można wziąć na nie L4.

W pismach psychologicznych wypalenie zawodowe pojawia się od prawie czterdziestu lat, nie jest to więc problem nowy, ale wyraźnie narastający.

Niedawno wypalenie zawodowe zostało uznane przez WHO za czynnik istotnie wpływający na stan zdrowia. Nie wpisano go na listę chorób (jeszcze?), ale nareszcie przyznano oficjalnie, że problem istnieje. Przyznano też, że jest to stan, który może wymagać interwencji medycznej.

Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. To stan związany z doświadczaniem długotrwałego stresu w miejscu pracy, często związanego z kontaktami interpersonalnymi.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na wypalenie to te, które mają najczęstszy kontakt z ludźmi – lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, sprzedawcy.

WHO jako trzy najważniejsze objawy wypalenia zawodowego wymienia:

  • poczucie wyczerpania i braku energii,
  • wyraźnie zmniejszoną efektywność pracy,
  • negatywny stosunek do wykonywanych obowiązków.

Aby stwierdzić u kogoś wypalenie zawodowe, trzeba potwierdzić występowanie wymienionych objawów w życiu zawodowym. Oczywiście złe samopoczucie wywiera duży wpływ na to jak funkcjonujemy także po pracy, ale jak wskazuje nazwa, wypalenie zawodowe jest związane z wykonywanym zawodem.

Jeśli widzisz u siebie te objawy i jesteś przekonany, że dotyka cię wypalenie, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne choroby, takie jak na przykład depresja.

Jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich pracowników cierpi na wypalenie, zapytaj, jak można mu pomóc. Być może wystarczy krótki urlop, a potem czasowa zmiana obowiązków, by praca przestała być udręką. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto próbować. Z pewnością pracownicy docenią takie działanie, a pracodawca także odniesie korzyści, bo zamiast specjalisty na zwolnieniu, będzie miał w firmie wydajnie pracującą osobę.

W tej chwili lekarz nie może jeszcze wypisać zwolnienia na wypalenie zawodowe, ale warto pamiętać, że długotrwały stres może powodować np. bezsenność, bóle głowy, bóle pleców, a także choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, takie jak częste przeziębienia.
Zaś te, jak najbardziej, mogą stać się przyczyną wypisania L4.

Warto też poradzić się specjalisty, jakie kroki przedsięwziąć, by pracownicy byli jak najmniej narażeni na skutki stresu oraz jak samemu się przed wypaleniem zawodowym obronić.

 
Redakcja
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Dieta ketogeniczna. Z czym to się je?

Jak działa dieta ketogeniczna. Kto może ją stosować. Czy jest bezpieczna. Od co najmniej dwóch lat dieta niskowęglowodanowa święci swoje triumfy, ale...

Siła coachingu. Uwalnianie potencjału do rozwoju

Wielu ludzi chce rozwoju. Osobistego i zawodowego. Poszukując sposobów na jak najskuteczniejsze wsparcie ich w tym procesie, natrafiłam m.in. na coaching.

Mindfulness

Wykorzystanie techniki Mindfulness w życiu i miejscu pracy

Rozwój technologiczny doprowadził do prawdziwego tsunami informacji, które przelewają się każdego dnia przez nasz umysł. Wymusiło to na nas zmiany w...

Dlaczego nie warto robić tatuażu?

Podjęcie decyzji zabiegu tatuażu nie powinno być uwarunkowane przypływem bardzo pozytywnych albo negatywnych emocji.

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem

Jak kształtować nawyki i zarządzać czasem, żeby zrealizować to, o czym marzymy. Tyle planowałam dziś zrobić, a jakoś dzień mi się rozlazł i teraz nie...

Kursy i szkolenia jako formy motywacji pracowników

Choć wydaje się, że to pieniądze dają największą satysfakcję z pracy, a tym samym i motywację do działania, zagłębiając się dalej w temat okazuje się,...

Hotele stawiają na fitness

Propozycje fitness są dziś bardzo rozbudowane i są wraz z ofertą SPA zestawem obowiązkowym dla coraz większej liczby hoteli. 

Wygląd i prezencja biura - jaki ma wpływ na pracownika?

Zastanawiając się nad komfortem pracy zadajemy sobie pytanie - jaki wpływ na pracownika ma wygląd i prezencja biura?