Dziennik Przedsiebiorcy

Szacuje się, że na wypalenie zawodowe cierpi prawie co czwarty Polak. Jak się objawia. Kogo dotyka najczęściej. Czy można wziąć na nie L4.

W pismach psychologicznych wypalenie zawodowe pojawia się od prawie czterdziestu lat, nie jest to więc problem nowy, ale wyraźnie narastający.

Niedawno wypalenie zawodowe zostało uznane przez WHO za czynnik istotnie wpływający na stan zdrowia. Nie wpisano go na listę chorób (jeszcze?), ale nareszcie przyznano oficjalnie, że problem istnieje. Przyznano też, że jest to stan, który może wymagać interwencji medycznej.

Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. To stan związany z doświadczaniem długotrwałego stresu w miejscu pracy, często związanego z kontaktami interpersonalnymi.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na wypalenie to te, które mają najczęstszy kontakt z ludźmi – lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, sprzedawcy.

WHO jako trzy najważniejsze objawy wypalenia zawodowego wymienia:

  • poczucie wyczerpania i braku energii,
  • wyraźnie zmniejszoną efektywność pracy,
  • negatywny stosunek do wykonywanych obowiązków.

Aby stwierdzić u kogoś wypalenie zawodowe, trzeba potwierdzić występowanie wymienionych objawów w życiu zawodowym. Oczywiście złe samopoczucie wywiera duży wpływ na to jak funkcjonujemy także po pracy, ale jak wskazuje nazwa, wypalenie zawodowe jest związane z wykonywanym zawodem.

Jeśli widzisz u siebie te objawy i jesteś przekonany, że dotyka cię wypalenie, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne choroby, takie jak na przykład depresja.

Jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich pracowników cierpi na wypalenie, zapytaj, jak można mu pomóc. Być może wystarczy krótki urlop, a potem czasowa zmiana obowiązków, by praca przestała być udręką. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto próbować. Z pewnością pracownicy docenią takie działanie, a pracodawca także odniesie korzyści, bo zamiast specjalisty na zwolnieniu, będzie miał w firmie wydajnie pracującą osobę.

W tej chwili lekarz nie może jeszcze wypisać zwolnienia na wypalenie zawodowe, ale warto pamiętać, że długotrwały stres może powodować np. bezsenność, bóle głowy, bóle pleców, a także choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, takie jak częste przeziębienia.
Zaś te, jak najbardziej, mogą stać się przyczyną wypisania L4.

Warto też poradzić się specjalisty, jakie kroki przedsięwziąć, by pracownicy byli jak najmniej narażeni na skutki stresu oraz jak samemu się przed wypaleniem zawodowym obronić.

 
Redakcja
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Biznesplan

Sukces na szpilkach - najtrudniejszy pierwszy krok

Jest naprawdę wiele powodów, dla których warto porzucić ciepłą posadę na etacie i zaryzykować, otwierając własny biznes.

Czy siła światła lampy LED mierzona jest tak jak w tradycyjnej...

Czy każda lampa LED jest bezpieczna dla użytkownika? Jakie oznaczenia musi zamieścić producent na opakowaniu? Odpowiedzi znajdziemy w poradniku...

Sklepy internetowe versus tradycyjne – które z nich wolisz?

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Robienie w nich zakupów jest niezwykle wygodne i szybkie, dlatego wciąż zyskuje nowych...

Masz ochotę na słodycze? Musisz ich spróbować!

Słodycze są najlepszym towarzyszem jesienno-zimowych wieczorów – podnoszą poziom serotoniny i wprawiają nas w dobry nastrój.

Gdzie warto odpoczywać? – naturalnie w Manor House SPA!

ikogo nie trzeba przekonywać jak ważny dla naszego samopoczucia jest odpoczynek, regenerujący sen, zdrowa dieta, codzienny ruch i zdrowe, zadbane ciało.

Budowanie zaangażowania pracowników - porady dla managerów

Wiele organizacji poszukuje drogi do jej zwiększenia, wierząc, że jest to dobry kierunek do realizacji strategii biznesowej i budowania lojalności...

Biznesplan

Nagradzaj swoich pracowników! - systemy motywacyjne

Różnorodność i ilość nagród zależy przede wszystkim od możliwości firmy i od przyjętego przez nią systemu motywowania pracowników.

Cytaty motywacyjne - ich znaczenie i wpływ

Coaching rozwoju osobistego – motywujące frazesy okiem psychologa

Wszyscy zetkneliśmy się z motywującymi cytatami, ale co się stanie jeśli psycholog wypowie się na temat ich wartości i ewentualnych zagrożeń?