Dziennik Przedsiebiorcy

Szacuje się, że na wypalenie zawodowe cierpi prawie co czwarty Polak. Jak się objawia. Kogo dotyka najczęściej. Czy można wziąć na nie L4.

W pismach psychologicznych wypalenie zawodowe pojawia się od prawie czterdziestu lat, nie jest to więc problem nowy, ale wyraźnie narastający.

Niedawno wypalenie zawodowe zostało uznane przez WHO za czynnik istotnie wpływający na stan zdrowia. Nie wpisano go na listę chorób (jeszcze?), ale nareszcie przyznano oficjalnie, że problem istnieje. Przyznano też, że jest to stan, który może wymagać interwencji medycznej.

Wypalenie zawodowe to nie tylko zmęczenie. To stan związany z doświadczaniem długotrwałego stresu w miejscu pracy, często związanego z kontaktami interpersonalnymi.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na wypalenie to te, które mają najczęstszy kontakt z ludźmi – lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, sprzedawcy.

WHO jako trzy najważniejsze objawy wypalenia zawodowego wymienia:

  • poczucie wyczerpania i braku energii,
  • wyraźnie zmniejszoną efektywność pracy,
  • negatywny stosunek do wykonywanych obowiązków.

Aby stwierdzić u kogoś wypalenie zawodowe, trzeba potwierdzić występowanie wymienionych objawów w życiu zawodowym. Oczywiście złe samopoczucie wywiera duży wpływ na to jak funkcjonujemy także po pracy, ale jak wskazuje nazwa, wypalenie zawodowe jest związane z wykonywanym zawodem.

Jeśli widzisz u siebie te objawy i jesteś przekonany, że dotyka cię wypalenie, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem i wykluczyć inne choroby, takie jak na przykład depresja.

Jeśli podejrzewasz, że któryś z twoich pracowników cierpi na wypalenie, zapytaj, jak można mu pomóc. Być może wystarczy krótki urlop, a potem czasowa zmiana obowiązków, by praca przestała być udręką. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto próbować. Z pewnością pracownicy docenią takie działanie, a pracodawca także odniesie korzyści, bo zamiast specjalisty na zwolnieniu, będzie miał w firmie wydajnie pracującą osobę.

W tej chwili lekarz nie może jeszcze wypisać zwolnienia na wypalenie zawodowe, ale warto pamiętać, że długotrwały stres może powodować np. bezsenność, bóle głowy, bóle pleców, a także choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, takie jak częste przeziębienia.
Zaś te, jak najbardziej, mogą stać się przyczyną wypisania L4.

Warto też poradzić się specjalisty, jakie kroki przedsięwziąć, by pracownicy byli jak najmniej narażeni na skutki stresu oraz jak samemu się przed wypaleniem zawodowym obronić.

 
Redakcja
Dziennik Przedsiębiorcy
www.dziennikprzedsiebiorcy.pl

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Po jakich studiach znajdziesz pracę?

Żadne studia nie dają stuprocentowej gwarancji na znalezienie pracy. Ukończenie niektórych kierunków może jednak znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo...

Czy siła światła lampy LED mierzona jest tak jak w tradycyjnej...

Czy każda lampa LED jest bezpieczna dla użytkownika? Jakie oznaczenia musi zamieścić producent na opakowaniu? Odpowiedzi znajdziemy w poradniku...

Celiakia - czym jest, jak się objawia i jak leczyć, kilka...

Dieta bezglutenowa, dla jednych moda, jak mleko sojowe do dużego late, dla innych jedyny sposób na "normalne" funkcjonowanie.

Porażka - uczucie niechciane, czy słusznie?

Każdy przedsiębiorca jej doświadcza, warto zadać sobie pytanie, czy uczucie to musi być destrukcyjną siłą, która zniechęca do dalszej drogi?

Siła Luksusu - o hotelu dla wymagających opowiada Dominika Krysztow

Hotel Czarny Potok Resort & SPA w Krynicy-Zdroju jest nowym hotelem – bo oddany do użytku został w 2012 roku

Wypalony potencjał - kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Wzrastające zdenerwowanie, wywołane nawet drobnymi sprawami, ciągłe uczucie zmęczenia, niechęć do przebywania z ludźmi to pierwsze sygnały wypalenia...

Catering dietetyczny – wady i zalety

Co więcej, specjalistyczna dieta zalecana jest przecież nierzadko osobom, które borykają się z różnymi rodzajami chorób. Do tych zaliczyć można nie...

Jak poprawić swoją atrakcyjność interpersonalną i zwiększyć szanse...

Czy bycie atrakcyjnym jest najważniejsze? Co zwiększy nasze szanse na pozytywne załatwienie każdej sprawy? Jak poprawić swoją atrakcyjność...