Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 19.03.2019

KW_TAGS

Mindfulness

Rozwój technologiczny doprowadził do prawdziwego tsunami informacji, które przelewają się każdego dnia przez nasz umysł. Wymusiło to na nas zmiany w sposobie postrzegania rzeczywistości. Takie zjawisko jak choćby multiscreening, czyli korzystanie z dwóch różnych nośników informacji na raz (oglądając telewizor używamy jednocześnie telefonu komórkowego) jest jednym z przykładów w jaki rozpraszamy swoją uwagę każdego dnia. Problemy związane ze zbyt dużą ilością informacji są coraz bardziej odczuwalne. Rozmawiając z drugą osobą, myślami uciekamy od rozmowy i przypominamy sobie o zaległych obowiązkach domowych, przeskakujemy z jednego okna przeglądarki na drugie, od jednego maila na kolejny, co chwilę przypominając sobie o zaległej korespondencji lub zadaniu.

Z jednej strony, możemy powiedzieć - są to przykłady z dnia codziennego, mamy dużo obowiązków i ograniczony czas na ich wykonanie, ale z drugiej strony, warto zadać sobie pytanie – czy tak powinniśmy funkcjonować, czy nie jesteśmy już zmęczeni?

Coraz więcej publikacji wychwala maindfulness i przedstawia zyski jakie niesie wprowadzenie tej techniki w codziennym życiu oraz w miejscu pracy. Najwięksi giganci, tacy jak Google, Apple czy nawet słynny uniwersytet w Harvardzie inwestują w techniki mindfulness.

Jakie korzyści niesie za sobą technika Mindfulness?

Sama technika wpływa na wiele czynników, głównymi są naturalnie dobre samopoczucie, koncentracja, wydajność oraz jakość relacji. Zmiany zauważalne są zarówno na pojedynczych płaszczyznach (relacji, projektu, zadania) jak i w ujęciu bardziej globalnym.

Co właściwie oznacza lub czym jest Mindfulness?

Najprościej ujmując, jest to technika pozwalająca na „bycie tu i teraz”, bycie obecnym i skupionym na konkretnie wykonywanej czynności i poświęcanie jej całej swojej uwagi.

Świadome uczestnictwo w danym wydarzeniu nie tylko zwiększa naszą kreatywność czy zaangażowanie, ale pozwala nam też w odmienny sposób doświadczać sytuacji w której jesteśmy.

Przykładem może być tutaj oglądanie filmów. Oglądanie filmu na domowej kanapie przerywane blokami reklamowymi, telefonem od znajomego czy praniem, które przypomnieliśmy sobie że powinniśmy wstawić, jest zupełnie innym doświadczeniem, niż oglądanie filmu w kinie, gdzie zamknięci w ciemnym pomieszczeniu, bez bodźców zewnętrznych z wyłączonym telefonem jesteśmy skupieni na obrazie i otaczającym nas dźwięku.

Maindfulness - więcej niż koncentracja

Firmy od lat szukają sposobu na poprawę wydajności pracy, wdrażają systemy zarządzania projektami, zatrudniają Project Managerów, wprowadzają techniki pracy jak np.: Agile lub model kaskadowy (Waterfall), dostosowują godziny pracy, tworząc przerwy na regenerację itp. Wszystkie te działania mają na celu poprawę efektywności poprzez wymuszenie pewnego zachowania: odpoczynku, kolejności pracy, czasu pracy. Mindfulness jest pewnego rodzaju dopełnieniem tych działania. Nie narzuca momentu czy trybu pracy, a jedynie pozwala na odpowiednie skupienie, koncentrację, zaangażowanie w wykonane czynności.

Pozytywne zmiany dotyczą zarówno pracowników, jak i managerów wykorzystujących techniki mindfulness. Podwładni, zdecydowanie lepiej oceniają swoich przełożonych, którzy korzystają z tych technik. Relację tworzone w miejscu pracy są silniejsze, pracownicy czują się bardziej doceniani, stres związany z zadaniami jest zredukowany, za to zwiększone jest poczucie przynależności do zespołu.

Korzyści wynikające z umiejętności „bycia tu i teraz” w miejscu pracy są oczywiste i najłatwiejsze do wymienienia, ale technika mindfulness to też sposób na redukcję stresu, zwiększenie zdolności zapamiętywania, czy zmniejszenie poziomu frustracji, złości a nawet agresji. Badania dowodzą, że osoby stosujące techniki mindfulness są mniej podatne na niezdrowe używki jak palenie papierosów, odżywiają się bardziej świadomie więc częściej rezygnują z posiłków w fast food-ach, są również mnie podatne na hazard.

Początkiem pracy nad techniką mindfulness jest medytacja, kontrola oddechu oraz umiejętność doświadczania siebie samego. Porzucenie gonitwy myśli o tym co było i o tym co będzie, skupienie się na tym co jest, tu i teraz, na tym co teraz jest ważne i co jest w zasięgu naszych możliwości.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Biznesplan

Nagradzaj swoich pracowników! - systemy motywacyjne

Różnorodność i ilość nagród zależy przede wszystkim od możliwości firmy i od przyjętego przez nią systemu motywowania pracowników.

Siła coachingu. Uwalnianie potencjału do rozwoju

Wielu ludzi chce rozwoju. Osobistego i zawodowego. Poszukując sposobów na jak najskuteczniejsze wsparcie ich w tym procesie, natrafiłam m.in. na coaching.

Ucieczka z korporacji – najlepszy sposób na frustrację w pracy?

Praca w korporacji często rodzi różnego rodzaju negatywne emocje. Czy można znaleźć na nie dobre rozwiązanie?

MBA - inwestycja długoterminowa, ale opłacalna dla managera

Studia Master of Business Administration to jedne z najbardziej zaawansowanych i prestiżowych studiów w dziedzinie zarządzania.

Budowa własnego domu, pogodzenie własnych potrzeb z ekologią

Dzięki wielu dostępnym na rynku technologiom budowy domów jesteśmy w stanie stworzyć dom ciepły i jednocześnie energooszczędny.

Elastyczne techniki zarządzania: SCRUM, GTD

Elastyczne techniki zarządzania, to metody pracy uwzględniające konieczność zmienności otoczenia w wyznaczaniu strategii firmy

Dni wolne od pracy w 2017 roku

W 2017 roku wypada 13 dni wolnych od pracy ustawowo. Sprawdź, który dzień pracodawca musi oddać pracownikowi w innym terminie.

Dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych

Zastanawiałeś się czasem dlaczego niektórzy ludzie są skuteczniejsi od innych? Skąd bierze się ich siła i determinacja? Bardzo często chodzi o poczucie...