Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 01.06.2018

KW_TAGS

Wniosek o dotacje z UP

Jeśli ubiegasz się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to pewnie zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek z urzędu pracy?
Choć ilość zagadnień może przerażać, to tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Nasz praktyczny poradnik przeprowadzi Cię krok po kroku przez wniosek o dotację z UP Warszawa.

Doświadczenie i kwalifikacje we wniosku o dotację UP Warszawa

To ważny punkt, ponieważ dla UP Warszawa kluczowe znaczenie ma zgodność Twojego wykształcenia i doświadczenia z planowaną działalnością. Im wyższa zgodność, tym większa pewność otrzymania dotacji na otwarcie firmy.

Dlatego dokładnie opisujesz swoją ścieżkę zawodową. Możesz wymienić zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy oraz osiągnięte sukcesy (np. zwiększenie sprzedaży o 10%, zmniejszenie ilości reklamacji o 5% etc.).

Dobrze jest również wskazać ukończone szkolenia i ich przydatność w planowanej działalności gospodarczej. Np. jeśli ukończyłeś szkolenie ze sprzedaży, to umiesz skutecznie pozyskiwać klientów, prowadzić negocjacje handlowe.

Wymień również swoje kompetencje „miękkie”. W biznesie przydatne mogą być umiejętności budowania relacji, nawiązywania znajomości, dążenie do kompromisu, umiejętność słuchania, umiejętność zarządzania etc.

Opis projektu

We wniosku o dotację z UP Warszawa szczegółowo opisz swój pomysł na biznes. Czym chcesz się zająć, jakie usługi lub produkty sprzedawać. W tym punkcie możesz wspomnieć, do kogo kierujesz swoją ofertę. Opis musi być dokładny i zrozumiały dla osoby oceniającej Twój wniosek o dotację na założenie firmy. Zastanów się, jak przebiega proces świadczenia usług, jakie są poszczególne etapy realizacji zlecenia.

Pomyśl również o kierunkach rozwoju firmy i celach, które chcesz osiągnąć. Podziel je na cele krótko, średnio i długoterminowe. Zastanów się również, kiedy masz do czynienia z sezonowością i jak poradzisz sobie w okresie gorszej sprzedaży.

Opis rynku

We wniosku o dotację UP Warszawa musisz dokładnie scharakteryzować rynek, na którym planujesz działać. Dotyczy to zarówno Twojej konkurencji, jak również potencjalnych klientów.

We wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP Warszawa opisujesz 3 wybranych konkurentów. Możesz wymienić ich słabe oraz mocne strony, a także wykazać swoje przewagi. Napisać, kto jest liderem rynku, z czego wynika jego przewaga. Konkurencję możesz porównać w konkretnych aspektach (np. jakość obsługi, ceny, reklama) i na tym tle wykazać, w czym będziesz lepszy.

Klientów dokładnie scharakteryzuj, biorąc pod uwagę następujące kryteria:

  • wiek,
  • płeć,
  • wykształcenie,
  • zarobki,
  • miejsce zamieszkania.

Zastanów się również, jakie potrzeby i oczekiwania mają potencjalni nabywcy. Warto również posłużyć się dostępnymi analizami lub badaniami, a najlepiej przeprowadzić własne.

Przemyśl również kwestię marketingu. W jaki sposób będziesz się reklamował? Czy będzie to reklama online i offline, czy będziesz promował się tylko i wyłącznie w Internecie. Musisz wymieć i pokrótce opisać narzędzia, które wykorzystasz do reklamy swojej firmy.

We wniosku o dotację z UP Warszawa możesz uwzględnić następujące formy reklamy: strona www, social media, ogłoszenia, banery, marketing szeptany. Ważne jest to, aby narzędzia marketingowe były dobrane do profilu Twojego działania i konkretnej grupy odbiorców.

Motywacja i źródło pomysłu

Opisz, skąd pomysł na taką, a nie inną działalność. Może narodził się z obserwacji konkurencji i chęci ulepszenia oferowanych już usług lub produktów. A może wynika z Twojej pasji, którą chcesz przekuć na biznes i zacząć zarabiać. Być może pracowałeś na etacie, masz duże doświadczenie i chcesz przejść na swoje. Każde rozwiązanie jest dobre, musi być tylko odpowiednio uzasadnione. 

Motywacja także jest istotnym punktem we wniosku o dotację z UP Warszawa. Musisz dokładnie napisać, co Cię motywuje i napędza do działania. Czy jest to chęć samostanowienia i realizacji własnych pomysłów i projektów. Może nie jesteś w stanie znaleźć pracy etatowej, bo masz małe dziecko lub jesteś osobą doświadczoną, której pracodawcy niechętnie oferują stałe zatrudnienie?

Załącznik 1- podjęte działania przygotowawcze

Tu dokładnie charakteryzujesz wszystkie działania, które podjąłeś przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. To ważne i jest wysoko oceniane przez warszawski urząd pracy, ponieważ pokazuje Twoje przygotowanie i determinację do założenia własnej firmy. 

Osoby proaktywne, chętne do działania są milej widziane i lepiej oceniane. Zatem w tym punkcie możesz napisać o tym, że pozyskałeś już pierwszych klientów lub masz podpisane umowy z dostawcami. Możesz również wspomnieć o tym, że przygotowałeś materiały reklamowe, zrobiłeś badania rynku, pozyskałeś lokal, samochód lub znalazłeś pracowników do Twojej firmy.

Dodatkowo ważne jest także to, abyś opisał kolejne działania, które podejmiesz już po otrzymaniu dotacji z UP Warszawa. Może to być m.in. założenie firmy, wydatkowanie przyznanych środków, wdrożenie działań reklamowych.

Załącznik 2- analiza SWOT

To ważny załącznik i musisz go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby nie mylić mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń.

Mocne i słabe strony są wewnętrzne i dotyczą bezpośrednio Ciebie. Przykładowe mocne strony to m.in. wiedza, kontakty biznesowe, doświadczenie, znajomość języków obcych, prawo jazdy, posiadany samochód etc. Zatem są to wszystkie Twoje zasoby, które chcesz wykorzystać w ramach planowanej działalności.

Z kolei słabe strony to wszelkie Twoje braki i deficyty. Mogą nimi być np. brak wystarczających środków własnych, brak lokalu, brak renomy na rynku.
Natomiast szanse i zagrożenia są czynnikami zewnętrznymi. Szanse to możliwości i okazje, które stwarza rynek. Szansą może być m.in. uzyskanie dotacji na dalszy rozwój firmy z innych programów, starzenie się społeczeństwa.

Zagrożeniem są wszelkie bariery i przeszkody w postaci np. rozwoju konkurencji, załamania rynku, zmian przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Załącznik 3- część finansowa

Analiza finansowa przeprowadzona we wniosku o dotację z UP Warszawa musi być realna, oparta na konkretnych danych. Nie możesz założyć, że będziesz zarabiał kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, bo nikt w to nie uwierzy. 

Opracuj rzetelnie swoje przychody oraz koszty. Najlepiej robiąc to w oparciu o asortyment, który chcesz sprzedawać.

Czyli ilość danych usług x liczba klientów miesięcznie x cena jednostkowa usługi. Np. zakładasz kwiaciarnię. Będziesz sprzedawać bukiety w cenie 100 zł/szt. Zatem możesz przyjąć, że miesięcznie sprzedasz 15 bukietów x 100 zł= 1500 zł. Analogicznie postępuj z pozostałym asortymentem.

Załącznik 4- zakupy z dotacji 

Przygotowując listę zakupów do wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej z UP Warszawa. Musisz przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim zwróć uwagę na progi procentowe. Chodzi o to, że na poszczególne kategorie wydatków musisz przeznaczyć określony procent wnioskowanej kwoty. 

W UP Warszawa wygląda to w następujący sposób:

  • powyżej 50% wnioskowanej kwoty na sprzęt,
  • do 50% wnioskowanej kwoty na zatowarowanie,
  • 20% wnioskowanych środków na adaptację lokalu,
  • 30% wnioskowanej kwoty na reklamę,
  • 10% na poradnictwo prawne, doradztwo i konsultacje.

Jeżeli wydatkujesz więcej niż możesz w danej kategorii, to Twój wniosek o dotację z UP Warszawa zostanie odrzucony. 

Drugą istotną kwestią jest to, aby kupować nowy sprzęt. Natomiast wydatki, których dokonujesz poza granicami kraju. Musisz udokumentować fakturami lub rachunkami przetłumaczonymi na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Podsumowanie

Ta instrukcja powinna pomóc Ci wypełnić wniosek o dotację z UP Warszawa. Istotne jest, abyś dokładnie i szczegółowo uzupełniał poszczególne punkty. Pisz jasno, zrozumiale i konkretnie. Pamiętaj o tym, że musisz zmieścić się na 30 stronach. 

Jeżeli zastosujesz się do powyższych rad, Twój wniosek o dotację z PUP ma dużą szansę na uzyskanie dofinansowania.

 
Kancelaria Rozwoju Biznesowego
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 605 283 041.

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

ksiegowosc-online

Księgowość online – o co pytać przed podpisaniem umowy?

Rosnąca popularność usług zdalnej księgowości, a także płynąca z nich wygoda i oszczędność sprawiają, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw,...

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - czym jest i w jak sposób banki ją ustalają?

Osoby, które starały się o kredyt w banku doskonale wiedzą, iż nie jest to takie proste. Poznanie sposobu analizy danych może przedsiębiorcy bardzo pomóc

bank-vs-msp

Kredyty dla firm, nierówna walka - BANK VS. MŚP

Dynamika przyrostu kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych w bankach spada wyraźnie już od 7 lat, spadki od 2012 roku są już tylko wynikiem polityki...

PSD2 i Open Banking

Dyrektywa PSD2 zmieni oblicze sektora finansowego w Polsce

Raport KPMG w Polsce i Związku Banków Polskich pt. „PSD2 i Open Banking. Rewolucja czy ewolucja?”

Finansowanie przedsiębiorczości – wsparcie absolwentów

20 mln zł przeznaczył rząd na pilotażowy program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” ...

bizoncapital

Platforma pożyczkowa szansą dla firm zaniedbanych przez banki?

Okresowe lub stałe problemy z płynnością to smutna codzienność większości polskich przedsiębiorstw. Prawie co drugi przedsiębiorca w kraju jest bez...

Finansowanie z PUP dla nowych firm

Ile kosztuje wniosek o dotację na firmę z urzędu pracy?

Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą i chciałbyś uzyskać dofinansowanie na start. To pewnie interesuje Cię kwestia kosztów związanych...

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.