Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.04.2018

KW_TAGS

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja kredytów uznawana jest za wyjątkowe ułatwienie dla osób, które posiadają kilka pożyczek i mają problem z ich regularnym spłacaniem. Czy jednak takie rozwiązanie jest zawsze korzystne? Zobaczmy, czym jest kredyt konsolidacyjny i na co uważać, decydując się na niego!

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego stanowi świetny sposób na odzyskanie wcześniejszej płynności finansowej w sytuacji, gdy mamy na koncie kilka pożyczek i nie radzimy sobie z ich spłatą. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to specyficzny rodzaj kredytu, z którego pozyskamy środki na bardzo konkretny cel: na spłatę poprzednich zobowiązań wobec banków czy innych wierzycieli. Nie jest to zatem kredyt, w przypadku którego pożyczone od banku pieniądze wpływają na nasze konto – kredytodawca samodzielnie przelewa środki na konta naszych wierzycieli. My z kolei musimy spłacać comiesięczne raty tylko jednemu kredytodawcy, co jest znacznie prostsze.

Po taką opcję warto sięgnąć w sytuacji, gdy ciąży na nas kilka zobowiązań – kredyt hipoteczny, debet na karcie, kredyt gotówkowy czy też raty za nowy samochód.

Decydując się na konsolidację kredytów, nie musimy pamiętać o terminach spłaty poszczególnych rat – bank zrobi to za nas.

Co więcej, raty płacone za kredyt konsolidacyjny będą zazwyczaj nieco niższe niż w przypadku pojedynczej spłaty wszystkich zadłużeń – nasze zobowiązania staną się zatem mniej uciążliwe.

Zastrzyk-gotowki-kredyt

Jakie rodzaje konsolidacji wyróżniamy?

Szukając korzystnych ofert konsolidacji kredytu, możemy natrafić na ich dwa rodzaje:

  • kredyty konsolidacyjne hipoteczne – przyznaje się je w przypadków kredytów na większe sumy i z dłuższym okresem płatności. Niewątpliwą korzyścią jest tu mniejsze oprocentowanie. Konieczne jest jednak zabezpieczenie takiego kredytu hipoteką naszej nieruchomości;
  • kredyty konsolidacyjne gotówkowe – otrzymamy je na krótszy czas i na mniejszą sumę pieniędzy. Oprocentowanie będzie co prawda wyższe niż w przypadku poprzedniego rodzaju kredytu, jednak bank nie będzie od nas żądać żadnego zabezpieczenia.

Kredyt konsolidacyjny – czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

Jeśli myślimy, że kredyt konsolidacyjny jest korzystny tylko dla nas, a nie dla banku, jesteśmy w błędzie. Bank osiąga z tego tytułu sporo korzyści, jednak są one nieco odwleczone w czasie. Obniżenie comiesięcznych rat kredytu nie wiąże się w końcu z rzeczywistą obniżką oprocentowania wziętych wcześniej pożyczek – wpływa na to wydłużenie okresu kredytowania. Spłacamy więc dokładnie tyle samo pieniędzy co w przypadku kilku nieskonsolidowanych zadłużeń, lecz w dłuższym czasie. Nie można też zapominać o tym, że bank pobiera zwykle dość sporą prowizję za udzielenie nam zgody na skonsolidowanie kredytów.

dodatkowa-gotowka

Czy w takiej sytuacji warto decydować się na konsolidację kredytu? Jest to sposób na chwilową poprawę stanu finansowego i na wyjście ze spirali długów. Mniejsze raty wpływają również na nasze samopoczucie – wydaje nam się, jakby zadłużenie było mniejsze, a jego spłacenie nie obciążało portfela w tak dużym stopniu.

logo-totalmoney
Totalmoney.pl
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
- porównanie kredytów

Komentarze  

Jan
@ Jan 09.05.2018 23:09
Są osoby, dla których konsolidacja będzie jedynym wyjście na prostą. Co z tego że płacisz dłużej, jeśli płacisz mniej i możesz "normalnie" funkcjonować. Ogólnie z kredytami jest tak, że jak się zacznie, to bardzo trudno skończyć. To chyba rodzaj legalnego hazardu :)

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – wybawienie czy kolejna pułapka?

Konsolidacja kredytów uznawana jest za wyjątkowe ułatwienie dla osób, które posiadają kilka pożyczek i mają problem z ich regularnym spłacaniem. Czy...

Zmiana dostawcy prądu

4 powody, dla których warto zmienić sprzedawcę prądu w firmie

Zastanawiasz się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, jednak nie jesteś przekonany, czy naprawdę warto decydować się na ten krok?

flaga-unii-europejskiej

Szlakiem Funduszy Europejskich… [część 2]

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło ponad 11 lat. Czy był to okres dobrze wykorzystanych szans na rozwój, czy czas zmarnowanych szans i...

Wydatki finansowane z dotacji z powiatowego urzędu pracy

Na samodzielne sfinansowanie stać niewielu przedsiębiorców, powiatowe urzędy pracy, oferujące przyszłym biznesmenom dotacje. Czy warto?

Obniżenie kosztów w firmie

8 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej firmy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że firma może generować duże koszty. Wydatki na biuro, samochód, reklamę, sprzęt.

obligacje-dla-poczatkujacych

Akcje i obligacje - papiery wartościowe dla początkujących

Akcje, obligacje - papiery wartościowe, co to takiego? Przeczytaj definicję ważnych pojęć z objaśnieniem zanim zaczniesz inwestować

nieruchomosci - inwestycja

Kapitał bezpiecznie procentuje w nieruchomościach

Nieruchomości, poza złotem, są jedną z najbardziej bezpiecznych inwestycji. Nie tracą na wartości, a nawet gdy przychodzą spadki cen

Zakaz handlu w nidziele

Wpływ zakazu handlu w niedziele na branże wspierające handel

Następstwa zakazu handlu w niedzielę odbiją się na większości inwestorów polskich i zagranicznych działających w Polsce.