Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.04.2018

KW_TAGS

Kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja kredytów uznawana jest za wyjątkowe ułatwienie dla osób, które posiadają kilka pożyczek i mają problem z ich regularnym spłacaniem. Czy jednak takie rozwiązanie jest zawsze korzystne? Zobaczmy, czym jest kredyt konsolidacyjny i na co uważać, decydując się na niego!

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego stanowi świetny sposób na odzyskanie wcześniejszej płynności finansowej w sytuacji, gdy mamy na koncie kilka pożyczek i nie radzimy sobie z ich spłatą. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to specyficzny rodzaj kredytu, z którego pozyskamy środki na bardzo konkretny cel: na spłatę poprzednich zobowiązań wobec banków czy innych wierzycieli. Nie jest to zatem kredyt, w przypadku którego pożyczone od banku pieniądze wpływają na nasze konto – kredytodawca samodzielnie przelewa środki na konta naszych wierzycieli. My z kolei musimy spłacać comiesięczne raty tylko jednemu kredytodawcy, co jest znacznie prostsze.

Po taką opcję warto sięgnąć w sytuacji, gdy ciąży na nas kilka zobowiązań – kredyt hipoteczny, debet na karcie, kredyt gotówkowy czy też raty za nowy samochód.

Decydując się na konsolidację kredytów, nie musimy pamiętać o terminach spłaty poszczególnych rat – bank zrobi to za nas.

Co więcej, raty płacone za kredyt konsolidacyjny będą zazwyczaj nieco niższe niż w przypadku pojedynczej spłaty wszystkich zadłużeń – nasze zobowiązania staną się zatem mniej uciążliwe.

Zastrzyk-gotowki-kredyt

Jakie rodzaje konsolidacji wyróżniamy?

Szukając korzystnych ofert konsolidacji kredytu, możemy natrafić na ich dwa rodzaje:

  • kredyty konsolidacyjne hipoteczne – przyznaje się je w przypadków kredytów na większe sumy i z dłuższym okresem płatności. Niewątpliwą korzyścią jest tu mniejsze oprocentowanie. Konieczne jest jednak zabezpieczenie takiego kredytu hipoteką naszej nieruchomości;
  • kredyty konsolidacyjne gotówkowe – otrzymamy je na krótszy czas i na mniejszą sumę pieniędzy. Oprocentowanie będzie co prawda wyższe niż w przypadku poprzedniego rodzaju kredytu, jednak bank nie będzie od nas żądać żadnego zabezpieczenia.

Kredyt konsolidacyjny – czy to aby na pewno dobre rozwiązanie?

Jeśli myślimy, że kredyt konsolidacyjny jest korzystny tylko dla nas, a nie dla banku, jesteśmy w błędzie. Bank osiąga z tego tytułu sporo korzyści, jednak są one nieco odwleczone w czasie. Obniżenie comiesięcznych rat kredytu nie wiąże się w końcu z rzeczywistą obniżką oprocentowania wziętych wcześniej pożyczek – wpływa na to wydłużenie okresu kredytowania. Spłacamy więc dokładnie tyle samo pieniędzy co w przypadku kilku nieskonsolidowanych zadłużeń, lecz w dłuższym czasie. Nie można też zapominać o tym, że bank pobiera zwykle dość sporą prowizję za udzielenie nam zgody na skonsolidowanie kredytów.

dodatkowa-gotowka

Czy w takiej sytuacji warto decydować się na konsolidację kredytu? Jest to sposób na chwilową poprawę stanu finansowego i na wyjście ze spirali długów. Mniejsze raty wpływają również na nasze samopoczucie – wydaje nam się, jakby zadłużenie było mniejsze, a jego spłacenie nie obciążało portfela w tak dużym stopniu.

logo-totalmoney
Totalmoney.pl
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy
- porównanie kredytów

Komentarze  

Jan
@ Jan 09.05.2018 23:09
Są osoby, dla których konsolidacja będzie jedynym wyjście na prostą. Co z tego że płacisz dłużej, jeśli płacisz mniej i możesz "normalnie" funkcjonować. Ogólnie z kredytami jest tak, że jak się zacznie, to bardzo trudno skończyć. To chyba rodzaj legalnego hazardu :)

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

odsetki-od-kredytu-kalkulator

Jak rozliczać raty i odsetki od kredytu firmowego?

Przedsiębiorcy mogą zaciągnąć kredyt na różne cele, ale jakie ma to konsekwencje i jakie niesie to konsekwencje podatkowe?

condohotel - osiedle

Condo - niedoceniana inwestycja, dlaczego warto?

Sprawdź, czy pomysł wspólnego kupienia hotelu może być opłacalny, czy wiesz czym jest system condo (aparthotele) i na jakich zasadach działają?

Gwarancje de minimis rozszerzone na inwestycje i rozwój

Warunki nowych gwarancji w programie wspierania przedsiębiorczości...

Jak oddłużyć przedsiębiorstwo

Nie stać Cię na spłatę kredytu firmowego? Otrzymałeś nakaz zapłaty?...

Kredyt bankowy to jedno z najchętniej wykorzystywanych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Sięgamy po nie w momencie zakładania działalności,...

Wniosek o dotacje z UP

Jak wypełnić wniosek o dotację z UP Warszawa?

Jeśli ubiegasz się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to pewnie zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek z urzędu pracy?

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.

obligacje-dla-poczatkujacych

Akcje i obligacje - papiery wartościowe dla początkujących

Akcje, obligacje - papiery wartościowe, co to takiego? Przeczytaj definicję ważnych pojęć z objaśnieniem zanim zaczniesz inwestować

windykacja

Windykacja na własną rękę wciąż opłacalna?

Już prawie co czwarta polska firma nie otrzymuje na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – alarmuje w raporcie Krajowy Rejestr długów.