Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 02.12.2017

KW_TAGS

Finansowanie firmy

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy. Sytuacja taka, choć banalna, spotykana jest naprawdę często. Zbyt często. Czy problem tego rodzaju można przeskoczyć? Jak najbardziej. I istnieje na to co najmniej kilka sposobów.

Inkubatory i fundusze inwestycyujne

Młode, innowacyjne firmy, które mają ciekawe pomysły na swój rozwój, a jednocześnie brak im na to odpowiednich środków, mogą spróbować negocjacji z inkubatorami przedsiębiorczości lub z funduszami venture capital. Wiele z nich stale poszukuje innowacyjnych biznesów, żeby w zamian za spory zastrzyk finansowy uzyskać prawo do udziału w zyskach.

Warto zaznaczyć, że na to rozwiązanie mogą liczyć tylko te przedsiębiorstwa, które mają naprawdę dobry pomysł na swój rozwój lub których produkt wydaje się na tyle nowatorski, że z punktu widzenia inwestora ryzyko jest w pełni rekompensowane przez potencjalne korzyści. Dodatkowo należy brać pod uwagę również i to, że rozmowy z inwestorami zazwyczaj trwają długo i rzadko kiedy udają się za pierwszym razem – często trzeba spotkać się z przedstawicielami kilku różnych funduszy i inkubatorów, a udział w zyskach, jakiego oczekują, zazwyczaj jest bardzo wysoki.

Fundusze unijne

Dobrym źródłem dofinansowania dla firm są środki pochodzące z funduszy europejskich. Jest ich całkiem sporo i pozwalają na uzyskanie całkiem niezłej płynności finansowej. Trzeba jednak pamiętać, że wiele nich jest związanych z konkretnymi dziedzinami (na przykład edukacją, energetyką, czy ochroną środowiska).

Choć fundusze unijne wydają się dobrym źródłem pozyskania pieniędzy, mają wiele wad. Przede wszystkim aby je uzyskać trzeba spełnić szereg wymogów. Co więcej, firm ubiegających się o dotacje jest sporo, a ilość środków jest ograniczona. Co za tym idzie, może się okazać, że po odczekaniu na wydanie decyzji i tak będzie ona negatywna. Z kolei w przypadku decyzji pozytywnej trzeba się liczyć z koniecznością trzymania się wymogów narzuconych w ramach dotacji. W praktyce oznacza to wiele ograniczeń i sporo formalności – a to nie sprzyja swobodnemu prowadzeniu biznesu.

Pożyczka dla firm

Innym rozwiązaniem jest uzyskanie pożyczki dla firm. W tym przypadku uzyskane środki trzeba będzie zwrócić, ale z drugiej strony zachowujesz pełną swobodę podejmowanych decyzji biznesowych – nieograniczoną ani przez regulamin dotacji, ani przez naciski inwestorów. Nie musisz też nikomu raportować tego, co się dzieje w Twojej firmie.

Samo ubieganie się o środki zajmuje też mniej czasu, choć nadal wiąże się z formalnościami. Jednak i na tym polu można sobie ułatwić życie, przykładowo pożyczka ratalna dla twojej firmy od Monedo Now udzielana jest stosunkowo szybko, dzięki faktowi, że przy wydawaniu decyzji wykorzystywane są mechanizmy Big Data – znacznie redukujące potrzebę „ręcznego” analizowania licznych dokumentów przez osoby odpowiedzialne za wydanie zgody na udzielenie pożyczki i określenie jej maksymalnej wysokości.

 
Materiał powstał przy współpracy z Monedo Now

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Małe firmy mają sposób na dłużników - coroczna kampania KRD

Krajowy Rejestr Długów z kampanią Wiosennego Sprzątania Długów. W poprzednich edycjach WWSD udział wzięło 45 201 firm i aż 459 034 dłużników

platnosc karta

Dodatkowe usługi oferowane przez operatorów na rzecz akceptanta

Operatorzy płatności bezgotówkowych oferują szereg usług związanych z lepszym dostosowaniem oferty do Twojej działalności. Mogą się one wiązać z...

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

Skąd przedsiębiorcy biorą pieniądze na założenie firmy?

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.

konto fimowe vs prywatne

Konto firmowe, a konto prywatne - co je różni?

W większości przypadków konto firmowe nie będzie Ci potrzebne, nie zmienia to jednak faktu, że może być niezbędnym narzędziem

Fintech-Finiata

Finiata najszybciej rozwijającym się fintechem w Polsce

Mikrofaktoring okazał się niezwykle przydatną usługą dla polskich przedsiębiorców. Na platformie Finiaty jest już 7000 klientów, z czego aż 70% to stali...

Zmiana dostawcy prądu

4 powody, dla których warto zmienić sprzedawcę prądu w firmie

Zastanawiasz się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, jednak nie jesteś przekonany, czy naprawdę warto decydować się na ten krok?

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.