Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 02.12.2017

KW_TAGS

Finansowanie firmy

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy. Sytuacja taka, choć banalna, spotykana jest naprawdę często. Zbyt często. Czy problem tego rodzaju można przeskoczyć? Jak najbardziej. I istnieje na to co najmniej kilka sposobów.

Inkubatory i fundusze inwestycyujne

Młode, innowacyjne firmy, które mają ciekawe pomysły na swój rozwój, a jednocześnie brak im na to odpowiednich środków, mogą spróbować negocjacji z inkubatorami przedsiębiorczości lub z funduszami venture capital. Wiele z nich stale poszukuje innowacyjnych biznesów, żeby w zamian za spory zastrzyk finansowy uzyskać prawo do udziału w zyskach.

Warto zaznaczyć, że na to rozwiązanie mogą liczyć tylko te przedsiębiorstwa, które mają naprawdę dobry pomysł na swój rozwój lub których produkt wydaje się na tyle nowatorski, że z punktu widzenia inwestora ryzyko jest w pełni rekompensowane przez potencjalne korzyści. Dodatkowo należy brać pod uwagę również i to, że rozmowy z inwestorami zazwyczaj trwają długo i rzadko kiedy udają się za pierwszym razem – często trzeba spotkać się z przedstawicielami kilku różnych funduszy i inkubatorów, a udział w zyskach, jakiego oczekują, zazwyczaj jest bardzo wysoki.

Fundusze unijne

Dobrym źródłem dofinansowania dla firm są środki pochodzące z funduszy europejskich. Jest ich całkiem sporo i pozwalają na uzyskanie całkiem niezłej płynności finansowej. Trzeba jednak pamiętać, że wiele nich jest związanych z konkretnymi dziedzinami (na przykład edukacją, energetyką, czy ochroną środowiska).

Choć fundusze unijne wydają się dobrym źródłem pozyskania pieniędzy, mają wiele wad. Przede wszystkim aby je uzyskać trzeba spełnić szereg wymogów. Co więcej, firm ubiegających się o dotacje jest sporo, a ilość środków jest ograniczona. Co za tym idzie, może się okazać, że po odczekaniu na wydanie decyzji i tak będzie ona negatywna. Z kolei w przypadku decyzji pozytywnej trzeba się liczyć z koniecznością trzymania się wymogów narzuconych w ramach dotacji. W praktyce oznacza to wiele ograniczeń i sporo formalności – a to nie sprzyja swobodnemu prowadzeniu biznesu.

Pożyczka dla firm

Innym rozwiązaniem jest uzyskanie pożyczki dla firm. W tym przypadku uzyskane środki trzeba będzie zwrócić, ale z drugiej strony zachowujesz pełną swobodę podejmowanych decyzji biznesowych – nieograniczoną ani przez regulamin dotacji, ani przez naciski inwestorów. Nie musisz też nikomu raportować tego, co się dzieje w Twojej firmie.

Samo ubieganie się o środki zajmuje też mniej czasu, choć nadal wiąże się z formalnościami. Jednak i na tym polu można sobie ułatwić życie, przykładowo pożyczka ratalna dla twojej firmy od Monedo Now udzielana jest stosunkowo szybko, dzięki faktowi, że przy wydawaniu decyzji wykorzystywane są mechanizmy Big Data – znacznie redukujące potrzebę „ręcznego” analizowania licznych dokumentów przez osoby odpowiedzialne za wydanie zgody na udzielenie pożyczki i określenie jej maksymalnej wysokości.

 
Materiał powstał przy współpracy z Monedo Now

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Wniosek o dotacje z UP

Jak wypełnić wniosek o dotację z UP Warszawa?

Jeśli ubiegasz się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, to pewnie zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek z urzędu pracy?

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – wybawienie czy kolejna pułapka?

Konsolidacja kredytów uznawana jest za wyjątkowe ułatwienie dla osób, które posiadają kilka pożyczek i mają problem z ich regularnym spłacaniem. Czy...

Fintech-Finiata

Finiata najszybciej rozwijającym się fintechem w Polsce

Mikrofaktoring okazał się niezwykle przydatną usługą dla polskich przedsiębiorców. Na platformie Finiaty jest już 7000 klientów, z czego aż 70% to stali...

portfel-strategiczny-nieruchomosci

Zarządzanie portfelem nieruchomości – od czego zacząć?

Nieruchomości są jedną z najistotniejszych kategorii inwestycji - generują atrakcyjne, długoterminowe strumienie dochodów i są namacalnym aktywem o...

flaga-ue

Szlakiem Funduszy Europejskich… [część 1]

Przynależność do struktur europejskich przyczynił się do istotnych zmian w naszym kraju na każdej płaszczyźnie życia.

Małe firmy mają sposób na dłużników - coroczna kampania KRD

Krajowy Rejestr Długów z kampanią Wiosennego Sprzątania Długów. W poprzednich edycjach WWSD udział wzięło 45 201 firm i aż 459 034 dłużników

czek

Kredyt vs grant – finansowanie inwestycji

Niezależnie czy ubiegamy się o przyznanie kredytu inwestycyjnego, czy grantu, należy...

umowa franczyzy

Umowa franczyzy - na co należy zwrócić uwagę przed jej podpisaniem

Franczyza to sposób na własny biznes pod cudzym szyldem. Jest to rodzaj umowy, polegającym na prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności w ramach już...