Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.11.2015

KW_TAGS

flaga-unii-europejskiej

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło ponad 11 lat. Czy był to okres dobrze wykorzystanych szans na rozwój, czy czas zmarnowanych szans i uzależniania się naszego kraju? Mimo nielicznych negatywnych opinii, ponad 11 lat w strukturach unijnych to nie tylko olbrzymi sukces mierzony pieniędzmi dla Polski z unijnego budżetu, ale także poprawa poziomu życia, praworządności oraz konkurencyjności Polskiej gospodarki. Polska pokazała przez ostatnie 11 lat, że jest stabilnym i racjonalnym partnerem, stale rozwijając gospodarkę we wszystkich aspektach. Nie sprawdziły się obawy eurosceptyków, że „Niemcy będą wykupywać polskie ziemie”, że zniszczone zostanie polskie rolnictwo – nic bardziej mylnego – rolnictwo się wzmocniło, a polskie firmy rozwinęły swoją działalność na rynkach zagranicznych, bywając nierzadko liderami w sowich branżach.

Przynależność do struktur europejskich przyczynił się do istotnych zmian w naszym kraju na każdej płaszczyźnie życia. Dla przeciętnego mieszkańca Polski jedną z najistotniejszych kwestii związanych z przynależnością Polski w UE jest zasada swobodnego przepływu osób w granicach objętych traktatem z Schengen, z którego skorzystało i nadal korzysta tysiące Polaków. Nie należy przy tym zapominać o środkach finansowych wspierających rozwój naszego kraju. Napływ unijnych funduszy przyczynił się do poprawy szerokorozumianej infrastruktury w Polsce. Wyremontowane chodniki i ulice na wsi i w miastach, infrastruktura drogowa, ścieżki rowerowe, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, światłowody dostarczające internet, wodociągi i wiele, wiele innych rzeczy zostało sfinansowane w ogromnej części właśnie ze środków unijnych. Jednak fundusze unijne, to nie tylko pieniądze dla przedsiębiorców czy podstawowe inwestycje infrastrukturalne zwiększające poziom naszego życia, ale także inwestycje w miejsca, inicjatywy, które dopiero czekają na odkrycie przez szersze grono odbiorców.

Zatem zapraszamy na wędrówkę po „szlaku funduszy europejskich”. Inwestycji zrealizowanych na terenie Polski, które nie powstałyby bez wsparcia ze strony UE. Ranking został podzielony na osiem kategorii: 1) obiekt turystyczny, 2) zabytek, 3) rewitalizacja, 4) turystyka aktywna, 5) turystyka transgraniczna, 6) produkt promocyjny, 7) miejsce przyjazne dzieciom, 8) obszary wiejskie. Zapraszamy na „Szlak Funduszy Europejskich”.

Część II „Szlakiem Funduszy Europejskich”

1. Turystyka transgraniczna – Promenada pomiędzy Świnoujściem i gminą Heringsdorf

Ciekawą inwestycję z wykorzystaniem funduszy unijnych zrealizowała Gmina Miasta Świnoujście. Projekt pod roboczą nazwą „Transgraniczna promenada pomiędzy Świnoujściem i Gminą Heringsdorf obejmuje Świnoujście, Ahlbeck, Heringsdorf oraz Bansin i została dofinansowana w kwocie ok. 14,1 mln złotych. Projekt został zrealizowany w ramach programu Współpracy Transgranicznej Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia – Polska 2007-2013.
Po leśnych duktach na wyspie jeszcze do niedawna przemieszczały się jedynie partole straży granicznej. Wszystko zmieniło się za sprawą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wyspa Uznam nie jest już podzielona zasiekami z drutów kolczastych. Kurorty od Świnoujścia do Bansin połączyła mająca 12 km promenada. Obecnie jest to raj dla turystów. Na pasie granicznym wybudowano dużą platformę, na której mogą odbywać się wspólne (polsko – niemieckie) imprezy plenerowe, jest też taras widokowy. Promenada przyczyniła się do rozwoju i popularyzacji sportów rowerowych oraz rozwiązała kwestię dojazdu do pracy Polaków zatrudnionych sezonowo w Niemczech. Więcej informacji: www.swinoujscie.pl

2. Produkt promocyjny – Kampania Promocyjna Suwalszczyzny

Dofinansowanie ok. 870,36 tyś. złotych otrzymał projekt „Kampania promocyjna Suwalszczyzny jako jednej z marek turystycznych Województwa Podlaskiego”. Projekt realizowała Suwalska Izba Rolniczo – turystyczna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013.

Suwalszczyzna to dziewicza przyroda, nieprzebyte lasy, czyste jeziora - Kraina jak z baśni – tak brzmiało hasło promocyjne kampanii współfinansowanej z funduszy UE. Oprócz szlaków wodnych, baśniową krainę przecinają liczne trasy piesze i rowerowe. Na miłośników zimowych sportów czeka także nowoczesny kompleks narciarski Szelment w pobliżu Suwałk. Do niekwestionowanych atrakcji Suwalszczyzny zalicza się Dolinę Rospudy, klasztor pokamedulski w Wigrach czy unikatowy w skali światowej Kanał Augustowski. W ramach promocji Suwalszczyzny powstał też portal www.basniowasuwalszczyzna.pl z grą dla dzieci, dzięki której można poznać legendy, tradycję i historię regionu. Na stronie internetowej zamieszczono opis dziewięciu najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Więcej informacji: www.basniowasuwalszczyzna.pl

3. Miejsce przyjazne dzieciom – JuraPark w Krasiejowie

Stowarzyszenie Delta było beneficjentem projektu „Budowa obiektu turystycznego oraz ścieżki edukacyjnej na terenie odkryć paleontologicznych (JuraParku) w Krasiejowie”. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013 udało się pozyskać dofinansowanie o wartości ok. 2,12 mln złotych.

Wizyta w tym parku to punkt obowiązkowy na trasie wycieczek rodzinnych. Przygoda, emocje, prehistoria, nauka i rekreacja – tak zachęca park do odwiedzin, nie tylko najmłodszych. Jest to największy w Europie park rozrywki prehistorycznej (40ha), rozciągający się na terenie pokopalnianego wyrobiska, które skrywało fascynujące skarby prehistorii – ogromne cmentarzysko triasowych kręgowców. Jedną z atrakcji JuraPark jest ścieżka edukacyjna wiodąca przez teren stanowisk paleontologicznych. Na trasie można spotkać ok. 200 modeli mezozoicznych w skali 1:1 gadów i płazów. Więcej informacji: www.juraparkkrasiejow.pl

4. Obszary wiejskie – Garncarska wioska w Kamionce

Nidzicka fundacja Rozwoju NIDA uzyskała ok. 1,03 mln złotych dofinansowania na projekt „Garncarska wioska” w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.
Pod wspólną marką Garncarska Wioska świadczone są usługi w zakresie garncarstwa, kowalstwa, krawiectwa, renowacji starych mebli, produkcji papieru czerpanego, agroturystyki i turystyki zielonej. Nowatorski w polskich warunkach sposób mobilizowania społeczności lokalnych został połączony z promocją historii i kulturą regionu. W oparciu o dawne umiejętności rzemieślnicze i ginące zawody, wioska stwarza okolicznym mieszkańcom szanse zatrudnienia poprzez stworzenie modelowego przedsiębiorstwa społecznego. Oprócz działalności produkcyjnej i usługowej Garncarska Wioska to miejsce, gdzie organizowane są różnorakie imprezy „Dożynki”, „Jarmark Mazurski” czy piknik edukacyjne. Projektem Garncarska Wioska zarządza Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Koordynuje działania wielu partnerów – tych lokalnych i mających  swe siedziby poza Nidzicą. Już to świadczy o znaczeniu i rozmachu, jakiego nabrała społeczna inicjatywa wsparta funduszami europejskimi. Więcej informacji: www.garncarskawioska.pl

Jeśli nadal nie udało się przekonać eurosceptyków, którzy upierają się, iż przynależność do Unii Europejskiej oraz korzystanie z unijnych funduszy przynosi więcej szkody niż pożytku dla naszego kraju, warto zapoznać się z liczbami. Według danych wygenerowanych z Krajowego Systemu Informatycznego KSI SIMIK 07-13 od początku uruchomienia programów do sierpnia 2015 r. złożono 302 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (zarówno środki unijne, jak i środki krajowe) 614 mld zł. W tym samym okresie podpisano z beneficjentami 106 348 umów o dofinansowanie na kwotę 409,7 mld zł wydatków kwalifikowalnych, w tym dofinansowanie w części UE 288,1 mld zł, co stanowi 102,4 proc. alokacji na lata 2007-2013. Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 352,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 249,9 mld zł. Parafrazując słowa prezydenta Andrzeja Dudy – Polska jest piękna, Polska staje się coraz silniejsza, nie trudno się z tym nie zgodzić - Polska jest Piękna i staje się coraz piękniejsza i to m.in. dzięki absorpcji funduszy unijnych.

Od 2005 roku firma MCS wspiera różne podmioty w pozyskiwaniu środków unijnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zespołowi profesjonalistów w swoich dziedzinach zatrudnionych w MCS, możemy być świadkami dalszego rozwoju naszego kraju. Dzięki udzielaniu wsparciu różnym podmiotom przez MCS w zakresie doradztwa unijnego, możemy dopisywać kolejne miejsca i zrealizowane projekty na „Szlaku Funduszy Europejskich”.

W publikacji wykorzystano fragmenty: „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich” MIiR, Warszawa 2014.

Andrzej Mostowski
Dział Pozyskiwania Funduszy UE
MCS sp. z o.o. sp. k. tel. 22/ 839 55 99, www.mcs.edu.pl

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.

Finansowanie z PUP dla nowych firm

Ile kosztuje wniosek o dotację na firmę z urzędu pracy?

Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą i chciałbyś uzyskać dofinansowanie na start. To pewnie interesuje Cię kwestia kosztów związanych...

condohotel - osiedle

Condo - niedoceniana inwestycja, dlaczego warto?

Sprawdź, czy pomysł wspólnego kupienia hotelu może być opłacalny, czy wiesz czym jest system condo (aparthotele) i na jakich zasadach działają?

windykacja

Windykacja na własną rękę wciąż opłacalna?

Już prawie co czwarta polska firma nie otrzymuje na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – alarmuje w raporcie Krajowy Rejestr długów.

ksiegowosc-online

Księgowość online – o co pytać przed podpisaniem umowy?

Rosnąca popularność usług zdalnej księgowości, a także płynąca z nich wygoda i oszczędność sprawiają, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw,...

Zakaz handlu w nidziele

Wpływ zakazu handlu w niedziele na branże wspierające handel

Następstwa zakazu handlu w niedzielę odbiją się na większości inwestorów polskich i zagranicznych działających w Polsce.

konto fimowe vs prywatne

Konto firmowe, a konto prywatne - co je różni?

W większości przypadków konto firmowe nie będzie Ci potrzebne, nie zmienia to jednak faktu, że może być niezbędnym narzędziem

Biznesplan

BiznesPlan - czy rzeczywiście jest konieczny?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu jest...