Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.01.2015

KW_TAGS

odsetki-od-kredytu-kalkulator

Przedsiębiorcy mogą zaciągnąć kredyt na sfinansowanie bieżących wydatków firmowych, zakup środków trwałych i innych inwestycji. Jak należy rozliczyć raty, odsetki, ubezpieczenie oraz koszty prowizji firmowego kredytu? Wyjaśniamy poniżej.

Kredyt na cele firmowe

Podatnicy mogą zaciągnąć kredyt zarówno jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jak również jako osoba prywatna. Jednak ta kwestia nie ma większego znaczenia. Najistotniejszy jest tutaj cel, na jaki zostały przeznaczone środki.

Kredyt firmowy - rozliczenie

Prowizja i ubezpieczenie kredytu firmowego:

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z pobraniem przez bank prowizji oraz niekiedy z obowiązkiem jego ubezpieczenia. Tego typu wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że dotyczą kredytu zaciągniętego na cele firmowe oraz że zostały opłacone.
Fakt ten wynika z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT.

Jeżeli kredyt ma związek z zakupem środka trwałego, opłacona prowizja i ubezpieczenie poniesione przed datą wprowadzenia środka trwałego do firmy zwiększą jego wartość początkową.

Odsetki od kredytu firmowego:

Jak pośrednio wynika z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, kosztem mogą być jedynie opłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na cele działalności.

Gdy kredytem został sfinansowany zakup środków trwałych, odsetki uregulowane do dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania zwiększą jego wartość początkową, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Odsetki zapłacone w kolejnych okresach będą podlegały bezpośredniemu wykazaniu w KPiR, w dacie faktycznej płatności. Odpowiednią do wykazania tego typu kosztu podatkowego jest kolumna 13 księgi - pozostałe wydatki.

Rata kredytu firmowego:

Rata kapitałowa kredytu nie stanowi kosztu podatkowego, jest on bowiem zwykle ujmowany na podstawie dokumentu zakupu lub, w przypadku środków trwałych, na podstawie dokonywanej amortyzacji.

Reasumując, wydatki związane z zaciągnięciem kredytu firmowego mogą stanowić koszt podatkowy, o ile są gospodarczo uzasadnione. Należy pamiętać, że w celu zewidencjonowania w KPiR odsetek, prowizji czy ubezpieczenia kredytu niezbędne jest ich opłacenie.

Angelika Borowska
WFirma.pl
 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – wybawienie czy kolejna pułapka?

Konsolidacja kredytów uznawana jest za wyjątkowe ułatwienie dla osób, które posiadają kilka pożyczek i mają problem z ich regularnym spłacaniem. Czy...

Obniżenie kosztów w firmie

8 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej firmy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że firma może generować duże koszty. Wydatki na biuro, samochód, reklamę, sprzęt.

Miejsce pracy

Pieniądze na nowe miejsce pracy - gdzie po dotacje?

Młodzi przedsiębiorcy mogą uzyskać dotację na utworzenie nowych miejsc pracy z urzędu pracy. Jakie warunki muszą spełnić?

nieruchomosci - inwestycja

Kapitał bezpiecznie procentuje w nieruchomościach

Nieruchomości, poza złotem, są jedną z najbardziej bezpiecznych inwestycji. Nie tracą na wartości, a nawet gdy przychodzą spadki cen

obligacje-dla-poczatkujacych

Akcje i obligacje - papiery wartościowe dla początkujących

Akcje, obligacje - papiery wartościowe, co to takiego? Przeczytaj definicję ważnych pojęć z objaśnieniem zanim zaczniesz inwestować

Biznesplan

BiznesPlan - czy rzeczywiście jest konieczny?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu jest...

bank-vs-msp

Kredyty dla firm, nierówna walka - BANK VS. MŚP

Dynamika przyrostu kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych w bankach spada wyraźnie już od 7 lat, spadki od 2012 roku są już tylko wynikiem polityki...

Finansowanie firmy

Jak finansować rozwój firmy?

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy.