Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 19.03.2014

KW_TAGS

Choć gospodarska podnosi się z kolan i zatory płatnicze maleją, to nadal jest to jedna z największych barier w rozwoju polskich firm. Niemal osiem na dziesięć przedsiębiorstw ma problem z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów. Z pomocą tym przedsiębiorstwom rusza Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej z X już edycją kampanii społecznej Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów, w ramach której każdy przedsiębiorca może bezpłatnie wpisać dowolną liczbę swoich dłużników Krajowego Rejestru Długów, a tym samym skłonić ich do zapłaty zaległych faktur. Kampania zaczyna się 17 marca.

W poprzednich edycjach WWSD udział wzięło 45 201 firm, które umieściły w KRD aż 459 034 dłużników. To upublicznienie danych wielu zadłużonych przedsiębiorców skłoniło ich do spłaty zadłużenia. Oddanie długu jest bowiem równoznaczne ze zniknięciem z Krajowego Rejestru Długów.

– Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców, ale najważniejszy jest fakt, że dzięki niej małe firmy odzyskały aż 1,38 mld zł. Kampania skierowana jest przede wszystkim właśnie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, borykających się z problemem zaległych należności – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Przedsiębiorcom z tego sektora często brakowało środków na profesjonalną windykację. Teraz mają do wyboru coraz więcej narzędzi służących do odzyskiwania swoich pieniędzy.

– Firm z sektora MSP nie stać na utrzymanie działów windykacji, czy też opłacanie prawników – muszą szukać innych sposobów na skuteczne odzyskiwanie zaległych należności. Dla nich Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów to doskonała okazja do odzyskania pieniędzy. Windykacja przestała być też narzędziem drogim i niedostępnym dla mniejszych firm, ponieważ kosztami z transakcji zawartych po 27 kwietnia 2013 obciążony zostaje dłużnik. Przedsiębiorcy mogą więc skorzystać nie tylko z darmowego dopisania dłużnika do bazy danych KRD w ramach WWSD, ale także z usługi Wezwanie do zapłaty PLUS, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania swoich pieniędzy – dodaje Łącki.

Zatory płatnicze są barometrem stanu gospodarki, która od jakiegoś czasu ma się znacznie lepiej. Z badania Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wynika, że problem zatorów płatniczych zmniejsza się, ale wciąż tylko co piąty przedsiębiorca z sektora MSP nie ma problemów z odzyskiwaniem należności od swoich kontrahentów. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które dominują w całkowitej liczbie firm, mają znaczący wpływ na tworzenie polskiego PKB. W przypadku tych firm nawet niewielka kwota zaległości może stanowić ogromną barierę w prowadzeniu działalności i w utrzymaniu płynności finansowej.

– Przedsiębiorcy wierzą, że w najbliższym czasie będzie lepiej, więc nie kumulują pieniędzy na czarną godzinę i nie odkładają terminu zapłaty za faktury w obawie przed kryzysem. Zwłaszcza, że dzięki ożywieniu gospodarczemu więcej zarabiają. Mają też więcej funduszy na inwestycje i na wynagrodzenia dla pracowników. Wierzycielom będzie więc łatwiej odzyskać swoje pieniądze, ale muszą podjąć stanowcze kroki z tym kierunku – radzi Łącki.

Celem Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów jest udostępnienie przedsiębiorcom gotowego narzędzia do odzyskiwania zaległych należności, a także ostrzeżenie innych przed podjęciem współpracy z nierzetelnymi kontrahentami. Wpisanie dłużnika do Krajowego Rejestru Długów znacznie zwiększa prawdopodobieństwo oddania niezapłaconych należności. Ze zgromadzonych tu danych informacje czerpią m.in. banki i firmy leasingowe, a także przedsiębiorcy z sektora MSP ze wszystkich branż. Przedsiębiorstwo, które widnieje na liście zadłużonych, napotka na szereg trudności przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych (np. kredytów, pożyczek), straci także wiarygodność w oczach innych kontrahentów.

Z dobrodziejstw WWSD będą mogły skorzystać firmy, które zgłoszą się do Krajowego Rejestru Długów do końca marca.

 
 
Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska
 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

flaga-ue

Szlakiem Funduszy Europejskich… [część 1]

Przynależność do struktur europejskich przyczynił się do istotnych zmian w naszym kraju na każdej płaszczyźnie życia.

alternatywne finansowanie pieniadz

Alternatywne formy finansowania firmy - co zamiast kredytu?

Zdobywanie finansowania i racjonalne jego wykorzystywanie jest jednym z najważniejszych zadań jakie muszą realizować przedsiębiorcy

Odwrocona hipoteka

Odwrócona hipoteka sposobem na wyższą emeryturę? Co jeszcze można...

Wprawdzie odwrócona hipoteka da więcej niż ostatnia, zapowiedziana, podwyżka emerytur, jednak nadal będą to pieniądze stosunkowo niewysokie. Jaka jest...

bank-vs-msp

Kredyty dla firm, nierówna walka - BANK VS. MŚP

Dynamika przyrostu kredytów dla przedsiębiorców indywidualnych w bankach spada wyraźnie już od 7 lat, spadki od 2012 roku są już tylko wynikiem polityki...

odsetki-od-kredytu-kalkulator

Jak rozliczać raty i odsetki od kredytu firmowego?

Przedsiębiorcy mogą zaciągnąć kredyt na różne cele, ale jakie ma to konsekwencje i jakie niesie to konsekwencje podatkowe?

bizoncapital

Platforma pożyczkowa szansą dla firm zaniedbanych przez banki?

Okresowe lub stałe problemy z płynnością to smutna codzienność większości polskich przedsiębiorstw. Prawie co drugi przedsiębiorca w kraju jest bez...

Małe firmy mają sposób na dłużników - coroczna kampania KRD

Krajowy Rejestr Długów z kampanią Wiosennego Sprzątania Długów. W poprzednich edycjach WWSD udział wzięło 45 201 firm i aż 459 034 dłużników

Prawnik w firmie – koszt czy inwestycja

Prowadząc własną działalność gospodarczą często stajemy przed koniecznością wyboru....